پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ترکیه احتمالا با ایرباس به لیبی تجهیزات نظامی فرستاده است

تاریخ خبر: // کد خبر: 325532 // // //


ترکیه احتمالا با ایرباس به لیبی تجهیزات نظامی فرستاده است

تحقیقات نشان می‌دهد که ترکیه با هواپیمای ترابری نظامی ایرباس، تجهیزات نظامی به لیبی فرستاده است. این در حالی است که طرفین جنگ در لیبی وعده آتش‌بس و برگزاری انتخابات داده‌اند. ایرباس نیز مورد انتقاد قرار گرفته است.


ترکیه احتمالا با ایرباس به لیبی تجهیزات نظامی فرستاده است

اشپیگل گزارش داده است که ارتش ترکیه تجهیزات نظامی به لیبی فرستاده و به این ترتیب تحریم‌های سازمان ملل را نقض کرده است. اشپیگل در گزارش خود به داده‌های مجله اشترن و یکی از برنامه‌های کانال یک تلویزیون آلمان اشاره کرده است.

بر اساس منابعی که اشپیگل به آنها استناد کرده، ۱۱ پرواز از  طریق هواپیماهای حمل‌ونقل نظامی ایرباس از نوع  A400M حجم قابل توجهی سلاح را از ترکیه به لیبی منتقل کرده‌اند. در این تحقیقات رسانه‌های دیگر از جمله کانال تلویزیونی آرته، روزنامه اسپانیایی ال دیاریو و مرکز تحقیقی لایت هاوس در هلند نیز شرکت داشته‌اند.

ایرباس در تعمیر و نگهداری هواپیماها در یک پایگاه هوایی در شهر کایسری، واقع در آناتولی مرکزی، به ترکیه کمک می‌کند. ایرباس در این زمینه مورد انتقاد قرار گرفته اما هرگونه انتقادی را رد می‌کند. ایرباس می‌گوید که ترکیه نیز مانند فرانسه، آلمان و سایر کشورهای اروپایی عضوی از ناتو و بخشی از برنامه تجهیز این کشورها به هواپیماهای ایرباس ای ۴۰۰ ام است.

ترکیه ۹ فروند از این نوع ایرباس‌ها را در اختیار دارد. دهمین فروند نیز قرار است به زودی به ترکیه تحویل داده شود. سخنگوی ایرباس می‌گوید همه این موارد قانونی بوده و این که هر کشور چه محموله‌ای را به کجا با آن منتقل می‌کند، ربطی به ایرباس ندارد.

بر اساس گزارش‌ها هیچ یک از وزرای خارجه یا دفاع آلمان در این باره اظهار نظری نکرده‌اند. هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان ابتدای سال جاری میلادی خواهان تحریم شرکت‌هایی شده بود که به لیبی سلاح می‌فرستند و تحریم‌های سازمان ملل را نقض می‌کنند.

بسیاری از سیاستمداران در آلمان در این باره خواستار پاسخگویی شده‌اند. توبیاس لیندنر از حزب سبزها و کارشناس تجهیزات نظامی در این باره گفته است: «این قابل قبول نیست که یک شرکت اروپایی به ترکیه کمک کند که تحریم تسلیحاتی لیبی را نقض کند. سون داغدلن، نماینده حزب چپ نیز خواستار پایان یافتن همکاری آلمان با برنامه‌های «سازمان مشترک برای همکاری تسلیحاتی»(Occar-Programm) شد. این یک سازمان بین‌المللی است که برای مدیریت کارآمد و مؤثر پروژه‌های تسلیحاتی مشترک موجود و آینده ایجاد شده است. دفتر مرکزی آن در شهر بن است.

دو طرف جنگ‌ در لیبی، یعنی فائز سراج، رئیس دولت “وفاق ملی” در طرابلس که از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته شده است و ژنرال خلیفه حفتر با مرکزیت بنغازی در شرق لیبی، روز جمعه ۲۱ اوت آمادگی خود را برای آتش‌بس و برگزاری انتخابات اعلام کردند.

از جمله کشورهایی که در جنگ لیبی به شکل مستقیم یا غیر مستقیم دخالت دارند ترکیه و قطر هستند که طرفدار حکومت مرکزی‌اند و امارات متحده عربی، روسیه و مصر در کنار ژنرال شورشی خلیفه حفتر پشتیبانی می‌کنند.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو