پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | فضاپیمای دریم چسیر تا ۷ ماه دیگر تکمیل می‌شود

تاریخ خبر: // کد خبر: 322646 // // //


فضاپیمای دریم چسیر تا ۷ ماه دیگر تکمیل می‌شود

شرکت «سیرا نوادا» اعلام کرد که قصد دارد اولین هواپیمای فضایی «دریم چیسر» را برای انجام سفرهای باری به ایستگاه بین‌المللی فضایی تا ماه مارس (اسفند ۹۹) تکمیل کند.


فضاپیمای دریم چسیر تا ۷ ماه دیگر تکمیل می‌شود

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، «دریم چیسر» ( Dream Chaser) یک فضاپیمای مداری پرواز عمودی، فرود افقی است که توسط شرکت سیرا نوادا ساخته شده است.

این فضاپیما که شبیه یک شاتل فضایی کوچک است ابتدا برای حمل فضانوردان در نظر گرفته شده بود اما شرکت سیرا نوادا تا کنون تنها با ناسا قراردادهایی برای حمل بار دارد.

مدیران سیرانوادا همچنان می گویند فضاپیمای دریم چیسر روزی انسان ها را حمل خواهد کرد. این شرکت با به روز شدن شرایط برنامه تجاری خدمه ناسا ، طراحی های دریم چیسر را به روز می کند.

شرکت «سیرا نوادا» قصد دارد اولین ماموریت باری خود را با فضاپیمای دریم چیسر در اواخر سال ۲۰۲۱ میلادی توسط راکت شرکت United Launch Alliance انجام دهد.

از آنجاییکه قرار نیست این فضاپیما انسان را حمل کند بنابراین به هیچ پرواز آزمایشی بیشتر از پروازهای آزمایشی که در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ انجام شد، نیاز نیست.

سیرا نوادا برای فرود موفقیت آمیز دریم چیسر در سال ۲۰۱۳ با شکست مواجه شده بود. اما پس از بازطراحی و انجام بررسی‌های زمینی، در پرواز دوم که سال ۲۰۱۷ انجام داد توانست مدل آزمایشی را که از یک بالگرد رها شده بود با موفقیت در بیابان «موهاوی» فرود بیاورد. در این آزمایش فضاپیما با یک کابل ۶۰ متری به بالگرد متصل شده بود که بعد از رسیدن به ارتفاع تقریبا سه کیلومتری از آن جدا شد و با استفاده از یک سامانه خودکار هدایت پرواز به آرامی فرود آمد.

دریم چیسر به شکل عمودی پرتاب می ‌شود و می ‌تواند به شکل افقی فرود آید. این فضاپیما ۹ متر طول ۷ متر عرض(فاصله بین دو بال) و حدود ۱۱ تن وزن دارد و برای حمل ۷ سرنشین به مدارهای نزدیک زمین طراحی شده است.
دریم چیسر قابلیت حمل پنج هزار و ۵٠٠ کیلوگرم بار به مدار و بازگرداندن ۲ تن بار از فضا به زمین را دارد که امتیاز بزرگی بشمار می ‌رود و می ‌تواند نتایج آزمایش‌ های انجام شده در ایستگاه فضایی بین‌المللی را با خود به زمین بیاورد. این فضاپیما با توجه به امکانات خود، امکان دارد به عنوان یک آزمایشگاه مداری خودکار با توانایی هدایت از راه دور نیز عمل کند.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از  ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو