پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | پانزدهمین پرتاب اسپیس‌ایکس در سال جاری با موفقیت انجام شد/ لغو دوازدهمین پرتاب “استارلینک”

تاریخ خبر: // کد خبر: 326326 // // //


پانزدهمین پرتاب اسپیس‌ایکس در سال جاری با موفقیت انجام شد/ لغو دوازدهمین پرتاب “استارلینک”

شرکت “اسپیس ایکس” یک ماهواره رصد زمین به همراه دو محموله دیگر را به فضا پرتاب کرد.


پانزدهمین پرتاب اسپیس‌ایکس در سال جاری با موفقیت انجام شد/ لغو دوازدهمین پرتاب “استارلینک”

شرکت “اسپیس ایکس” بامداد امروز یک ماهواره رصد زمین متعلق به آرژانتین را به همراه دو ماهواره کوچک، با موفقیت به فضا پرتاب کرد. این پرتاب در ساعت ۷:۱۸ شب به وقت زمانی شرقی(۳:۴۸ بامداد امروز ۳۱ اوت به وقت تهران) از  پایگاه پرتاب فضایی مجموعه ۴۰”(Complex ۴۰) در پایگاه نیروی هوایی “کیپ کاناورال” در فلوریدا به فضا پرتاب شد.

در این ماموریت، از موشک دو مرحله‌ای “فالکون۹” شرکت اسپیس ایکس استفاده شد تا این موشک، ماهواره ” SAOCOM-۱B” را به فضا پرتاب کند و پانزدهمین پرتاب این شرکت در سال ۲۰۲۰ میلادی را رقم زند.

تقریبا ۹ دقیقه پس از لحظه پرتاب، بخش مرحله اول تقویت کننده موشک همانطور که به زمین برمی‌گشت تا در بخش فرود (LZ-۱) پایگاه “کیپ کاناورال” فرود آید، صداهای بلند چشمگیری ایجاد کرد.

پرواز امروز، چهارمین پرتاب بخش مرحله اول تقویت کننده موشک فالکون ۹ بود. این تقویت کننده پیش از این دو ماموریت تجاری محموله‌دار به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی را برای ناسا انجام داده بود و گروهی از ماهواره‌های استارلینک را به مدار فرستاده بود.

در ابتدا قرار بود ماموریت ” SAOCOM-۱B” در ماه مارس سال جاری انجام شود ولی شیوع پاندمی “کووید-۱۹” این پرتاب را تا دیشب به تعویق انداخت.

شرکت اسپیس ایکس نخستین ماهواره “SAOCOM” که “SAOCOM-۱A” نام داشت را برای اولین بار در اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی از کالیفرنیا به فضا پرتاب کرده بود.

ماهواره‌ای که بامداد امروز پرتاب شد،” SAOCOM-۱B” نام دارد و مطابق با برنامه‌ریزی‌ها، ۱۴ دقیقه پس از لحظه پرتاب، از مرحله بالایی موشک فالکون ۹ راهی مدار شد.

دو ماهوراه کوچک دیگر که پرتاب شدند و در بالای موشک قرار داشتند،” GNOMES-۱” و ” Tyvak-۰۱۷۲” نام داشتند و طوری برنامه‌ریزی شده بودند که یک ساعت پس از پرتاب در مدار استقرار یابند.

اس‍‍پیس ایکس همچنین قصد داشت دیروز دوازدهمین سری از ماهواره های استارلینک(۶۰ ماهواره) را نیز از پایگاه فضایی کندی در فلوریدا به هوا بفرستد که این پرتاب به دلیل شرایط بد جوی لغو شد.

 

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو