پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | انتقاد گسترده از اقدام سعودی در گشودن حریم هوایی روی هواپیمای صهیونیستی

تاریخ خبر: // کد خبر: 326537 // // //


انتقاد گسترده از اقدام سعودی در گشودن حریم هوایی روی هواپیمای صهیونیستی

کاربران شبکه‌های اجتماعی و از جمله شخصیت‌های برجسته اقدام مقامات سعودی در گشودن حریم هوایی خود به روی هواپیمای رژیم صهیونیستی به مقصد امارات را محکوم کردند.


انتقاد گسترده از اقدام سعودی در گشودن حریم هوایی روی هواپیمای صهیونیستی

مقامات سعودی به دلیل اینکه به هواپیمای رژیم صهیونیستی اجازه  عبور از حریم هوایی عربستان سعودی به سمت امارات را دادند، هدف انتقاد شدید قرار گرفته‌اند.

نخستین هواپیمای رژیم صهیونیستی روز دوشنبه ۳۱ آگوست (۱۰ شهریور) در ابوظبی پایتخت امارات بر زمین نشست.

این نخستین پرواز مستقیم از تل آویو به ابوظبی است که تنها ۱۷ روز پس از اعلام توافق عادی‌سازی روابط میان امارات و رژیم صهیونیستی صورت گرفت. این پرواز حامل یک هیأت آمریکایی – بود.

کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌گویند، عربستان در حالی که از ورود برادران مسلمان به خاک این کشور برای انجام مراسم حج و عمره جلوگیری می‌کند و حتی به هواپیماهای قطری اجازه عبور از آسمان  خود را نمی‌دهد، به هواپیمای صهیونیستی اجازه عبور داد.

«تاج السر عثمان» نویسنده و روزنامه نگار برجسته سودانی در توئیتر نوشت: «برای اولین باردر تاریخ، یک کشور مسلمان حریم هوایی خود را برای عبور صهیونیست‌ها با هواپیمایشان باز گذاشت تا به قصد تجارت به امارات بروند در حالی که مانع رسیدن همسایگان مسلمان خود به کعبه و مقدساتشان می‌شود. تاریخ این اتفاق را ثبت می‌کند و البته رحم هم نمی‌کند».

«احمد بن سعید بن جبر الرمیحی» رئیس دفتر اطلاع رسانی وزارت خارجه قطر هم در توئیتر به منظور تایید اظهارات تاج السر عثمان آن را بازنشر کرد.

«عیسی بن ربیعه» کاربر دیگر عرب در توئیتر نوشت: «رژیم صهیونیستی به سمت کشور دوم خود رو کرد و پرواز هواپیمای اسرائیلی از تل آویو به سمت امارات رفت».

وزارت خارجه آمریکا نیز این پرواز را «تاریخی» خواند و اعلام کرد که این نخستین سفر تاریخی از اسرائیل به امارات است و نخستین شرکت هواپیمایی اسرائیلی است که بر فراز آسمان عربستان پرواز کرد. در این بیانیه آمده است که کلمه صلح به سه زبان عربی، عبری و انگلیسی روی مانیتورهای هواپیما نوشته شد.

«سعید الجساسی» کاربر دیگری نوشت: «صلح چیست؟ کلمه‌ای است که گفته یا نوشته می‌شود؟ [خیر،] صلح رفتار و گفتار است. صلح یعنی پایبندی به توافقات و معاهداتی که با اسرائیل امضا شده است در حالی که اسرائیل از زمان اشغال فلسطین و اراضی عربی، به هیچ معاهده‌ای متعهد نبوده است. امارات در ازای صلح چیزی نمی‌خواهد. صلح در برابر کشتار فلسطینی‌ها و تخریب خانه‌هایشان بر سرشان است. امارات هر روز صلح را می‌خواهد اما کدام صلح؟».

بسیاری از کاربران مشهور توییتری در بسیاری از کشورهای عربی و پایتخت‌های دنیا از رویکرد برخی رژیم‌های عربی حوزه خلیج فارس در عادی سازی علنی روابط با رژیم صهیونیستی ابراز تعجب کرده‌ و از آن انتقاد کرده‌اند. به گفته کاربران توئیتر، عربستان که خود را میزبان حرمین شریفین می‌داند، حریم هوایی خود را برای عبور از هواپیماهای رژیم اشغالگر اسرائیل باز گذاشته در حالی که به روی زائران و مسافران قطری بسته است.

گروه‌های فلسطینی پرواز هواپیمای اسرائیلی به امارات را “خیانت” خواندند

واصل ابویوسف، عضو کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین(ساف) گفت: فرود آمدن هواپیمای اسرائیلی در امارات به مثابه خنجری از پشت به فلسطین است. عادی‌سازی روابط با اسرائیل بدون دستیابی مردم فلسطین به حقوق کاملشان هرگز صلح را برای منطقه به ارمغان نخواهد آورد.

وی افزود: جای تأسف دارد که یک هواپیمای اسرائیلی در یک کشور عربی فرود بیاید.

وی نسبت به اقدام مشابه دیگر کشورهای عربی برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی هشدار داد و گفت: این توافق هدیه‌ای به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا قبل از انتخابات است.

پیش از این محمد اشتیه، نخست‌وزیر فلسطین نیز فرود آمدن هواپیمای اسرائیلی در امارات را محکوم کرد و گفت: این پرواز نقض واضح و آشکار موضع اعراب نسبت به نزاع عربی و اسرائیل است.

از سوی دیگر جنبش حماس اعلام کرد: استقبال امارات از هواپیمای اسرائیل از طریق حریم هوایی عربستان ضربه‌ خنجری در پشت مردم فلسطین، توطئه‌ای علیه مبارزه آن‌ها، خیانتی به مقاومت و دامن زدن به اشغالگری اسرائیل است.

حماس در بیانیه‌ای اعلام کرد: حکام ابوظبی بر ادامه اشتباه عادی سازی روابط با امضای توافق ننگ با رژیم صهیونیستی و از طریق اجرای آن با انجام اولین پرواز رسمی از تل‌آویو به ابوظبی پافشاری می‌کنند.

در این بیانیه آمده است: پافشاری حکام امارات هرگز چیزی را تغییر نخواهد داد. گزینه پایان دادن به اشغالگری و تحقق آزادی فلسطین گزینه استراتژیکی است.
حماس از حکام امارات خواست توافق ننگین عادی‌سازی روابط را لغو کنند.

همچنین جبهه مردمی آزادی فلسطین بر لزوم یکپارچه شدن تلاش‌های عربی و ملی برای بستن راه بر طرح عادی‌سازی روابط با اسرائیل و تعمیم سیاست عادی‌سازی به دیگر کشورهای عربی تاکید کرد.

در بیانیه جبهه مردمی آمده است: ما ادامه اقدامات امارات در مسیر خیانت و همکاری با دشمن اسرائیلی را محکوم می‌کنیم. بی توجهی امارات به محکومیت‌ها نشان‌دهنده میزان تسلیم بودن و تبعیتش از دولت آمریکا است.

کمیته‌های مقاومت هم در بیانیه‌ای پرواز میان تل‌آیو و ابوظبی را محکوم و تاکید کردند فرود آمدن هواپیمای اسرائیلی در امارات ضربه خنجری در پشت امت اسلامی است.

در این بیانیه آمده است: این اقدام ادامه زنجیره خیانت و ننگ است. ما از فرزندان این امت می‌خواهیم برای مقابله با عادی‌سازی و طرف‌هایی که دست به چنین اقدامی می‌زنند، انقلاب کنند.

در ادامه این بیانیه آمده است: دشمن صهیونیستی همواره دشمن اصلی و مرکزی امت عربی و اسلامی باقی می‌ماند.

تشکیلات خودگردان: با عادی سازی روابط با تل آویو مخالفیم

نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین گفت: از پرواز یک هواپیمای اسرائیلی به امارات به شدت دردمندیم.

محمد اشتیه گفت: ما از فرود آمدن هواپیمای اسرائیلی در امارات با نام کریات گات به شدت دردمندیم، کریات گات نام شهرکی است که در زمین‌های منطقه فالوجه که جمال عبدالناصر در آن محاصره شد ساخته شده است. این اقدام نقض آشکار و رسوایی موضع کشور‌های عربی در قبال درگیری اعراب و اسرائیل است.
به همین مناسبت ما از مواضع عربی واضحی که به مخالفت با عادی سازی مجانی روابط با اسرائیل پرداخته اند تشکر می‌کنیم. کشور‌های عربی سفر پمپئو به منطقه را به شکست کشاندند هرچند که فشار‌هایی علیه برخی کشور‌های عربی اعمال شد. ما چقدر آرزومندیم که یک هواپیمای اماراتی مسافران خود را در قدس آزاد شده پیاده کند، اما ما در دوره عربی دشواری به سر می‌بریم.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس/ خبرگزاری ایسنا / خبرگزاری صدا و سیما


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو