پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | دانمارک پس از نقض حریم هوایی‌اش سفیر روسیه را احضار کرد

تاریخ خبر: // کد خبر: 326974 // // //


دانمارک پس از نقض حریم هوایی‌اش سفیر روسیه را احضار کرد

دانمارک امروز، سه‌شنبه اعلام کرد که در پی نقض حریم هوایی این کشور توسط هواپیمای جنگی روسیه، به نشانه اعتراض سفیر این کشور را احضار کرده است.


دانمارک پس از نقض حریم هوایی‌اش سفیر روسیه را احضار کرد

کپنهاگ مدعی شده که نقض حریم هوایی‌اش توسط جنگنده روس در جریان یکی از تمرین‌های نظامی ناتو صورت گرفته است؛ اقدامی که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، نیز به آن واکنش نشان داده است.

جپ کوفود، وزیر امور خارجه دانمارک با انتشار بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد: «نقض حریم هوایی دانمارک توسط روسیه غیرقابل قبول است و ما این اقدام را به صورت جدی در دست بررسی داریم.»

به نقل از یورونیوز، وزیر خارجه دانمارک در ادامه تصریح کرد: «لازم است که همه از جمله روسیه به اصول اولیه و قوانین بین‌المللی احترام بگذارند و به آن پایبند باشند.»

از سوی دیگر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، نیز در واکنش به این اقدام آنچه «رویکرد تهاجمی روسیه» خوانده شده را محکوم را کرده است.

ناتو در بیانیه‌ای به جزئیات این رویداد اشاره و اعلام کرد که حادثه‌ در «برنهلم»، جزیره‌ای در بالتیک و شرق کپنهاگ روی داده است. در بیانیه ناتو تاکید شده است که این نخستین رویداد از نوع خود محسوب می‌شود و نشان دهنده «سطح جدیدی از رفتار تحریک آمیز» روسیه است.

ناتو سپس در بیانیه خود تصریح کرد که در جریان این رویداد یک بمب‌افکن ب۵۲ آمریکایی در تمرین‌های نظامی توسط جنگنده شکاری سوخو-۲۷ روسیه رهگیری شده است.

در این بیانیه اقدام روسیه به منزله نقض آشکار حریم هوایی یکی از کشورهای عضو ناتو محکوم شده است.

روسیه پیش‌تر ضمن رد نقض حریم هوایی کشور دیگری، رهگیری سه بمب افکن راهبردی آمریکا بر فراز دریای سیاه توسط نیروهای «واکنش سریع دفاع هوایی ناوگان بالتیک روسیه» را مورد تایید قرار داده بود.

گفتنی است ارتش سوئد، کشور همسایه دانمارک به تازگی یک سیستم جدید پدافند هوایی را در جزیره گوتلند، ایستگاه خط مقدم این کشور غیرمتعهد اسکاندیناوی در دریای بالتیک مستقر کرده است.

 

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری  ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو