پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | بایدها و نبایدهای سفر در دوران کرونا/کدام وسیله نقلیه برای سفر در ایام کرونا مناسب تر است؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 328148 // // //


بایدها و نبایدهای سفر در دوران کرونا/کدام وسیله نقلیه برای سفر در ایام کرونا مناسب تر است؟

تمامی مناطقی که به عنوان طبیعت گردی هدف قرار می‌گیرد جزو مناطق کم خطر برای گردشگری هستند، البته به این شرط که ما خودمان مریض نباشیم و با رفتن به آن مناطق محلی‌ها را بیمار نکنیم.


بایدها و نبایدهای سفر در دوران کرونا/کدام وسیله نقلیه برای سفر در ایام کرونا مناسب تر است؟

از ابتدای شیوع ویروس کرونا گردشگری جزو موضوعاتی بود که به شدت تحت تأثیر این ویروس قرار گرفت تا جایی که بسیاری از سازمان‌های مربوطه از حال بد صنعت گردشگری خبر می‌دادند و معتقد بودند که این صنعت پس از کرونا فلج شده است.

«محمد نادری» جهانگرد و راهنمای گردشگری،‌ در پاسخ به این سؤال که آیا واقعاً کرونا صنعت گردشگری را فلج کرده است یا نه، گفت: پس از شیوع ویروس کرونا یکسری از شرکت‌های هواپیمایی تعطیل شده و یکسری ورشکست شدند. از سوی دیگر سفرهای داخلی گروهی معلق شده و خیلی از اقامتگاه‌ها نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا تعطیل شده و اوضاع خوبی ندارند.

وی در مورد اینکه باز شدن مسیر سفر پس از موج اول کرونا چه تأثیری در افزایش آمار مبتلایان داشت، گفت: من فکر می‌کنم که کلاً همه تصورشان این بود که آمار مرگ و میر و مبتلایان به این بیماری کم شده و تقریباً ویروس در حال محو شدن است.

از سوی دیگر چون گفته بودند که با گرم شدن هوا ویروس از بین می‌رود خیلی از مردم رعایت پروتکل‌های بهداشتی را ساده گرفته بودند و حتی اگر کسی سفر هم نمی‌رفت ما شاهد رعایت مسائل بهداشتی نبودیم.

نادری با بیان اینکه پس از موج اول خیلی از مردم و مسئولان سردرگم بودند، گفت: با این وجود در حال حاضر هم صدا و سیما و هم مسئولان بیشتر رعایت می‌کنند، اما هنوز کاستی ها زیاد است و مثلاً بهتر است که مانند بسیاری از کشورها، زدن ماسک در خارج از منزل اجباری شود.

کاهش سفرهای گروهی در ایام کرونا

من از میزان سفرها آمار دقیقی ندارم اما افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا در جنوب کشور به گفته خیلی از کارشناسان ناشی از برخی سفرهایی بود که در آن مدت انجام شد، البته که بستگی به نوع سفر هم دارد.

این راهنمای گردشگری در پاسخ به این سؤال که شرایط این سفر در ایام کرونا چه تغییراتی داشته و آیا پروتکل‌های آن متفاوت است، گفت: یکی از تأثیرات خیلی چشمگیر کرونا در سفرهای جدید این بوده که تجمع‌ها کمتر شده و به نوعی سفرهای گروهی کاهش یافته است.

البته در این میان افرادی بودند که گمان می‌کردند چون مدت زمان زیادی در قرنطینه به سر بردند پس ایمن هستند و می‌توانند سفر کنند که این تفکر نمی‌تواند چندان درست باشد. بعد از کرونا یکسری از افرادی که مدام در سفر بودند ترجیح دادند طبیعت را برای سفرهای خود انتخاب کنند.

نادری گفت: طبیعت‌گردی‌ها به صورت گروه‌های 3 و 4 نفره تبدیل شده که خب این موضوع خطر کمتری دارد، چرا که شما از خانه سوار ماشین می‌شوید و در طبیعتی که فضای باز دارد و جمعیتی نیست چادر می‌زنید. البته یکسری از افراد هم سفر خانوادگی را ادامه دادند و معتقدند که ما یک خانواده هستیم که در منزل با هم بودیم و می‌توانیم در سفر هم کنار هم باشیم که البته این موضوع با رعایت مسائل بهداشتی مشکلی ندارد.

باید بپذیریم که مدل‌های جدید سفر و عادت‌های جدیدتر را قبول کنیم

این راهنمای گردشگری گفت:‌در واقع هر سفری که شما بتوانید در آن فاصله‌تان را با افراد رعایت کنید، در طول مسیر از خریدهای بین راهی پرهیز کنید و ماسک را جزو ملزومات سفر بدانید می‌تواند سفر ایمنی باشد، البته که باز هم سبک و سیاق سفرها در دوران کرونا با قبل از آن متفاوت است.

نادری درباره اینکه آیا به طور کلی سفر در این ایام درست است یا نه، اظهار داشت: شاید اوایل شیوع کرونا می‌شد از مردم بخواهیم سفر نکنند اما الان که چند ماه گذشته اگر بخواهیم مدام در خانه بمانیم عواقبی مثل افسردگی و بیماری‌های روحی گریبان‌مان را می‌گیرد. باید بپذیریم که مدل‌های جدید سفر و عادت‌های جدیدتر را قبول کنیم. ریسک سفر را پایین بیاوریم و تا جایی که می‌شود مسیرهایی را انتخاب کنیم که وضعیت آنها سفید است.

وی در مورد مناطقی که برای گردشگری کم خطرتر است، گفت: اگر قصد سفر دارید مطمئن باشید قبل از آن در یک محیط امن و در قرنطینه بودید نه اینکه از یک مهمانی برگشته باشید و فردای آن قصد سفر کنید.

به گفته برخی پزشکان، در ایران عموماً بین 2 تا 5 روز زمان می‌برد تا علائم کرونا مشخص شود، به همین جهت از طرف برخی کارشناسان پیشنهاد می شود اگر مشکوک به بیماری بودید سریع خودتان را قرنطینه کنید و سپس به صورت تلفنی با یک پزشک متخصص مشاوره کنید.

متأسفانه من خیلی از افراد را حتی در بین اقشار تحصیلکرده دیده‌ام که ماسک می‌زنند اما به محض اینکه به هم می‌رسند آن را برمی‌دارند. این کار غلطی است و من به شخصه برای فرهنگ سازی این موضوع زمانی که با دوستانم یک جا جمع می‌شوم به هیچ وجه ماسکم را برنمی‌دارم تا آنها هم این موضوع را رعایت کنند.

طبیعت گردی کم خطرتر است

نادری با بیان اینکه باید ظرفیت اقامتگاه‌ها کمتر شود و مسافران کمتری را پذیرش کنند، گفت: اگر افراد در چنین شرایطی سفر کنند بعید می‌دانم مشکلی پیش بیاید. تمامی مناطقی که به عنوان طبیعت گردی هدف قرار می‌گیرد جزو مناطق کم خطر برای گردشگری هستند، البته به این شرط که ما خودمان مریض نباشیم و با رفتن به آن مناطق محلی‌ها را بیمار نکنیم چرا که معمولاً در مناطقی که شیوع بیماری کمتر است مردم هم کمتر رعایت می‌کنند.

وی در پاسخ به این سوال که اگر در سفر کرونا به سراغمان بیاید باید چه کار کنیم، گفت:معمولاً در مراکز پزشکی احتمال اینکه شما حالتان بدتر شود، وجود دارد. به همین جهت می‌گویم اگر مشکوک به بیماری بودید سریع خودتان را قرنطینه کنید. اما در سفر این موضوع متفاوت می‌شود.

با کرونا در سفر چه کار کنیم؟

این راهنمای گردشگری ادامه داد: به همین جهت اگر در زمان سفر علائم کرونا به سراغتان آمد یا باید سفر را کنسل کنید و یا در اقامتگاه، هتل و یا محلی که برای اسکان انتخاب کرده‌اید خودتان را قرنطینه کنید. اگر قصد بازگشت به مبدا را دارید و با خودروی شخصی سفر کرده‌اید حتماً شیشه ماشین را پایین بدهید تا گردش هوا ایجاد شود و پس از آن  در صورتی که حالتان وخیم شد سریعاً خودتان را به یک مرکز درمانی برسانید.

نادری در مورد اینکه چرا ابتلا به کرونا در سفر خطرناک‌تر است و یا باید از سفرهای غیر ضروری خودداری کرد گفت: خیلی از مواقع ممکن است شما مبتلا به کرونا نباشید اما در طول سفر، به خاطر ماهیت سفر، هر اتفاقی مثل تصادف یا شکستن پا یا بیماری های دیگر رخ دهد.

از آنجا که مراکز بهداشتی، به دلیل شیوع کرونا و رفت و آمد بیماران، احتمالاً آلودگی بیشتری دارند، اگر چنین مشکلاتی برای شما پیش بیاید با مراجعه به مراکز درمانی هم احتمال بیماری در شما بیشتر می‌شود و هم وضعیت را برای کادر درمان که در صف اول مبارزه با کرونا هستند سخت‌تر می‌کنید. از سوی دیگر در سفر مکان مناسبی برای قرنطینه وجود ندارد. به همین جهت هم توصیه می‌شود در این ایام تا جایی که امکان دارد از سفرهای غیرضروری پرهیز شود.

تغذیه در سفر در ایام کرونا

وی در مورد تغذیه در این ایام گفت: بهتر است سفرها گروهی نباشد و همه بسته‌های خوراکی را جداگانه ضد عفونی کنید. ما قبلاً تاکید بر کاهش مصرف پلاستیک داشتیم اما در این ایام بهتر است مواد غذایی در کیسه‌های جدا، بسته بندی شوند و به طور مرتب با الکل ضد عفونی شود.

حتی پیش از کرونا خیلی از رستوران‌ها مسائل بهداشتی را رعایت نمی‌کردند و مسافران در هر جایی امکان صرف غذا نداشتند به همین جهت اگر در ایام کرونا سفر می‌کنند بهتر است از مراجعه به رستوران‌ها و مراکز فروش غذا تا جای ممکن خودداری کنند.

خبرنگار فارس گفت عده‌ای معتقدند طبیعت گردی در این ایام خطر کمتری دارد؛ این حرف تا چه اندازه درست است که نادری در پاسخ گفت: بدون شک نسبت به سفر در شهرها و روستاها خطر طبیعت گردی کمتر است اما اینکه ما چه طبیعتی را انتخاب کنیم و چگونه به آن سفر کنیم نکته مهمی است.

مثلاً برخی روز جمعه تصمیم می گیرند به کوه بروند و پس از آن صبحانه یا ناهار را در یک کافه میل کنند که این خیلی اشتباه است، چرا که تجمع در محل های مشخص در آخر هفته ها زیاد است، ممکن است برخی رعایت فاصله و زدن ماسک را نکنند و کافه و رستوران ها نیز به درستی رعایت بهداشت را نکنند.

متأسفانه برخی پروتکل‌های ابلاغی را قبول ندارند

نادری گفت: وقتی ما می‌گوییم طبیعت گردی در واقع از سفری صحبت می‌کنیم که در آن جمعیت وجود ندارد و کلاً فضا باز است و هوا در گردش. خیلی از افراد دوست دارند در این ایام موزه‌گردی کند که کار اشتباهی است چرا که در موزه‌ها گردش هوای زیاد وجود ندارد و به دلیل مسقف بودن احتمال ابتلا به بیماری بیشتر است، مخصوصا که هنوز زدن ماسک در خیلی جاها اجباری نیست و شاید برخورد قاطعی صورت نگیرد.

وی در پاسخ به این سؤال که اقدامات وزارت گردشگری در این ایام برای کاهش آمار کرونای ناشی از سفر را چطور ارزیابی می‌کنید، گفت: یکسری پروتکل‌ها ابلاغ شد که خیلی از اقامتگاه‌ها مجبور به رعایت آن شدند اما بدون تعارف خیلی جاها هم رعایت نمی‌کنند. حتی من چند جایی را سراغ دارم که اصلاً پروتکل‌های ابلاغی را قبول ندارند. اما یکسری بومگردی‌ها که همیشه سعی می‌کردند کمتر پلاستیک مصرف کنند الان از ظرف یک بار مصرف و محصولات لبنی تک نفره و شرکتی استفاده می‌کنند.

به طور کلی کارهایی انجام شده ولی متأسفانه نظارت صد در صد در این زمینه وجود ندارد. من به عنوان جهانگرد و راهنمای گردشگری در این ایام توری برگزار نکردم البته که خیلی از افراد هم تورهایی را برگزار می‌کنند که باید با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی باشد.

هواپیما و قطار یا اتوبوس و خودوری شخصی؟

این راهنمای گردشگری با بیان اینکه در این ایام رسانه‌های مجازی کمک زیادی به افزایش سطح آموزش مسائل بهداشتی کرده‌اند، گفت: خوشبختانه در این زمینه اتفاقات خوبی را شاهد بودیم. البته من چون خودم تور برگزار نکردم در جریان نیستم که آیا وزارت گردشگری یا سازمان‌های مربوطه آموزش‌های لازم را به فعالان گردشگری داده‌اند یا نه.

نادری در پاسخ به این سؤال که آیا سفر با اتوبوس، خودروهای سواری، قطار یا هواپیما ایمن است یا نه، گفت: به نظرم چندان ایمن نیستند اما یکسری تمهیداتی در نظر گرفته شده. البته در مورد اتوبوس‌ها که فکر نمی‌کنم اصلاً بتوانند پروتکل‌ها را رعایت کنند.

در مورد خودروهای سواری اگر همه مسافران ماسک بزنند و شیشه‌های ماشین پایین باشد وضعیت بهتر است. سفر با قطار را پیشنهاد نمی‌کنم چرا که تجمع در آن زیاد است. راهروی قطار باریک است و معمولاً پنجره ا باز نیست و اگر یک مبتلا در این مسیر تردد کند می‌تواند بقیه افراد را آلوده کند.

وی ادامه داد: در مورد سفر با هواپیما من خودم تجربه داشتم و متأسفانه شاهد این بودم که تعدادی از مسافران ماسک نزده بودند و مهماندار هم هیچ تذکری نداده بود، در صورتی که توقع من این بود که به کسی که ماسک ندارد کارت پرواز ندهند. به همین جهت هم به محض رسیدن به مقصد 5 روز خودم را قرنطینه کردم.

این راهنمای گردشگری گفت: به عقیده من هنوز خیلی‌ها موضوع کرونا را جدی نگرفته‌اند. عده‌ای هم یک بار مبتلا شده‌اند و فکر می کنند یا  دیگر نمی‌گیرند و یا ناقل نیستند. در واقع آموزش‌های صورت گرفته برای جامعه خیلی قوی و جامع نبود هر چند که نسبت به ماه اردیبهشت و خرداد وضعیت بهتری داریم و مردم بهتر رعایت می‌کنند.

هنوز خیلی‌ها موضوع کرونا را جدی نگرفته‌اند

نادری در مورد گردشگری مجازی گفت: این نوع گردشگری بیشتر به هدف فرد بستگی دارد، مثلاً عده‌ای به سراغ جاهای تاریخی می‌روند تا یکسری اطلاعات به دست بیاورند یا چیزی یاد بگیرند که گردشگری مجازی می‌تواند به آنها کمک کند ولی کسی که هدفش از سفر حضور در طبیعت و تجربه حس سکوت همراه با صدای آواز پرندگان و چشیدن طعم آب چشمه است، گردشگری مجازی نمی‌تواند حال و هوایش راتغییر دهد.

وی گفت: البته که تکنولوژی می‌تواند خیلی به ما کمک کند اما امیدوارم کرونا باعث نشود تا مردم آنقدر به سمت تکنولوژی بروند که دیگر فاصله بین‌شان عجیب وغریب شود. اگر کرونا 10-15 سال پیش اتفاق می‌افتاد شاید کنترل آن سخت‌تر بود چرا که مردم هیچ تکنولوژی نداشتند و ماندن در خانه به طور قطع آنها را افسرده می‌کرد اما الان نه فقط شکل و شمایل سفرها بلکه کل زندگی تغییر کرده است.

گردشگری مجازی در ایران چیزی از سایر کشورها کم ندارد

این راهنمای گردشگری در پایان در مورد اینکه آیا در ایران گردشگری مجازی با استانداردهای جهانی مطابقت دارد یا نه، گفت: هر تکنولوژی که می‌آید تا حدود زیادی به ایران هم می‌رسد. و من فکر نمی‌کنم که کسی در مکزیک یا آلمان گردشگری مجازی خاصی انجام دهد که ما در ایران ندانیم چیست. این موضوع به پول هم ربطی ندارد چرا که خیلی از جاها گردشگری مجازی را رایگان کردند اما هوز این سبک از تفریحخ برای همه جالب نیست.

من خودم جزو افرادی هستم که ماجراجویی،مدیرت حوادث، معاشرت با افراد و تک تک لحظات در سفر برایم جذاب است و ترجیح می‌دهم اگر امکانش فراهم بود گردشگری واقعی را ادامه دهم، البته که مردم باید بر اساس سلیقه خود تصمیم بگیرند که گردشگری مجازی را انتخاب کنند یا نه.

البته باید به اهمیت زیرساخت ها هم اشاره کرد. اگر بخواهیم گردشگری مجازی داشته باشیم و یا از رفت و آمدهای غیرضروری جلوگیری کنیم، باید سرعت اینترنت بالا، پوشش گسترده و هزینه های پایین اینترنت و در دسترس را فراهم کنیم.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو