پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | در رثای خلبانی که از فرمانده معظم کل قوا نشان فتح گرفت / خلبان ‌بالازاده چگونه رکورددار پرواز عملیاتی شد؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 323074 // // // //


در رثای خلبانی که از فرمانده معظم کل قوا نشان فتح گرفت / خلبان ‌بالازاده چگونه رکورددار پرواز عملیاتی شد؟

سرهنگ خلبان بازنشسته صمد علی بالازاده از خلبانان پرافتخار و نام آور نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و از قهرمانان هشت سال دفاع مقدس که در 121 عملیات برون مرزی و پشتیبانی هوایی شرکت داشت، شامگاه روز دوشنبه دعوت حق را لبیک گفت.


در رثای خلبانی که از فرمانده معظم کل قوا نشان فتح گرفت / خلبان ‌بالازاده چگونه رکورددار پرواز عملیاتی شد؟

سرتیپ خلبان صمد بالازاده در سال 1332 در روستای “یامچی سفلی” از توابع شهرستان نیر به دنیا آمده و در سال 1352 وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی ارتش شده و پس از گذراندن دوره تکمیلی از دانشگاه خلبانی آمریکا فارغ التحصیل می‌شود.

وی خلبان هواپیمای F5 و هواپیماهای شکاری و ردیاب بود و از آغاز جنگ تحمیلی در سال 59 تا پایان جنگ در تمامی عملیات‌های انجام شده شرکت داشت به طوری که در مدت هشت سال دفاع مقدس در 121 عملیات برون مرزی را در کارنامه خود ثبت کرد و در هشت سال دفاع مقدس با هزار و 356 ساعت و 20 دقیقه جزو خلبانان دارای بیشترین پرواز در دوران دفاع مقدس شناخته می‌شد.

شهید بالازاده مفتخر به دریافت نشان فتح از دستان مبارک امام خامنه‌ای شد و با انجام 850 سورتی پرواز، رکورددار پرواز عملیاتی در ارتفاع پست بعد از شهید اردستانی در دوران هشت سال دفاع مقدس بود.

این خلبان از همرزمان شهیدان عباس بابایی و مصطفی اردستانی بود و کتاب‌ «آسمان مال من بود» که توسط سوره مهر به چاپ دوم رسیده است، به خاطرات سرهنگ بالازاده از دوران کودکی تا سال 1375 می‌پردازد.

یکی از نکات قابل توجه «آسمان مال من بود» شخصیت جذاب و سرکش خود راوی است که در چارچوب‌های نظامی نمی‌گنجد و به شکلی بر اساس باور و اعتقاد خودش عمل می‌کند. اما در کنار این ویژگی باید اذعان داشت که خاطره‌نگار نیز تبحر خاصی در ثبت و چینش خاطرات داشته است.

در 22 اردیبهشت 93 با حضور مسئولان فرماندهان نظامی و انتظامی استان اردبیل وقت، سند هویتی خلبان صمد علی بالازاده دارنده بیشترین ساعات پرواز در کشور رونمایی می‌شود و فرمانده وقت تیپ 40 مستقل پیاده ارتش در اردبیل خلبان بالازاده را نفر اول پرواز کشور و حاضر عملیات‌های بسیار خطرناک و دشمن‌شکن توصیف می‌کند.

این خلبان بازنشسته سرانجام، شامگاه روز دوشنبه دعوت حق را لبیک گفته و پیکر مطهر این دلاور فردا چهارشنبه تشییع و در قطعه 228 بهشت زهرا به خاک سپرده خواهد شد.

بخشی از کتاب آسمان مال من بود، خاطرات مرحوم سرهنگ خلبان صمد علی بالازاده به این شرح آمده است:خاطراتی که از فرودگاه مهرآباد و سفر به آمریکا آغاز شده و در نهایت به روزهای بازنشستگی در اردبیل ختم می‌شود.

بالازاده که پس از اتمام دوره‌های تکمیلی پرواز با جنگنده‌های اف5 به ایران باز می‌گردد طی سال‌های دفاع مقدس در کشور با 1356 ساعت و 20 دقیقه پرواز به یکی از فعال‌ترین خلبانان جمهوری اسلامی ایران بدل شده و حتی به باور برخی از کارشناسان نظامی نام او در کنار بزرگانی چون شهید عباس بابایی قرار می‌گیرد.

خاطرات بالازاده به بخش مهمی از تاریخ معاصر ایران در طول هشت سال دفاع مقدس می‌پردازد و طی آن می‌توان از فضای موجود در نیروی هوایی ایران بخصوص در سال‌های ابتدایی جنگ شناخت بیشتری پیدا کرد.

این سرهنگ خلبان طی خاطرات خود به ماجرای کودتای نوژه نیز پرداخته و از دید یکی از افسران نیروی هوایی ارتش این دسیسه را تحلیل می‌کند. بخش زیادی از خاطرات بالازاده نیز به شهید عباس بابایی باز می‌گردد که از این حیث نیز «آسمان مال من بود» از ارزش تاریخی زیادی برخوردار است. بالازاده طی این کتاب عملیات‌های هوایی مختلفی را با جزئیات شرح می‌دهد و لحظات نفسگیری را پیش روی مخاطب به نمایش می‌گذارد.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از کانال تلگرامی Aerospacetalk / خبرگزاری تسنیم


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو