پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | نخستین هلی‌کوپتری که در مریخ پرواز خواهد کرد

تاریخ خبر: // کد خبر: 322814 // // //


نخستین هلی‌کوپتری که در مریخ پرواز خواهد کرد

ناسا طرح خود را برای پرتاب هلی‌کوپتری خودران با وزن کمتر از دو کیلوگرم به سوی مریخ،‌ رونمایی کرد. هلیکوپتری که به همراه مریخ‌نورد «استقامت» راهی مریخ شد. هدف ناسا از اعزام این هلی کوپتر به این ماموریت بررسی شرایط پرواز در اتمسفر رقیق و نازک مریخ است. از اینرو شکست یا موفقیت هلیکوپتر در برنامه های آتی این آژانس فضایی برای تولید نمونه‌های پیشرفته‌تر به منظور کاوش سریع مریخ و سیاره‌های دیگر تاثیر به سزایی خواهد داشت.


نخستین هلی‌کوپتری که در مریخ پرواز خواهد کرد

هلیکوپتر مریخی ناسا، موسوم به «نبوغ»، در حال حرکت به سیاره سرخ است. این دستگاه 30 ژوئیه بر روی یک موشک اطلس از ایستگاه نیروی هوایی «کیپ کاناورال» فلوریدا بلند شد. نبوغ شش ماه آینده را در مسیر خود به مریخ سپری خواهد کرد. این هلیکوپتر قرار است در تاریخ 18 فوریه 2021 در مریخ فرود آید و طی چند ماه آینده این هلیکوپتر نخستین پرواز را از طریق جو سیاره دیگری انجام خواهد داد.

 «میمی اونگ»، مدیر پروژه‌ی هلیکوپتر مریخی نبوغ ناسا، در یک کنفرانس خبری روز سه‌شنبه (28 ژوئیه) توضیح داد: «ما به‌عنوان انسان هیچ‌وقت خارج از جو زمین خود پرواز نکرده‌ایم و هلیکوپتری را نیز به پرواز درنیاورده‌ایم، بنابراین این واقعاً لحظه‌ای شبیه برادران رایت خواهد بود.» در این خصوص دانشمندان ناسا با چندین چالش مواجه بودند، برای مثال اتمسفر ضعیف سیاره سرخ و تاخیر ارتباطاتی میان زمین و مریخ‌نورد.

اولین هلیکوپتر بین سیاره‌ای در حال حرکت به مریخ است

در حالی که ناسا و سایر آژانس‌های فضایی در سرتاسر جهان، مدارگرد و مریخ‌نورد به سیاره‌ی سرخ اعزام کرده‌اند، ولی پیش از این هیچ‌کس سعی نکرده تا هواپیمایی را در سیاره‌ی دیگری به پرواز درآورد. در مریخ جو بسیار نازک‌تر از آن است که بر روی زمین است، به این معنی که هوای کم‌تری برای تولید بالابری و چالش‌های فنی بیشتر در طراحی یک دستگاه وجود دارد که بتواند در آن شرایط جوی به پرواز درآید.

اونگ می‌گوید: «پرواز یک هلیکوپتر در مریخ بسیار دشوار است. اولین و مهم‌ترین نکته این است که جو در آن‌جا بسیار نازک است و در مقایسه با چگالی اتمسفر زمین تقریباً 1% است. وسیله نقلیه‌ای که بتواند در مریخ پرواز کند، باید بسیار سبک باشد و بتواند خیلی سریع بچرخد.»

درصورتی که این هلی‌کوپتر با سرعت نور حرکت کند، ارسال دستورات از زمین به آن چندین دقیقه طول خواهد کشید، از این رو این کاوشگر پرنده باید دست‌کم تاحدی نیمه‌خودکار باشد تا بتواند اولین تصاویر با زاویه دید پرندگان را از سیاره مریخ برای دانشمندان و دیگر مریخ‌نوردان حاضر در سطح سیاره ارسال کند.

علاوه براین،‌اتمسفر مریخ بسیار رقیق است و فشار هوا در سطح سیاره کمتر از فشار هوا در بالاترین ارتفاع پرواز هلی‌کوپتر در حین پرواز برفراز زمین است. از این رو برای بلند شدن از سطح سیاره،‌این روبات پرنده کوچک باید پره‌هایش را 10 برابر سریعتر به حرکت درآورد، یعنی با سرعتی برابر 3000 بار در دقیقه، تا بتواند علاوه بر خود،‌محموله متشکل از باتری‌ها و دیگر تجهزیات سبک‌وزنی که به همراه دارد را به هوا بلند کند.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری علم و فناوری


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو