پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | هیچ پرنده‌ای جرأت تعرض به ایران را ندارد

تاریخ خبر: // کد خبر: 327114 // // // //


هیچ پرنده‌ای جرأت تعرض به ایران را ندارد

معاون هماهنگ‌کننده پدافند هوایی ارتش با بیان اینکه رادارگریزی برای پدافند هوایی ارتش بی‌معناست، گفت: هیچ پرنده‌ای جرأت تعرض به ایران را ندارد.


هیچ پرنده‌ای جرأت تعرض به ایران را ندارد

 امیر سرتیپ ابوالفضل سپهری‌راد، گفت: پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، قدمتی در حدود ۱۰۲‌ سال دارد. این نیرو در پایان جنگ جهانی اول، ابتدا در نیروی زمینی تشکیل و به‌دلیل اهمیت بالا و پیچیده شدن تجهیزات به نیروی هوایی منتقل شد.
وی افزود: پدافند هوایی اولین یگان صاحب فرماندهی و کنترل در کشور است که کلیه عملیات‌های پدافند در زمان صلح و جنگ را مدیریت و هدایت می‌کند و هر پرنده‌ای که قصد پرواز، ورود و خروج از فضای جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد، الزاماً باید توسط پدافند هوایی شناسایی شود.
به گفته امیر سرتیپ ابوالفضل سپهری‌راد، حدود پرواز‌های امروز ما که بین ۳۰۰ تا هزار مورد است به صورت شبانه‌روزی است، باید در لحظه و با دقت در داخل فضای کشور و حتی صد‌ها کیلومتر خارج از مرز‌ها توسط مجموعه تیم پدافند هوایی کشور، شناسایی و رصد شود.
امیر سرتیپ ابوالفضل سپهری‌راد گفت: پدافند هوایی، چون همواره تجهیزات محور بوده، متناسب با تغییر تهدیدات مجبور به روزآمدی بوده است. اگر سرعت تهدیدات که از نوع هوافضایی هستند، زیاد می‌شده، ما هم باید با همان سرعت، تجهیزات خود را تغییر می‌دادیم. وقتی تهدیدات، افزایش برد پیدا می‌کنند، مجبور می‌شویم که دید خود را دورتر و بر برد آشکارسازی خود، اضافه کنیم.
وی اظهار کرد: پدافند هوایی شاخص‌ها و تفاوت‌هایی با دیگر نیرو‌ها دارد. تهدیدات در حوزه نیروی زمینی و دریایی به‌گونه‌ای هستند که زمان لازم برای پاسخ و واکنش به آن‌ها وجود دارد، اما تهدیدات در پدافند، دارای سرعت بسیار بالایی است بنابراین زمان تصمیم مغزافزار‌های پدافند باید بسیار کوتاه باشد که این امر، به قوه متفکر بسیار قوی و تجهیزات به روز نیاز دارد.
امیر سرتیپ ابوالفضل سپهری‌راد، تصریح کرد: نیروی پدافند در دوازده سال اخیر و به خصوص از ۱۰‌ شهریور سال ‌۸۷ که به‌عنوان نیرویی مستقل و تمام عیار از نیروی هوایی ارتش جدا شد، در حوزه تجهیزات، به جهشی فوق‌العاده دست یافته و فناوری تجهیزات آن، امروز در لب تکنولوژی روز دنیا قرار دارد.
 برای پدافند هوایی ارتش، هیچ تهدیدی غیرقابل کشف نیست 
پدافند ارتش خود را برای مقابله با دشمنان فرامنطقه‌ای آماده کرده است. امروز برای پدافند هوایی هیچ هدف و تهدیدی، غیرقابل کشف نیست.
معاون هماهنگ‌کننده پدافند هوایی ارتش تاکید کرد: رادارگریزی برای پدافند هوایی ارتش بی‌معناست و برد کشف ما به بیش از سه هزار کیلومتر رسیده است. پدافند هوایی صاحب یکی از برترین شبکه‌های امن ارتباطی و فناوری اطلاعات، حداقل در منطقه است و در جنگ الکترونیک و هوافضا نیز حرف برای گفتن دارد.
وی گفت: بعضی از تجهیزات پدافند ارتش، امروز در سطح دنیا گزارش نشده است. پدافند هوایی ایران در حوزه‌های پهپاد، فرماندهی کنترل و شبیه سازها، نه تنها به خودکفایی کامل رسیده است، بلکه از کشور‌های دوست هم تقاضا دارد.
امیر سپهری راد گفت: ما با دو مفهوم تخلف و تجاوز، سر و کار داریم که کاملاً با یکدیگر متفاوتند. تجاوز یعنی یک مسیر جنگنده دارای تهدید یا هر شی پرنده‌ای که حامل تهدید است، به‌طور آگاهانه وارد حریم هوایی ایران شود. تا الان هیچ پرنده‌ای از سوی هیچ کشوری، جرأت نکرده به این شکل کشور را مورد تعرض و تجاوز خود قرار بدهد و هر پرنده‌ای مثل پهپاد که چنین کرده، سریعاً منهدم شده است.
اخطار‌های هوایی ما به تخلفات غیرعمدی که به برخی مرز‌های دریایی یا زمینی ایران نزدیک می‌شوند و بلافاصله اخطار می‌گیرند، شاید روزانه به بالا ی‌۱۵ تا ۲۰ برسد.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری صدا و سیما


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو