پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | نقش مؤثر نیروی هوایی قهرمان

تاریخ خبر: // کد خبر: 323741 // // //


نقش مؤثر نیروی هوایی قهرمان

نیروی هوایی ارتش در طول دوران دفاع مقدس، نقش مؤثری در شکست رژیم بعث عراق داشت.


نقش مؤثر نیروی هوایی قهرمان

هنگامی که ارتش بعثی عراق به ایران حمله کرد، آماده‌ترین نیرویی که برای دفاع از کشورمان به نیرو‌های بعثی یورش برد، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود. این نیرو از نخستین ساعت‌های آغاز جنگ تحمیلی علیه ایران تا روز‌های پایانی آن همواره در عملیات مهمی حضور داشته است.

این نیرو، دلاوران و قهرمانان بسیاری را به خود دیده که نام بسیاری از آنها برای ما آشنا است و برخی دیگر نیز گمنام یا کمتر شناخته‌شده‌اند. همین قهرمانان، عملیات‌ مهمی در این دوران انجام دادند.

 

نقش مؤثر نیروی هوایی قهرمان

 

عملیات حمله به اچ ۳

پایگاه‌های اچ ۳ در غربی‌ترین نقطه کشور عراق بودند. آن‌قدر دور که خیال عراقی‌ها راحت بود که بُرد هواپیما‌های ایرانی به آن‌جا نمی‌رسد اما ایرانی‌ها اهل معجزه‌کردن بودند. ۸ هواپیمای ایرانی با ۴ ساعت و ۴۰ دقیقه پرواز با ارتفاع پایین روی خط مرز ترکیه و عراق و چهار بار سوخت‌گیری، در نهایت توانستند این پایگاه‌ها را بمباران کنند و به ایران بازگردند.

 

نقش مؤثر نیروی هوایی قهرمان

 

در عملیاتی که حیرت همه کارشناسان نظامی جهان را به همراه داشت، بیش از ۴۰ هواپیمای عراق نابود شدند. این عملیات در تاریخ نبرد‌های هوایی جهان ماندگار شد.

 

نقش مؤثر نیروی هوایی قهرمان

 

عملیات کمان ۹۹

بیشتر از ۱۴۰ فروند هواپیمای ایرانی، روی خاک دشمن به پرواز درآمدند و پایگاه‌های هوایی رژیم بعث را بمباران کردند. ایران ۴ هواپیما از دست داد و عراق ۵۵ درصد توان نیروی هوایی خود را.

 

نقش مؤثر نیروی هوایی قهرمان

 

ضربه شست تاریخی ایران در کند شدن روند پیشروی متجاوزان بعثی در روز‌های اولیه جنگ بسیار تأثیرگذار بود.

 

نقش مؤثر نیروی هوایی قهرمان

 

عملیات پرواز دوران

عراق قرار بود میزبان اجلاس جنبش غیرمتعهدها باشد. صدام جهت تضمین امنیت این اجلاس ادعا کرده بود حتی یک پرنده هم نمی‌تواند در آسمان بغداد پرواز کند!

قرار شد دو فروند هواپیمای ایرانی پالایشگاه عراق را مورد حمله قرار دهند. در برگه این عملیات نوشته شده بود که ۹۵ درصد احتمال بازگشت وجود ندارد و حماسه خلبان شهید عباس دوران همین‌جا شکل گرفت.

 

نقش مؤثر نیروی هوایی قهرمان

 

حمله به اوسیراک (عملیات شمشیر سوزان)

تأسیسات اتمی عراقی‌ها تنها امید صدام جهت دستیابی به سلاح هسته‌ای بود. طرح نیروی هوایی ایران این بود که دو هواپیما در ارتفاع بالا به سمت نیروگاه بغداد پرواز کنند تا حواس عراقی‌ها به آن‌ها پرت شود تا دو هواپیمای دیگر بتوانند در ارتفاع پایین به سمت مجتمع اوسیراک حرکت کنند.

نتیجه کار خیره کننده بود؛ ۱۲ بمب ۵۰۰ پوندی، این مجتمع را با خاک یکسان کردند. حتی نیروگاه بغداد که هدف ایضایی عملیات بود نیز منهدم شد.

 

نقش مؤثر نیروی هوایی قهرمان

نیروگاه اوسیراک بعد از نابودی

عملیات سلطان

قرار بود هواپیما‌های ایرانی به پایگاه هوایی الحریه در عمق ۳۰۰ کیلومتری خاک دشمن حمله کنند. ۶ فانتوم از سمت شمال به عراق حمله کردند، سپس در خاک دشمن از هواپیما‌های بوئینگ سوخت‌گیری کردند و پایگاه را بمباران کردند؛ در مسیر برگشت، خلبان‌های اف ۱۴ که جهت پوشش هوایی تانکر‌ها اعزام شده بودند، سه میگ عراقی را به آتش کشیدند.

 

نقش مؤثر نیروی هوایی قهرمان

 

بمباران حبانیه – البکر

یک پایگاه هوایی و یک پالایشگاه مرکز‌ی در ۷۰ کیلومتری غرب بغداد، آن‌قدر نقاط دوری بودند که هیچ‌وقت در برنامه نیروی هوایی ایران قرار نگرفته بودند اما این بار دو فانتوم از روی بغداد گذشت، ده‌ها موشک و گلوله ضد هوایی عراق به سوی آن‌ها شلیک شد و یکی از فانتوم‌ها توانست به پالایشگاه برسد و آن‌جا را بمباران کند.

 

نقش مؤثر نیروی هوایی قهرمان

 

یکی از فانتوم‌های سالم‌مانده جهت فرار از شر جنگنده‌های عراقی، آن‌قدر سرعت می‌گیرد که در مرز ایران سوخت آن تمام می‌شود و سوخت‌گیری هوایی در آخرین لحظات، این هواپیما را نجات می‌دهد.

بمباران شهر کوت

چاه‌های نفت ۹۹ عراق و کارخانه تانک‌سازی، دو هدف مهم در ماه‌های آغازین جنگ بودند. دو دسته ۲ تایی از هواپیما‌های فانتوم ایرانی به سمت هدف پرواز می‌کنند؛ یکی از خوزستان و یکی از دهلران. نتیجه یک موفقیت مطلق بود و علاوه بر چاه‌های نفت و کارخانه تانک سازی، دو بالگرد میل و یک پاسگاه مرزی عراق نیز نابود می‌شوند. بدون این‌که صد‌ها گلوله شلیک‌شده به سمت هواپیما‌ها جلوی رسیدن به این اهداف را بگیرند.

 

نقش مؤثر نیروی هوایی قهرمان

 

بمباران مخازن سوخت موصل

سه تن از بهترین خلبانان ایرانی، روی آسمان موصل شهید شده بودند. شهری که سراسر آن با موشک‌های سام محافظت می‌شد.

چهار خلبان از پایگاه تبریز به پرواز درآمدند و در ارتفاع کم و با سکوت کامل رادیویی، خود را به این شهر رساندند و مخازن سوخت موصل را نابود کردند.

 

نقش مؤثر نیروی هوایی قهرمان

 

هواپیما‌ها از میان جهنمی که پدافند دشمن برای آن‌ها ساخته بود، می‌گذرند. سه فروند از این هواپیما‌ها از دست میگ‌های عراقی فرار می‌کنند و خود را با کم‌ترین میزان سوخت به ایران می‌رسانند.

پوشش هوایی عملیات والفجر ۸

نیروی هوایی ارتش در عملیاتی که شفق نام گرفته بود، در مجموع ۱۴۸۰ پرواز روی آسمان فاو انجام داد. برتری هوایی مطلق برای هواپیما‌های ایرانی بود. بیش از ۷۵ هواپیمای دشمن در آسمان فاو منهدم شدند و چند تیپ زرهی دشمن در بمباران‌ متوالی در حد انهدام آسیب دیدند.

همه شناور‌های عملیاتی نیروی دریایی عراق نیز نابود شدند و یک پیروزی مطلوب به دست آمد.

 

نقش مؤثر نیروی هوایی قهرمان

 

بمباران پایگاه هوایی ناصریه

پایگاهی که با موشک‌های فرانسوی کروتال و رولند حفاظت می‌شد و در واقع دژ نفوذناپذیر عراق بود.

 

نقش مؤثر نیروی هوایی قهرمان

 

بمب‌افکن ایرانی به خلبانی سرهنگ داوود میرزاعلیان، بدون این‌که پدافند دشمن متوجه آن شود تا عمق خاک عراق نفوذ و بمب‌های خود روی این پایگاه را رها کرد.

هواپیما بر اثر اصابت موشک آسیب دید و در نهایت با یک بال شکسته و بدون چرخ، روی باند فرودگاه همدان فرود آمد.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری صدا و سیما


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین