پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ماهواره بازنشسته ناسا امشب با ورود به اتمسفر زمین می سوزد

تاریخ خبر: // کد خبر: 325802 // // //


ماهواره بازنشسته ناسا امشب با ورود به اتمسفر زمین می سوزد

یک ماهواره ۱۰۷۰ پوندی که ۵۶ سال قبل به فضا ارسال شد ساعت ۹ امشب به وقت گرینوویچ وارد اتمسفر زمین می شود و می سوزد.


ماهواره بازنشسته ناسا امشب با ورود به اتمسفر زمین می سوزد

داستان طولانی ماهواره ژئوفیزیک ناسا به پایان خود رسیده است.

ماهواره OGO-۱ ناسا که ۵۶ سال  قبل به فضا ارسال شده بود، در آستانه بازنشستگی قرار دارد.

تصاویری از ماهواره متروک “OGO-1” متعلق به ناسا در روز سه‌شنبه، 25 اوت توسط محققان دانشگاه کاتالانیا آریزونا ثبت شده است که حاکی از سقوط قریب‌الوقوع این ماهواره به جو زمین است.

اطلاعات جدید نشان می دهد نفس‌های “OGO-1” به شماره افتاده و این ماهواره ۱۰۷۰ پوندی (487 کیلوگرمی) ناسا اکنون جذب گرانش زمین شده و امروز  وارد اتمسفر زمین می شود. به این ترتیب حیات آن پایان می یابد.

مقامات ناسا می‌گویند: پیش‌بینی می‌شود “OGO-1” دوباره وارد یکی حضیض‌های خود شود، یعنی نقاط موجود در مدار فضاپیما که در نزدیکترین فاصله با سیاره ما قرار می‌گیرد و برآوردهای فعلی نشان می‌دهد که این ماهواره روز شنبه 29 آگوست 2020، در حدود ساعت 5:10 بعد از ظهر منطقه زمانی شرقی (EDT) (ساعت۲۱ امشب به وقت گرینوویچ) بر فراز اقیانوس آرام جنوبی تقریباً در نیمه راه بین تاهیتی و جزایر کوک وارد جو زمین خواهد شد.

با توجه به اینکه منطقه زمانی ما 8 ساعت و نیم از منطقه زمانی شرقی جلو است، این ماهواره احتمالا ساعت 01:40 بامداد یکشنبه، 9 شهریور به جو زمین سقوط خواهد کرد.

مقامات ناسا افزودند: این فضاپیما در اتمسفر زمین میسوزد  و هیچ خطری برای سیاره ما یا هر کسی که در آن است، ایجاد نمی‌کند و این یک اتفاق نهایی معمول برای فضاپیماهای بازنشسته است.

جزئیات مرگ OGO-۱ زمانی مشخص شد که ستاره شناسان یک شی بسیار کوچک را رصد کردند که به نظر می رسید در مسیر برخورد با زمین قرار دارد. ابتدا تصور شد که این شیء یک سیارک است، اما تجزیه و تحلیل محققان دانشگاه کاتالانیا، محققان آزمایشگاه JPL ناسا در کالیفرنیای جنوبی و محققان مرکز هماهنگی اشیای نزدیک به زمین آژانس فضایی اروپا نشان داد که شیء مورد نظر یک سیارک نیست، بلکه ماهواره “OGO-1” است.

“رصدخانه ژئوفیزیک مدارگرد 1” یا “OGO-1” در سپتامبر 1964 به منظور مطالعه محیط مغناطیسی زمین و چگونگی تعامل سیاره ما با خورشید به فضا پرتاب شد. این ماهواره تا سال 1969 اطلاعات را جمع آوری کرد و در سال 1971 رسماً بازنشسته شد و از آن زمان تاکنون در سکوت در یک مدار بیضوی دو روزه شده است.

 

ماهواره “OGO-1” اولین ماهواره در برنامه دارای ۶ فضاپیمای “OGO” بود که اعضای دیگر آن در سال‌های 1965، 1966، 1967، 1968 و 1969 به فضا پرتاب شدند. آن پنج ماهواره همگی در سال 2011 به زمین بازگشتند و بر فراز قسمت‌های مختلفی از اقیانوس سقوط کردند.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از  خبرگزاری مهر / خبرگزاری پانا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو