پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | لباسی که از عوارض سفرهای فضایی محافظت می کند

تاریخ خبر: // کد خبر: 322254 // // //


لباسی که از عوارض سفرهای فضایی محافظت می کند

یک محقق شلواری مخصوص فضانوردان طراحی کرده که جریان خون را به قسمت پایین بدن منتقل می کند و به این ترتیب عوارض سفرهای فضایی برای فضانوردان را کمتر می کند.


لباسی که از عوارض سفرهای فضایی محافظت می کند

با توجه به پرواز موفقیت آمیز دو فضانورد ناسا همراه کپسول کرو دارگون به ایستگاه فضایی بین المللی به نظر می رسد سفرهای توریستی فضایی در آینده ای نزدیک واقعی می شوند.

اما صرف مدت زمانی طولانی خارج از گرانش زمین عواقب زیادی برای سلامت انسان دارد از جمله کاهش کلسیم استخوان ها، آتروفی ماهیچه ای و کاهش اکسیژن رسانی به مغز.

همچنین فضانوردانی که در میکرو گرانش فعالیت می کنند در معرض ابتلا به سندروم SANS قرار دارند. این سندروم با تاری دید، سردرد و نقطه بینی همراه است.

 

 

درهمین راستا یک مهندس جوان لباس حرکتی گرانشی توسعه داده که فضانوردان آینده را در برابر عوارض حضور در خارج از زمین محافظت می کند.

این لباس با استفاده از یک سیستم وکیوم قابل حمل، جریان خون را به قسمت تحتانی بدن انسان منتقل و نیروهای واکنش سطحی تولید می کند تا تراکم استخوان و ماهیچه حفظ شود.

در حقیقت یکی از فارغ التحصیلان مهندسی زیستی در دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو شلوارهای مخصوصی طی گذراندن دوره کارآموزی طراحی کرده است. او برای این طرح ۲ گرنت از ناسا دریافت کرد. او در این باره می گوید: ما یک لباس مخصوص حرکتی گرانشی به شکل شلوار طراحی کردیم. این لباس مجهز به سیستم وکیوم، کنترل فشار و گرما، ایمنی و خاموش و روشن است. فضانوردان با پوشیدن این شلوارها می توانند به راحتی حرکت کنند.

 

 

اثرات میکروگرانش در فضا می تواند بر عضلات فضانوردان تاثیر گذاشته و باعث ابتلای آنها به آتروفی عضلانی، تاری دید و سایر مشکلات سلامتی شود. از سوی دیگر  پرواز موفقیت آمیز دو فضانورد ناسا  به همراه فضاپیمای «کرو دارگون» به ایستگاه فضایی بین المللی، انجام سفرهای توریستی فضایی را در آینده نزدیک محتمل تر می سازد.

همچنین فضانوردانی که در میکرو گرانش فعالیت می کنند در معرض ابتلا به سندروم «چشمی-عصبی مرتبط با پرواز فضایی» (SANS ) قرار می گیرند که با تاری دید، سردرد و نقطه بینی همراه است.

اکنون یک مهندس جوان و باهوش ایرانی یک لباس سرهمی ابداع کرده است که از فضانوردان در برابر اثرات مضر میکروگرانش محافظت می کند. در این سرهمی با استفاده  از یک سیستم خلاء قابل حمل، فشار منفی اعمال شده که باعث می شود جریان خون فضانورد به قسمت پایین تنه وی هدایت شود و با تولید نیروی عکس العمل زمین به حفظ تراکم استخوان و عضلات فضانورد کمک می کند.

 نیکی عاشری فارغ التحصیل مهندسی زیست شناسی در دانشگاه «کالیفرنیا سن دیگو» این سرهمی مخصوصی را در دوره کارآموزی خود طراحی کرده است. وی برای این طرح، ۲ گرنت از سازمان فضایی آمریکا(ناسا) دریافت کرد.

این لباس مجهز به یک سیستم وکیوم قابل حمل، سیستم ایمنی قطع و خاموش شدن است. فضانوردان با پوشیدن این سرهمی می توانند به راحتی حرکت کنند.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از  خبرگزاری مهر / ایرنا

دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو