پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | انتقال ۲۱۲۶ مادر باردار توسط اورژانس هوایی

تاریخ خبر: // کد خبر: 329550 // // //


انتقال ۲۱۲۶ مادر باردار توسط اورژانس هوایی

رئیس اورژانس هوایی کشور گفت: از ابتدای سال تا کنون ۲ هزار ۱۲۶ مادر باردار پرخطر را از مناطق سخت گذر به مراکز درمانی منتقل کرده ایم که تعدادی از آنها حتی در بالگردها زایمان داشته‌اند.


انتقال ۲۱۲۶ مادر باردار توسط اورژانس هوایی

محمد سرور رئیس اورژانس هوایی سازمان اورژانس کشور پیش از ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر ۴۵ پایگاه اورژانس هوایی در کشور داریم. در سال ۱۳۷۹ در حوزه غیرنظامی در زمان جنگ از انتقال هوای استفاده کردیم و جانبازان را از خطوط مقدم به مراکز درمانی منتقل کردیم.

وی افزود: با شروع طرح تحول نظام سلامت این خدمت جزو اولویت‌های اورژانس کشور قرار گرفت و افزایش گرفت و تمام تلاش خود داریم که چهل و ششمین پایگاه را در استانی که اصلاً اورژانس هوایی نداشتیم یعنی خراسان جنوبی افتتاح کنیم.

سرور ادامه داد: طی سال‌هایی که اورژانس هوایی در کشور فعالیت کرده است با بیش از ۲۲ هزار مأموریت هوایی توانستیم بیش از ۳۲ هزار نفر را به مراکز درمانی منتقل کنیم. تمام بیمارانی که توسط بالگرد منتقل می‌شود بیماران بدحال ما هستند.

رئیس اورژانس هوایی سازمان اورژانس کشور گفت: برای اینکه بتوانیم اهدای عضو سریعی داشته باشیم نیازمند اورژانس هوایی هستیم که در برای این مهم از انواع بالگردها استفاده می‌کنیم، به عنوان مثال یک قلب را از یزد به تهران منتقل می‌کنیم و نهایت این کار ظرف یک ساعت انجام می‌شود.

وی بیان کرد: ۲۳ قلب را توانسته‌ایم از مناطق دور دست به افراد نیازمندی که مرگ و زندگی آنها در گرو این پیوند بوده است برسانیم.

سرور خاطرنشان کرد: ۲۷ درصد از مأموریت‌های اورژانس هوایی حوادث غیر ترافیکی است که معمولاً در مناطق سخت گذر رخ می‌دهد و رساندن بیمار به وسیله خودروهای اورژانسی امکان پذیر نیست.

هر مأموریت هوایی ۲۵ میلیون تومان هزینه دارد

رئیس اورژانس هوایی سازمان اورژانس کشور گفت: شهرداری‌ها، فرمانداری‌ها، وزارت راه و دیگر دستگاه‌ها می‌توانند ما را برای تأمین پدهای نشست و برخواست بالگرد یاری کنند و تا ما بتوانیم این خدمات را در اختیار تمامی مردم قرار دهیم.

وی گفت: بنا بر نیاز کشور نیاز داریم تا ظرفیت اورژانس هوایی ما دو برابر چیزی که الان هست شود، حدوداً هر مأموریت اورژانس هوایی بیش از ۲۵ میلیون تومان هزینه بردار است. در تمام دنیا هم هزینه‌های بالگردهای امدادی بسیار گران قیمت است.

سرور ادامه داد: بیش از ۲۰ فروند از بالگردهایی که در اختیار داریم از نیروهای نظامی و انتظامی کمک گرفته‌ایم و همکاری ما با ستادکل نیروهای مسلح خوب است.

رئیس اورژانس هوایی سازمان اورژانس کشور بیان کرد: در توسعه اورژانس هوایی کشور با چالش‌های زیادی روبه رو هستیم، شرکت‌هایی که در حوزه غیرنظامی بتوانند با ما همکاری کنند به دلیل تحریم تعداد کمی هستند اما سعی در تأمین زیرساخت‌های لازم داریم.

وی خاطرنشان کرد: در خود پرواز فعلاً از پرسنل خانم استفاده نمی‌کنیم چون شرایط پروازهای بالگردهای ما حساس است و نمی‌توان در لحظه از پرسنل خانم استفاده کرد. البته در انتقال مادران باردار که مبدا و مقصد مشخص است از ماماهای خانم و پرسنل خانم استفاده می‌کنیم.

وزات بهداشت فقط ۹ بالگرد دارد

سرور در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه وزارت بهداشت پچه تعداد بالگرد دارد، گفت: تعداد بالگردهایی که متعلق به وزارت بهداشت است تعداد ۹ بالگرد است، تعدادی هم متعلق به شرکت‌های خصوصی غیرنظامی و ۲۳ بالگرد متعلق به ستادکل نیروهای مسلح است.

رئیس اورژانس هوایی سازمان اورژانس کشور در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر اینکه چند درصد از بیان کرد: ۱۰ درصد از مأموریت‌های ما در اورژانس هوایی مربوط به انتقال مادران باردار است مرگ مادران باردار در لرستان به صفر رسیده است.

وی در پایان گفت: از ابتدای سال تا کنون ۲ هزار ۱۲۶ مادر باردار پرخطر را از مناطق سخت گذر به مراکز درمانی منتقل کرده‌ایم که تعدادی از آنها حتی در بالگردها زایمان داشته‌اند.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از  خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو