پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | مرگ ساقط‌کننده بوتو در سقوط هواپیما

تاریخ خبر: // کد خبر: 322819 // // //


مرگ ساقط‌کننده بوتو در سقوط هواپیما

سی‌ودو‌سال پیش در چنین روزی، برابر هفدهم آگوست ١٩٨٨ میلادی، محمد ضیاءالحق، ژنرال ارتش و رئیس‌جمهوری پاکستان ‏در پی ‏سقوط یک فروند هواپیمای ١٣٠‏C-‎‏ ارتش کشته شد.


مرگ ساقط‌کننده بوتو در سقوط هواپیما

سی‌ودو‌سال پیش در چنین روزی، برابر هفدهم آگوست ١٩٨٨ میلادی، محمد ضیاءالحق، ژنرال ارتش و رئیس‌جمهوری پاکستان ‏در پی ‏سقوط یک فروند هواپیمای ١٣٠‏C-‎‏ ارتش کشته شد. نام ژنرال ضیاءالحق در تاریخ معاصر با کودتا بر علیه ذوالفقار ‏علی بوتو پیوند خورده است. این ژنرال کودتاچی با ساقط کردن دولت یکی از مشهور‌ترین شخصیت‌های تاریخ سیاسی و ‏اجتماعی پاکستان و ترتیب دادن دادگاهی که درنهایت به اعدام بوتو ختم شد، خود را رودرروی بخش اعظمی از مردم ‏پاکستان قرار داد.

در ‏دورانی که زمام امور پاکستان در دستان ژنرال ضیاءالحق قرار داشت روند هسته‌ای شدن این کشور ‏اوج گرفت و با توجه به حضور نظامی اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان، پاکستانِ تحت امر ضیاءالحق ‏به نزدیک‌ترین ‏متحد آمریکا در منطقه و همچنین محل انباشت کمک‌های غربی برای ضربه زدن به ارتش سرخ تبدیل شد. مرگ ژنرال ‏ضیاءالحق که بر اثر سانحه سقوط هواپیما به وقوع پیوست در ردیف مرموزترین سوانح هوایی جهان طبقه‌بندی می‌شود ‏خصوصا که در این حادثه آرنولد رافل سفیر ایالات متحده در ‏پاکستان نیز به‌عنوان یکی از همراهان ژنرال، همچون ٣٠سرنشین دیگر هواپیما جان خود را از دست داد. پس از مرگ ‏ضیاءالحق، غلام اسحاق خان قدرت را در پاکستان به دست ‏گرفت و روابط این کشور با همسایگان که در دوران ژنرال به سردی گراییده بود رو به گرمی گذاشت.   ‏

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شهروند


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو