پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | هواشناسی اصفهان به تجهیزات روز نیاز دارد

تاریخ خبر: // کد خبر: 322650 // // // خبر مهم


هواشناسی اصفهان به تجهیزات روز نیاز دارد

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان گفت: این نهاد نیاز اساسی به تجهیزات و تکنولوژی‌های روز از جمله رادار و توسعه شبکه ایستگاه‌های هواشناسی دارد.


هواشناسی اصفهان به تجهیزات روز نیاز دارد

حمیدرضا خورشیدی اظهارداشت: هواشناسی در مواقع بحرانی یادآوری و نقاط قوت و ضعف آن مورد بررسی قرار می‌گیرد در صورتی که توسعه زیرساخت‌ها و توسعه پایدار آن ارتباط مستقیم با هواشناسی و محصولات هواشناسی دارد.

وی ادامه داد: سطح کیفی و کمی خدمات هواشناسی با سرمایه گذاری کلان و زیرساختی در این بخش تا سال‌های سال را ارتقا پیدا می‌کند.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان تصریح کرد: این اداره کل امروز در جمع آوری دیتا و اطلاعات از ایستگاه‌ها در نقطه مطلوبی قرار دارد اما تکنولوژی رادار را در اختیار ندارد.

وی بیان کرد: در زمان حاضر برج رادار در استان‌های تهران، مازندران، گیلان، آذربایجان شرقی، فارس، خوزستان، کرمانشاه و اردبیل فعال است اما اصفهان با موقعیت خاص خود هنوز از این امکان ضروری محروم است.
خورشیدی با اشاره به این که هزینه‌های بسترسازی از محل اعتبارات استانی و هزینه خریداری از محل اعتبارات ملی انجام خواهد شد، افزود: زیر ساخت های لازم از جمله واگذاری زمین و کارهای مطالعاتی راه اندازی طرح رادار در روستای حبیب آباد شهر دولت آباد انجام شده است.
وی به کاربردهای رادارهای هواشناسی اشاره و بیان کرد: بهبود پیش بینی‌های کوتاه مدت، اعلام وضعیت بحرانی، اخطار سیل، تعیین وقوع تگرگ و مسیر طوفان، تشخیص ذرات متراکم غبار، تعیین سمت و سرعت باد و ردیابی طوفان های گرد و خاک از جمله مزایای استفاده از رادار است.
به گفته خورشیدی رادار هواشناسی همچنین برای مکان یابی بارش، محاسبهٔ حرکت آن و تخمین نوع بارش بکار می ‌رود.
وی اضافه کرد: بیشتر رادارهای هواشناسی از نوع پالس – دوپلر هستند که توانایی شناسایی حرکت قطره‌های باران و شدت بارش را نیز دارند.

مدیرکل هواشناسی اصفهان گفت : استفاده از مدلینگ(روش و متد) هواشناسی محلی هم به عنوان یکی از نیازهای این مجموعه است که به پیش بینی بهتر و تخصصی تر وضعیت هواشناسی کمک می‌کند که اکنون آنرا در اختیار نداریم که از مدلینگ هواشناسی جهانی استفاده می‌کنیم.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری کلان و زیرساختی در هواشناسی تاثیر مهمی در توسعه پایدار کشور دارد افزود: پیش بینی و تامین نیروهای متخصص با رضایت مندی شغلی مناسب در کنار تکنولوژی نوین در هواشناسی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: هواشناسی یک دستگاه حساس و مهم است که درست یا غلط بودن پیش بینی‌های آن تاثیر زیادی بر روند فعالیت‌های روزمره همه مردم بویژه کشاورزان، دامداران و دستگاه‌های خدمات رسانی از جمله فرودگاه‌ها دارد و باید برای تجهیز این دستگاه به امکانات مدرن توجه بیشتری شود.

خورشیدی به ضرورت حمایت و پشتیبانی مسوولان استانی و شهرستانی در تخصیص اعتبارات ویژه به هواشناسی تاکید کرد و گفت : هدف ما خدمات رسانی مطلوب به مردم و مسوولان در  راستای اطلاع رسانی بموقع پیش بینی‌ها، اطلاعیه‌ها و توصیه‌های کاربردی هواشناسی به اقشار مختلف جامعه از جمله کشاورزان، گردشگران و رانندگان است.

سامانه هواگوی ۱۳۴ آماده ارائه اطلاعات هواشناسی و پیش بینی‌های جوی استان اصفهان در تمام اوقات شبانه روز است، اداره کل هواشناسی استان اصفهان دارای ۲۳ ایستگاه سینوپتیک، ۱۴ ایستگاه اقلیم شناسی و ۱۴۴ ایستگاه باران سنجی در نقاط مختلف است.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری  ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو