پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | درگیری شدید نظامی میان روسیه و آمریکا از سوریه تا آلاسکا

تاریخ خبر: // کد خبر: 326972 // // //


درگیری شدید نظامی میان روسیه و آمریکا از سوریه تا آلاسکا

طی روزهای گذشته، تنش‌هایی میان ارتش‌ آمریکا و روسیه در سراسر جهان به وجود آمد و گزارش‌هایی درباره وجود شواهد جدید از دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مطرح شده‌اند و روابط واشنگتن و مسکو پس از برخوردهای نظامی اخیر متشنج‌تر شده است.


درگیری شدید نظامی میان روسیه و آمریکا از سوریه تا آلاسکا

شبکه الحره در گزارشی فاش کرد که جنگنده‌های روس چندین بار ۱۰۰ فوت به سمت مقابل بمب‌افکن B-۵۲ نیروی هوایی آمریکا بر فراز دریای سیاه متمایل شدند و شش هواپیمای جنگی روس آنقدر در نزدیکی آلاسکا پرواز کردند که هواپیماهای F-۲۲ آمریکایی سریعاً آنها را رهگیری کردند و در اثر برخورد یک خودروی زرهی روسیه با نیروهای گشتی آمریکا در شمال شرق سوریه هفت سرباز آمریکایی زخمی شدند.

این نزاع‌ها و درگیری‌های در هوا، دریا و زمین به طور دوره‌ای طی دو سال گذشته به عنوان بخشی از رقابت روزافزون و تجمع نظامی و جنگ سرد بین واشنگتن و مسکو اتفاق افتاده‌اند.

در همین حال، “کورتز ام اسکاپاروتی”، ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا و فرمانده نظامی سابق ناتو گفت: “به نظر می‌رسد که اقدامات تهاجمی روسیه در ماه‌های اخیر افزایش یافته است. من گمان می‌کنم که آنها تمرکز واشنگتن بر مقابله با کرونا را فرصتی برای افزایش اقدامات تهاجمی‌شان می‌دانند.

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز هفته گذشته درباره برخورد خودروی روس با گشتی‌های آمریکا در شمال شرق سوریه گفت: این رفتاری غیرقابل قبول بوده و آمریکا پاسخ آن را خواهد داد.

تصادف دو خودرو

ناآرامی‌ها در سوریه از صبح روز سه‌شنبه گذشته و در جریان آنچه پنتاگون آن را گشت معمول آمریکا در نزدیکی “دیریک” سوریه می‌خواند، آغاز شد.

مقامات آمریکا مدعی‌اند که ارتش روسیه به طور فزاینده‌ای در بزرگراه‌های منطقه با نیروهای آمریکایی درگیر شده و توافقنامه‌های امضا شده میان دو کشور درباره فاصله گرفتن از یکدیگر را نقض می‌کند.

چهارشنبه ویدیویی در توییتر منتشر شد که نشان می‌دهد یک خودروی نظامی روسیه با خودروی مشابه آمریکایی برخورد کرده و یک فروند بالگرد روس در ارتفاع پایین بر فراز محل حضور نیروهای آمریکا پرواز می‌کند.

این درگیری باعث جنگ لفظی و رد و بدل شدن اتهاماتی میان دو طرف شد.

در همین راستا، جان اولیوت، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در بیانیه‌ای گفت: “اقدامات غیر ایمن و غیرحرفه‌ای مانند این موارد نقض پروتکل‌هایی است که ایالات متحده و روسیه در دسامبر ۲۰۱۹ متعهد به آنها شدند.

پرواز در آلاسکا

این درگیری بار دیگر پنج‌شنبه گذشته هنگامی که جنگنده‌های F-۲۲ نیروی هوایی آمریکا شش هواپیمای Tu-۱۴۲ روس را در ۵۰ مایلی حریم هوایی بین‌المللی سواحل آلاسکا رهگیری کردند، از سر گرفته شد.

در حالی که روسیه هراز چند گاهی هواپیماهای نظامی را به خارج از حریم هوایی ایالات متحده و کانادا در این منطقه اعزام می‌کند، در مقابل هواپیماهای آمریکایی یا کانادایی معمولاً برای بررسی هواپیماهای روس با این پروازها مقابله می‌کنند. مقامات آمریکایی می‌گویند چنین پروازهایی در ماه‌های اخیر افزایش یافته‌اند.

«گلن ون‌هرک»، فرمانده نیروهای شمالی ارتش آمریکا (نوراد) در این باره اظهار کرد: امسال بیش از ۱۰ جنگنده را رهگیری کردیم که در مقایسه با تمامی سال‌های اخیر بیشتر بوده است.

احتمال درگیری

همچنین دو هواپیمای روس Su-۲۷ Flanker چندین بار از ۱۰۰ فوت مقابل یکی از هواپیماهای B-۵۲ بر فراز دریای سیاه عبور کردند و این در حالی است که ارتش آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که این اقدام “ناامن و غیرحرفه‌ای” است.

جفری هاریگیان، فرمانده نیروی هوایی ارتش آمریکا در اروپا و آفریقا در این باره گفت: “چنین اقداماتی احتمال درگیری در هوا را افزایش می‌دهند و با قوانین پرواز و قوانین بین‌المللی هواپیمایی مغایرت دارند.”

تحلیلگران مستقل سیاست کرملین معتقدند که تحریکات روسیه احتمالاً ادامه خواهند یافت.

 

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری  ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو