پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | گزارش کامل افتتاح و رونمایی از طرح‌های وزارت دفاع با دستور رئیس جمهور + فیلم و تصاویر

تاریخ خبر: // کد خبر: 323525 // // // // // // خبر مهم


گزارش کامل افتتاح و رونمایی از طرح‌های وزارت دفاع با دستور رئیس جمهور + فیلم و تصاویر

همزمان با روز صنعت دفاعی چند طرح بزرگ وزارت دفاع با حضور رئیس جمهور و صورت ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسید.


گزارش کامل افتتاح و رونمایی از طرح‌های وزارت دفاع با دستور رئیس جمهور + فیلم و تصاویر

همزمان با روز صنعت دفاعی چند طرح بزرگ وزارت دفاع با حضور رئیس جمهور و صورت ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسید.

توان خود را باید برای ارتقای موشک کروز بگذاریم

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در مراسم بهره برداری از طرح‌های وزارت دفاع به مناسبت روز صنعت دفاعی گفت: ماه محرم الحرام که در طلوع این هلال نزدیک شده ایم گرامی می‌داریم و برای نشر و بیان فرهنگ مولای ما حضرت ابی عبدالله این فرهنگ منجی آزادگان در طول تاریخ بوده و امروز هم منجی همه ما هست.

توان خود را باید برای ارتقای موشک کروز بگذاریم

وی افزود: خوشحالم امسال هم توفیق یافتم در ایام پایانی مرداد که روز صنعت دفاعی نیروهای مسلح است، باز هم ملت بزرگ ما دستاوردهایی را مشاهده کنند و مردم در زمینه‌های مختلف شاهد پیشرفت دانشمندان، شرکت‌های دانش بنیان و صنایع دفاع کشور باشند. برای ما مهم است در طول ۵-۶ سال گذشته توانستیم از جایگاه ۲۳ در دنیا به جایگاه چهاردهم دست پیدا کنیم و این نشانگر آن است که در طول این سال‌های گذشته چه استعداد و تلاش و فداکاری در کنار هم قرار گرفته تا ما توانستیم به این رده در زمینه صنعت دفاعی جهان قرار بگیریم. رئیس جمهور اظهار داشت: افتتاح‌های امروز نشان داد که ما در زمینه سلاح‌های راهبردی و البته بازدارنده و پدافندی داریم تلاش می‌کنیم. قدم به قدم با صنعت دنیا در حال پیشرفت هستیم.

رئیس جمهور گفت: یک بخش بزرگ نظامی ما بحث «دید» است، اینکه ما دشمن را از کجا ببینیم و در چه ارتفاعی ببینیم و با چه فاصله‌ای ببینیم. در زمینه دید پیشرفت‌های خوبی داشتیم و رادارها دید ما را افزایش می‌دهد. بسیاری از تحولات الکترونیکی دید ما را از لحاظ شنود معمولی و یا راداری افزوده می‌کند و همچنین پهپادها اینچنین است و دید ما را اضافه می‌کند؛ در جاهایی که پهپاد برای کشف هدف هست.

وی افزود: از آن طرف در زمینه تیر این «دید» است؛ یعنی قدرت برخورد، دفاع و قدرت مقابله. حالا آنجایی که با موشک پدافندی مقابله می‌کنیم مثل باور ۳۷۳ که پارسال آن را افتتاح کردیم و بسیار مهم بود. هم این موشک مهم بود و هم موشکی که قبل از آن تحت عنوان سامانه ۱۵ خرداد افتتاح شده بود و با همان هم ما توانستیم پهپاد آمریکایی را در خلیج فارس بزنیم. این نشانگر آن است که صنعت دفاعی ما در زمینه‌های بسیار مهم برای توان کشور و قدرت کشور پیشرفت‌های بسیار خوبی دارد.

روحانی ادامه داد: مهم این است که سلاح ما دارای دقت لازم باشد و دارای قدرت تخریب کافی باشد و توان مانور پذیری لازم را در مسیر راه داشته باشد و استفاده از آن آسان باشد، یعنی ما بتوانیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با ساده‌ترین لانچرها بتوانیم آن موشک را لانچ کنیم و پرتاب کنیم و در همه این زمینه‌ها تلاش‌های بسیار ارزشمندی در سال‌های اخیر انجام گرفته است.

مسئله موشک کروز برای ما اهمیت ویژه دارد

رئیس جمهور تصریح کرد: مسئله موشک کروز برای ما اهمیت ویژه دارد، یک زمانی بود در دنیا موشک بالستیک و موشک زمین به زمین به عنوان یک قدرت بزرگ در پهنه تهاجم و دفاع مطرح بود ولی امروز می‌توانیم بگوییم هر چه زمان می‌گذرد جایگاه موشک بالستیک پایین می‌آید و جایگاه موشک کروز ارتقا پیدا می‌کند و دلیل آن روشن است که نمی‌خواهم راجع به آن بحث کنم. باید توان خود را برای ارتقای موشک کروز بگذاریم.

روحانی گفت: ما باید همه توان خود را روی موشک کروز بگذاریم، به دلیل امتیازات فراوانی که این موشک دارد و می‌تواند خود را به خوبی مستتر کند و مسیر امن را طی کند و دقیق‌تر می‌تواند به هدف اصابت کند. بنابراین برای ما خیلی مهم است که امروز در موشک کروز پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشتیم.

وی افزود: بسیار مهم است که امروز وزیر دفاع ما می‌گوید در موشک کروز دریایی به جای برد ۳۰۰ کیلومتری برای اینکه به ۱۰۰۰ کیلومتر برسیم کمتر از ۲ سال تلاش کردیم و به این نتیجه رسیدیم. پیداست که ما در مسیر تولید و خود کفایی قرار گرفته ایم و آن چیزی که رهبری معظم انقلاب همیشه بر آن تاکید می‌کرد که ما می‌توانیم و آنچه می‌خواهیم دست یافتنی است. حالا ممکن است به یکی زودتر دست پیدا کنیم، یکی ممکن است زحمت کمتری بخواهد، یکی ممکن است زحمت بیشتر بخواهد اما بسیار برای ما اهمیت دارد که در فاصله زمانی کمتر از دو سال توانستیم برد یک موشک استراتژیک مهم دریایی را به بالای سه برابر برسانیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: ما باید این روند را در موشک کروز زمین پایه و موشک کروز هوایی هم ادامه بدهیم و این برای ما بسیار اهمیت دارد.

وی در ادامه گفت: در زمینه پدافند برای ما بسیار مهم است که آسمان ما آسمان امنی باشد. بحمدلله در این زمینه کارهای بزرگی انجام گرفته هر چند شاید کار تکمیلی هم لازم باشد که باید انجام دهیم. ما باید بتوانیم آسمان امنی داشته باشیم، باید راداری داشته باشیم که چیزی از دید آن رادار مخفی نماند. امروز البته بسیاری از پرنده‌ها اعم از پهپادها و جنگنده‌ها در یک شرایطی هستند که رادار گریزند و اشعه راداری را برنمی گردانند بلکه جذب می‌کنند و کار را برای رادار سخت و مشکل می‌کند.

وی افزود: ما باید بتوانیم با تکنولوژی که در رادارها به کار می بریم از وجود و ورود این پرنده‌ها به آسمان کشورمان باخبر شویم و نحوه برخورد با این پرنده‌ها و مقابله با آنها را بدانیم.

استراتژی تهاجم نداریم و نمی‌خواهیم جایی را اشغال کنیم

روحانی گفت: من در اینجا ضمن تشکر از وزارت دفاع به خاطر دستیابی به خط تولید موتور توربوجت برای هواپیما برای دستیابی به فناوری و ساخت موتور توربوفن، برای وسیله پرنده سبک ما تشکر و قدردانی می‌کنم و بر این نکته تاکید می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران در زمینه دفاعی هر چه تولید می‌کند و هر چه تحقیق می‌کند و هر چه تلاش می‌کند و هر چه خودش آماده می‌کند بر مبنای استراتژی بازدارندگی و دفاعی است.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما استراتژی تهاجم نداریم و نمی‌خواهیم جایی را اشغال کنیم. ما نمی‌خواهیم به ملتی صدمه بزنیم و همسایگان ما باید مطمئن باشند که قدرت دفاعی ما به نفع آنها است و ما از قدرت دفاعی خود به نفع دوستانمان استفاده خواهیم کرد و علیه دوستانمان هیچگاه استفاده نخواهیم کرد. هیچ گاه در تاریخ به خصوص پس از انقلاب ما آغازگر هیچ جنگی نبودیم و همواره دفاع کردیم در حالی که ما در منطقه‌ای بودیم که یک بار ۸ سال به خودمان حمله شد، یک بار به همسایه ما کویت حمله شد و یک بار به همسایه ما افغانستان حمله شد و اشغال شد و یک بار به همسایه ما عراق حمله شد و اشغال شد.

وی افزود: علیرغم همه فراز و نشیب‌ها در کشورهای همسایه هیچگاه تصمیم خود را تغییر ندادیم، چه راهبرد ما راهبرد بازدارندگی دفاعی بوده و همه توان ما برای بازدارندگی و حفظ کشور است.

روحانی ادامه داد: افتتاح امروز در نوزدهمین پنجشنبه‌های افتتاح را مبارک می دانم و حتماً مردم هم بسیار خوشحال می‌شوند. این افتتاح و رونمایی در شب آغاز محرم الحرام، ماه ایستادگی و فداکاری و ماه فرهنگ عاشورایی انجام شد.

رئیس جمهور در پایان گفت: از پیشگاه خداوند برای همه نیروهای مسلح و همه شهیدان کشور، به ویژه شهید «حاج قاسم سلیمانی» و شهید «ابومهدی المهندس» که امروز دو محصول دفاعی ما به نام آنها بود و همچنین آنهایی که در راه وطن شهید شدند، آرزو علو درجات و برای همه آنها که برای دفاع از کشور آمادگی دارند، قدرت و توان و انگیزه و توفیق بیشتر خواستارم.

******************

برد کروزهای دریایی با موشک المهندس به بالای هزارکیلومتر رسیده است

برد کروزهای دریایی با موشک المهندس به بالای هزارکیلومتر رسیده است

امیر سرتیپ حاتمی امروز (پنجشنبه) در مراسم بهره برداری و رونمایی از دستاوردهای ملی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با حضور رئیس جمهور اظهار داشت: تشکر می‌کنم از ریاست جمهوری اسلامی ایران که مانند سال‌های گذشته امسال هم فرصتی را برای حضور در مراسم گرامیداشت روز صنعت دفاعی اختصاص دادند.

وی افزود: امیدوارم در آستانه ماه محرم و هفته دولت، خدماتی که اراده می‌شود و به مردم عزیز معرفی می‌شود و به خدمت جنابعالی تقدیم می‌شود مورد رضایت خداوند متعال، حضرت ولی عصر (عج)، رهبر معظم انقلاب، مردم عزیزمان و جنابعالی قرار بگیرد.

وزیر دفاع همچنین گفت: پیشرفت‌های دفاعی کشور در ۴ دهه گذشته با هیچ دوره مشابهی در چند سده گذشته قابل قیاس نیست.

وی افزود: در حوزه صنعت دفاعی که مبنای خوداتکایی نظامی و یکی از ملزومات اصلی استقلال کشور است در سال‌های منتهی به انقلاب اسلامی به جز چند کارخانه‌ای که حدود ۳۰ خانواده محصول را تولید می‌کردند و عملا از نظر عمق فنی بسیار ضعیف بودند و از حوزه‌های مهمی مثل هوایی، موشکی، پدافندی، فضایی و دریایی بهره‌ای نداشتند، اما امروز به لطف الهی و در نتیجه تفکر انقلابی و تلاش جهادی برنامه ریزی شده دارای صنعت دفاعی بلوغ یافته‌ای هستیم که با بیش از ۷۷۰ خانواده محصول ۹۰ درصد حوزه رزم نیروی مسلح را تامین می‌کند.
وی ادامه داد: در هفت سال گذشته با بهره گیری از زیرساخت‌ها و تجربیات قبل، صنعت دفاعی به پیش رفت، در این دوره به ویژه در ۲-۳ سال گذشته، این پیشرفت‌ها با یک جهش و جامعیتی همراه بود به نحوی که در صنعت هوایی، نه‌تن‌ها جنگنده کوثر بومی را رونمایی کردیم و تحویل دادیم بلکه خط تولید آن افتتاح شد و سه فروند تولید و تحویل شد و تا پایان سال یا اوایل سال آینده سه فروند دیگر هم تحویل خواهد شد.
امیر حاتمی گفت: جت پیشرفته آموزشی یاسین با پلتفرم جدید و بومی، طراحی و ساخته شد، پرواز کرد و اکنون در مرحله ساخت نمونه معیار تولید است. با تولید هواپیمای آموزشی یاسین، A ۹۰ و فجر۳ که در مراحل تست‌های عملیاتی هستند چرخه کامل هواپیما‌های آموزشی بومی اتفاق خواهد افتاد.
وزیر دفاع خاطرنشان کرد: موتور توربوجت بومی اوج که در ساخت ۹۵ در چنین مراسمی توسط جنابعالی رونمایی شده بود در هواپیمای کوثر مورد استفاده قرار گرفت، همه تست‌های عملیاتی خود را با موفقیت پشت سر گذاشت و اکنون به مرحله تولید انبوه رسیده و خط تولید آن امروز با دستور جنابعالی راه‌اندازی می‌شود.

 

امیر حاتمی افزود: در جریان رونمایی آن موتور، قول ساخت موتور توربوفن داده شده بود که این کار باارزش، با نام موتور جهش ۷۰۰ رونمایی می‌شود. در این موتور که یک موتور پیشرفته است، ساخت پره‌های تک کریستال که یکی از حساس‌ترین فناوری‌ها در صنعت هوایی است اکتساب شده و موجب تحولی در کشور و صنعت هوایی خواهد شد.

وزیر دفاع ادامه داد: این موتور، مشابه موتور پهپاد‌هایی است که امروز در کشور‌های پیشرفته استفاده می‌شود به نحوی که در پهپاد متجاوز آمریکایی ار کی یو ۱۷۰ که به غنیمت جمهوری اسلامی ایران درآمد، همین موتور استفاده شده بود.

وی یادآور شد: در حوزه موشکی که بعد اصلی قدرت بازدارندگی کشور و خار چشم دشمنان است علاوه بر پرداختن به کمیت و کیفیت که ۲ مولفه مهم قدرت رزمی نیرو‌های مسلح است به مولفه مهم افزایش برد.

وزیر دفاع عنوان کرد: البته در ذیل ۲ هزار کیلومتر که مورد نظر سیاست دفاعی جمهوری اسلامی ایران است، توجه ویژه‌ای شده به نحوی که در کروز‌های دریایی که با موشک قدیر با برد ۳۰۰ کیلومتر رسیده بودیم امروز با یک جهش واقعی ۲.۵ برابری و با ساخت موشکی با نام مجاهد شهید ابومهدی به برد بالای هزار کیلومتر دست یافته‌ایم.
امیر حاتمی افزود: در حوزه موشک‌های بالستیک سوخت جامد که در عملیات‌های مختلف علیه تروریست‌های داعش بعد از اهواز و همچنین علیه جنایتکاران آمریکایی بعد از شهادت شهید بزرگ ایران شهید حاج قاسم سلیمانی کارایی خود را به خوبی نشان دادند، امروز با جهش صددرصدی به برد هزار و ۴۰۰ کیلومتری از ذوالفقار ۷۰۰ کیلومتری رسیدیم که هر دو رونمایی خواهد شد.

 

وزیر دفاع گفت: در صنعت فضایی کشور که پیشرفت‌های بسیار خوبی در ساخت ماهواره‌ها بلوک انتقال مداری و ایستگاه‌های دریا و پرتاب ماهواره‌ها همگام با سازمان فضایی کشور در حال انجام است، بعد از تثبیت قراردادن ماهواره‌هایی با وزن ۶۰ کیلوگرم در مدار ۲۵۰ کیلومتری، با تمام توام توان برای قرار دادن ماهواره‌های ۲۵۰ کیلوگرم در مدار بالای ۴۰۰ کیلومتر حرکت کرده‌ایم و در آخرین پرتاب سیمرغ ارتفاع مداری ۵۴۰ کیلومتر را تثبیت کردیم و با مجموعه کار‌های تحقیقاتی مفصلی که در حال انجام هستیم انشاالله تا پایان سال اهداف تعیین شده را محقق می‌کنیم.

امیر حاتمی خاطرنشان کرد: البته ریل‌گذاری برای ارسال ماهواره‌های با وزن بالاتر و مدارات بالاتر تا مدار ۳۶ هزار کیلومتر انجام شده است.
وزیر دفاع یادآور شد: در پدافند هوایی که با تهدیداتی از ریز پرنده‌های مهاجم تا هواپیما‌های رادار گریز و انواع موشک‌های بالستیک و کروز متصور است و دشمنان با سرمایه‌گذاری سنگین در حال وارد کردن انبوهی از این نوع سلاح‌ها به منطقه هستند هر چند یکی از اهداف مهم آن‌ها چاپیدن سرمایه‌های ملت‌های منطقه و دوشیدن کشورهاست، اما اصل این تهدید جدی گرفته شده است و امروز با داشتن باور ۳۷۳ و سامانه ۱۵ خرداد که هر دو در سال گذشته رونمایی شدند و سامانه‌های متعددی مانند سوم خرداد و سامانه شهید صیاد، دزفول، نواب و مجید، کار‌های محکمی برای حفظ و حراست آسمان کشور انجام شده است.
امیر حاتمی تصریح کرد: در حوزه رزم زمینی رادارها، جنگ الکترونیک، مقابله با تهدیدات سایبری، بیولوژیک، زیستی، تهدیدات شیمیایی که بار‌ها در دفاع مقدس علیه ما و ملت‌مان استفاده کردند و نیز تهدیدات هسته‌ای که دشمنان دروغگو و فریبکار هر روز بر توان خودشان می‌افزایند و با دهن‌کجی به دنیا، وقعی به مخاطرات ناشی از این نوع فعالیت‌ها علیه بشریت نمی‌گذارند و بیهوده سایر کشور‌ها و به ویژه کشور ما را مورد اتهام قرار می‌دهند، تمهیدات لازم برای پدافند در مقابله آن‌ها اتخاذ شده و در حال اجراست.
وزیر دفاع گفت: علاوه بر پرداختن به ماموریت‌های اصلی با استفاده از ظرفیت‌های فناورانه، زیرساختی و انسانی صنایع دفاع، به حل مشکلات کشور اهتمام شده به طوری که در مقابله با بیماری کووید ۱۹، صنایع دفاعی در اولین لحظات اطلاع از سرایت بیماری به کشور با بسیج تمامی امکانات خودشان و ایفای نقش پیشرو در دادن امید به مردم و تامین نیاز‌های بهداشتی و درمانی به همراه همه اعضای کشور و نیرو‌های مسلح گام‌های بلندی برداشتند.
امیر حاتمی بیان داشت: علاوه بر فعال کردن خطوط تولیدی ماسک‌های l ۹۵، سه لایه، مواد ضدعفونی کننده، ساخت آزمایشگاه سطح ۳ برای انیستوپاستورو رازی در تولید ونتیلاتور، تب‌سنج، لباس‌های مخصوص، تجهیزات آمبولانس‌ها و سایر ملزومات اهتمام کردند.
وزیر دفاع تصریح کرد: همین‌طور در دوره تحریم دشمنان انواع کمک‌های فناورانه و صنعتی به بخش‌های مختلف، نفت، انرژی، حمل و نقل و خودروسازی تقدیم شده است.
وی خطاب به رییس جمهوری گفت: امروز به رسم سال‌های گذشته قبل از رونمایی‌هایی که پیش‌بینی شده است، یک نمایشگاه از قدرت پهپادی آماده شده که به صورت ویدئو کنفرانسی مورد بازدید جنابعالی و ملت ایران قرار خواهد گرفت. به حول و قوه الهی طبق اذعان موسسات مختلف بین‌المللی، جمهوری اسلامی در این حوزه از جایگاه بالای رتبه پنجم تا هفتم دنیا برخوردار است.
وزیر دفاع خطاب به رییس جمهوری اظهار داشت: لازم است در حضور جنابعالی و ملت عزیزمان و فرماندهی معظم کل قوا به این نکته اشاره کنم که همه فعالیت‌هایی که اجمالا به آن‌ها اشاره کردم، با مشارکت موثر بخش‌های خصوصی، عمومی و دولتی، به ویژه دانشگاه، شرکت‌های دانش بنیان جهاد‌های خودکفایی و قطعه‌سازان کشور انجام شده است که همین جا از همه آن‌ها و از توجه جنابعالی و حضار قدردانی می‌کنم.

******************

رونمایی از موشک های حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس

سردار قاسم تقی زاده جانشین وزیر دفاع در آئین رونمایی از ۲ موشک شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابو مهدی المهندس طی سخنانی اظهار داشت: روز صنایع دفاع یادآور شهدای گمنام دانش و فناوری است.

وی ادامه داد: ما در موشک‌های زمین به زمین به لبه‌های دانش روز رسیده‌ایم همچنین در موشک‌های کروز بر تمام تحریم‌های دشمنان غلبه کردیم و به فضل الهی فصل نوینی در این رهگذر باز شده است، رونمایی از ۲ موشک‌هایی که امروز صورت می‌گیرد ویژگی‌های خاصی دارد، این محصولات با کمترین هزینه تولید شده‌اند و چیزی نزدیک به یک دهم جهانی قیمت تمام شده آنهاست.

جانشین وزیر دفاع گفت: زمان دستیابی ما به این دو محصول کمترین زمان متعارف در نورم جهانی است هر دو محصول توان بازدارندگی و عمق راهبردی ایران را افزایش می‌دهد و دشمنان را از مرزهای آبی و خاکی ما دور می‌کند.

سردار تقی زاده درباره ویژگی‌های موشک شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: این موشک به یاد شهید حاج قاسم سلیمانی، موشک حاج قاسم سلیمانی نامگذاری شده است که امیدواریم در سایه الطاف الهی و قدرت ملی بیش از پیش فراهم شود. موشک شهید حاج قاسم موشک زمین به زمینی با برد ۱۴۰۰ کیلومتر، مایل پرتاب و به صورت تاکتیکی و متحرک و مبتنی بر فناوری‌های کنترل پروازی است چیزی که در دنیا سابقه ندارد و مشابه آن نیز وجود ندارد.

وی ادامه داد: رسیدن به موشک حاج قاسم حاصل تحقیقات در گذشته است که نمونه آن را در این نمایشگاه مشاهده می‌کنید خرداد ماه سال ۱۳۸۰ موشک واکنشی فاتح ۱۱۰ با برد ۲۵۰ کیلومتر رونمایی شد و در دولت یازدهم موشک فاتح ۳۱۳ با برد ۴۵۰ کیلومتر در عملیات عین الاسد به غرش درآمد، البته قابل یادآوری است که موشک‌های برد بلند خانواده سجیل قبل از این تحویل نیروهای مسلح شده بود و پس از آن موشک‌های ارزشمند و تاکتیکی ذوالفقار امتحان خود را در سرکوب تروریست‌ها برای انتقام خون شهدای اهواز و مجلس پس دادند و بدین ترتیب و با استفاده از این تجربیات موشک شهید حاج قاسم طراحی و ساخته شده است.

وی ادامه داد: همانطور که می‌دانید سامانه‌های پدافندی موشک‌های بسیار سریع را نمی‌توانند رهگیری کنند که موشک شهید حاج قاسم از جمله همین موشک‌ها است.

جانشین وزیر دفاع به رونمایی موشک کروز اشاره کرد و گفت: موشک که امروز رونمایی می‌شود یک موشک کروز دریایی برد بلند است که به نام مجاهد بزرگ شهید ابومهدی المهندس نام نهاده شده است. همانگونه که می‌دانید ویژگی اصلی موشک‌های کروز ارتفاع کم پرواز آنها و دور زدن سامانه‌های پدافندی است، مشترک شهید ابومهدی المهندس در ارتفاع چند متری پرواز می‌کند کارشناسان به خوبی می‌دانند که این این فناوری بدون غلبه بر فناوری‌های پیچیده دینامیک پرواز و برخورداری از موتور پیشرفته هوا تنفسی امکان پذیر نیست که این سدهای دانشی را محققین و دانشمندان ما در وزارت دفاع به فضل الهی شکستند.

سردار تقی زاده گفت: موشک کروز شهید ابومهدی المهندس با استفاده از تجارب دانشمندان مخلص و گمنام وزارت دفاع تولید شده است ما در گذشته موشک‌های کروز با بردهای کوتاه، متوسط و بلند که شامل خانواده‌های موشکی نصیر و خانواده‌های موشک‌های نور، نصر و هویزه را تقدیم نیروهای مسلح کردیم امروز برگ زرینی به خانواده‌های موشک کروز برد بلند اضافه شده است که برد آن مثبت هزار کیلومتر است که سناریو عملیات نیروهای مسلح ما را تشویق خواهد کرد موشک کروز شهید ابومهدی قابلیت شلیک از عمق را دارد و در آینده نزدیک نیروهای دریایی کشور عزیزمان به آن مجهز خواهند شد که به این ترتیب با تجهیز نیروهای مسلح ما به این موشک امنیت مرزهای آبی از هزار کیلومتری تأمین می‌شود.

وی ادامه داد: این موشک قابلیت دارد در مسیرهای پروازی متفاوت به هدف برسد و بدین ترتیب سامانه‌های پدافندی دشمن در مقابل آن ناکارآمد خواهند بود.

******************

افتتاح خط تولید موتور توربوجت ملی “اوج”

امیر سرتیپ دوم افشین خواجه فرد مدیرعامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع در آیین افتتاح موتور توربوجت ملی «اوج» که در اجرای فرمان فرمانده معظم کل قوا و با فعالیت جهادی  دانشمندان، طراحان و متخصصین صنعت دفاعی کشور ساخته شده است، گفت: موتور ملی اوج به عنوان اولین موتور توربوجت بومی توسعه یافته جهت تامین نیروی پیشران جنگنده های کشور از جمله جنگنده های کوثر، صاعقه، آذرخش و جت آموزش پیشرفته یاسین و در محدوده وزن برخاست حدود ده تن است.

وی افزود: سیستم کنترل موتور “اوج” از نوع هیدرومکانیکال است  که در صورت نیاز قابلیت ارتقاء به سیستم تمام الکترونیک (FADEC) را دارد.

مدیر عامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع با بیان اینکه فناوری بسیار پیچیده این موتور موجب ایجاد یک جهش بلند در دانش طراحی و فناوری ساخت در صنعت هوایی کشور شده است، خاطر نشان کرد:  فناوری به کار رفته در “اوج” به عنوان یک بسته مرجع،   زمینه ورود کشور به فاز طراحی و ساخت موتورهای توربوفن و توربوشفت نیمه سنگین و سنگین کلاس هوایی و صنعتی را فراهم کرده است.

امیر خواجه فرد تصریح کرد: این موتور با اتکا به توانمندی داخلی و تکیه بر دانش و تخصص مهندسان کشور و استفاده حداکثری از ظرفیت علمی و فنی دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان کشور با تولید بومی بیش از ۱۴هزار  قطعه ومجموعه متعلقات، برای اولین بار در سال ۱۳۹۵ساخته و توسط ریاست محترم جمهور در روز صنعت دفاعی رونمایی  شد.

وی افزود: دومین دستگاه از این موتور نیز  در سال ۱۳۹۶ تولید و تست آن در آزمایشگاه موتور ملی اوج صورت پذیرفت و آزمون های زمینی، تاکسی و پروازی این موتور نیز در سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ بر روی هواپیمای بومی کوثر با موفقیت انجام شد.

مدیرعامل سازمان صنایع هوایی گفت: این افتخار را داریم که به فضل الهی و در روز صنعت دفاعی با افتتاح خط تولید موتور توربوجت ملی اوج، گام بلندی در مسیر خوداتکایی در رفع نیازهای ناوگان هوایی نیروهای مسلح کشور برداشته شده و جمهوری اسلامی ایران در زمره ۸ کشور صاحب دانش طراحی و فناوری ساخت و تولید این دسته از موتورهای هوایی قرار می گیرد.

************

افتتاح نمایشگاه اقتدار پهپادی وزارت دفاع

امیر هوشنگ کریمیان جانشین مدیر عامل سازمان صنایع هوایی ” در آیین افتتاح “نمایشگاه اقتدار پهپادی کشور”که در اصفهان برگزار شد، اظهار داشت: این نمایشگاه تجلی عزم راسخ و اهتمام متخصصان و اندیشمندان متعهد حوزه پهپادی سازمان صنایع هوایی نیرو‌های مسلح در راستای پاسداری از امنیت کشور و صیانت از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در مقابل توطئه‌های دشمنان قسم خورده ایران اسلامی است.
وی افزود: با توجه به نقش و اهمیت ویژه پهپاد‌ها در صحنه‌های رزم و جایگاه آن در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران و به منظور مقابله با تهدیدات منطقه ای، فرامنطقه‌ای و جنگ‌های نامتقارن و با هدف ارتقاء قدرت بازدارندگی، نمایشگاهی از دستاورد‌های سازمان صنایع هوایی نیرو‌های مسلح در حوزه طراحی، ساخت و تولید انواع پرنده‌های هدایت پذیر از راه دور که به اختصار پهپاد نامیده می‌شوند با عنوان” نمایشگاه اقتدار پهپادی” وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح برپا شده است.
کریمیان انواع پهپاد‌های حاضر در نمایشگاه را ازنوع پهپاد‌های استراتژیک خانواده کرار رزمی و تاکتیکی، پهپاد‌های مراقبت رزمی خانواده مهاجر به ویژه پهپاد مهاجر ۶، پهپاد شناسایی و رزمی برد بلند فطرس با مداومت پروازی بالا، انواع پهپاد‌های خانواده ابابیل و پهپاد مراقبت شناسایی صادق عنوان کرد و گفت: طراحی، ساخت و تولید انبوه تمامی پهپاد‌های حاضر در نمایشگاه توسط متخصصان ساعی و ولایتمدار سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلّح، با مشارکت و همکاری سازمان‌های صنعتی وزارت دفاع و سازماندهی شبکه همکار دانش بنیان و حمایت‌های بی دریغ نیرو‌های مسلّح و به کارگیری توان دانشی دانشگاه‌های کشور در راستای حراست از سرزمین مقدس ایران اسلامی و دفاع از آسمان کشور صورت گرفته است.
وی ماموریت‌های چند منظوره حوزه رزم از جمله مراقبت، شناسایی و رزم با قابلیت تداوم پروازی بالا و هم چنین جمع آوری اطلاعات راداری و رادیویی و فریب در شبکه پدافندی دشمن را از مهم‌ترین ویژگی‌های متنوع پهپاد‌های به نمایش در آمده برشمرد.
وی تصریح کرد: با بهره گیری از اینگونه پهپاد‌ها درتکمیل و انطباق با سایر محصولات راهبردی شبکه دفاعی، امکان مراقبت اطلاعاتی- رزمی شبانه روزی از مرز‌های گسترده خشکی و دریایی و مناطق استراتژیک کشور از جمله خلیج همیشه فارس و تنگه هرمز فراهم می‌شود.
کریمیان افزود: زیرسامانه‌های این محصولات از جمله پیشرانه، ایستگاه‌های هدایت و کنترل، سکو‌های شناسایی و محموله‌های رزمی پهپاد‌ها مبتنی بر اقتصاد مقاومتی دانش بنیان و با تکیه بر تعمیق و توسعه بومی سازی آنها، به دست توانمند متخصصان داخلی تولید شده است.
کریمیان با بیان اینکه طراحی و تولید این پهپاد‌ها نمونه موفقی از مشارکت و هم افزایی مجموعه‌های دفاعی و به کارگیری ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها در دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان محسوب می‌شود افزود: این پهپاد‌ها علاوه بر حفظ آمادگی و ارتقاء توان رزم نیرو‌های مسلّح، نقش موثری در روزآمدسازی سامانه‌های پدافندی، آزمایش توپخانه و موشک‌های با سرعت بالا و همچنین مقابله با عوامل ناامنی و تهدید کننده نظم و امنیت کشور دارند.
وی با بیان اینکه تمامی سامانه‌های این پهپاد‌ها از جمله موتور، سامانه‌های شناسایی و رزمی کاملاً بومی بوده و به دست متخصصان داخلی تولید شده است گفت: دستاورد‌های راهبردی در حوزه پهپاد نمونه‌ای بارز از اقدامات تحریم شکنانه و دست برتر نظام مقدس جمهوری اسلامی در جنگ اراده‌ها با استکبار جهانی بوده و مورد عنایت خاص فرماندهی معظم کل قوا (مدظله العالی) است.
کریمیان در پایان گفت: این موفقیت خطیر را به محضر مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، رئیس جمهور ایران اسلامی، مردم عزیز ایران و تمامی دوستداران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تبریک عرض نموده و به عنوان هدیه‌ای از سوی تلاشگران عرصه‌های صنایع دفاعی به روح پر فتوح سید الشهداء جبهه مقاومت سردار سرلشکر حاج قاسم سلیمانی تقدیم می‌کنیم.

************

رونمایی از موتور توربوفن سبک جهش ۷۰۰

صبح امروز و در آستانه روز ملی صنعت دفاعی و با دستور رئیس‌جمهور، از موتور توربوفن سبک جهش 700 رونمایی شد.

ویژگی موتور توربو فن جهش 700 این است که این موتور از ویژگی پره‌های تک‌کریستال بهره میبرد و می‌تواند روی هواپیما با وزن 4 هزار کیلوگرم نصب شود. همچنین مصرف سوخت این موتور پایین است و قدرت تراست آن 700 کیلوگرم است.

با بکارگیری این موتور ارتفاع پروازی پهپادهای ایران به 60 هزار پا خواهد رسید.

************

بازتاب رونمایی موشک‌های جدید ایران در رسانه‌های جهان:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر (لینک 1)، (لینک 2)، (لینک 3)، (لینک 4) / ایسنا / خبرگزاری صدا و سیما (لینک 1)، (لینک 2) / مشرق (لینک 1)، (لینک 2) / باشگاه خبرنگاران / کانال تلگرامی اخبار ریاست جمهوری / کانال تلگرامی روزنامه فرهیختگان /


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو