پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | آمریکا به دنبال جایگزینی برای پایگاه اینجرلیک ترکیه است؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 329596 // // //


آمریکا به دنبال جایگزینی برای پایگاه اینجرلیک ترکیه است؟

با پررنگ شدن اختلافات میان ترکیه و آمریکا، فرماندهان و قانون‌گذاران آمریکایی بررسی گزینه‌ها برای انتقال تجهیزات نظامی در پایگاه هوایی اینجرلیک در جنوب ترکیه را آغاز می‌کنند؛ یکی از این گزینه‌ها، پایگاه نیروی دریایی در خلیج سودا واقع در جزیره کرت یونان است.


آمریکا به دنبال جایگزینی برای پایگاه اینجرلیک ترکیه است؟

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، اگرچه از زمانی که آنکارا در سال ۱۹۵۲ میلادی به ائتلاف ناتو پیوست، آمریکا و ترکیه با یکدیگر متحد بوده‌اند اما همزمان با پررنگ شدن تضاد منافع میان واشنگتن و آنکارا، تنش‌ها میان این دو کشور در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

زمانی که نیروهای ترکیه اکتبر سال ۲۰۱۹ میلادی با سرعت از پایگاه‌های مرزی آمریکا در سوریه گذشته و به شبه‌نظامیان کرد متحد با واشنگتن حمله کردند و یا هنگامی که آنکارا با وجود اعتراضات واشنگتن سیستم‌های دفاع هوایی اس-۴۰۰ روسیه را خریداری کرد و در مقابل از برنامه اف-۳۵ آمریکا کنار گذاشته شد، نگرانی‌ها نسبت به این مساله که خدشه دار شدن روابط ممکن است پایگاه هوایی مهم اینجرلیک را به خطر اندازد، افزایش یافت؛ پایگاهی که دهه‌هاست به عنوان یک مرکز لجستیکی نظامی برای ناتو در این منطقه در نظر گرفته شده است.

سناتور رون جانسون، رئیس کمیته‌ فرعی اروپا در کمیته روابط خارجی سنا به واشنگتن اگزماینر گفت: ما نمی‌دانیم که قرار است چه اتفاقی برای پایگاه هوایی اینجرلیک بیفتد. ما امیدواریم بهترین اتفاق رخ دهد اما باید برای بدترین حالت نیز برنامه‌ریزی کنیم و آماده شویم.

وی افزود: ‌ما می‌خواهیم حضور و همکاری کامل‌مان در ترکیه را حفظ کنیم. فکر نمی‌کنم که بخواهیم این استراتژی را تغییر دهیم اما فکر می‌کنم با در نظر گرفتن موضع دفاعی باید به واقعیت اوضاع نگاهی بیندازیم و تاکید داریم که راهی که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پیش گرفته عاقبت خوشی ندارد.

جانسون تاکید کرد: ما در حال حاضر به یونان به عنوان یک “جایگزین” نگاه می‌کنیم.

پایگاه دریایی آمریکا در خلیج سودا در کرت یونان تنها بندر در عمق آب در شرق مدیترانه است که به ناوهای هواپیمابر آمریکایی امکان پهلو گرفتن در آنجا را می‌دهد و به همین خاطر این پایگاه در جزیره کرت در حال حاضر یک مکان بسیار شلوغ است.

مجاور تاسیسات خلیج سودا، فرودگاه بین‌المللی “چانیا” قرار دارد که آن نیز توسط نیروی هوایی یونان به عنوان یک پایگاه هوایی استفاده می‌شود. با این حال با توجه به اینکه فرودگاه چانیا در حال حاضر ششمین فرودگاه پر تردد یونان است، قبول زحمت رسیدگی به هواپیماهای آمریکایی که قبلا به پایگاه اینجرلیک منتقل می‌شدند می‌تواند وظیفه بسیار دلهره‌آور و ترسناکی باشد.

سناتور رون جانسون گفت: راهی که اردوغان ترکیه را در آن پیش برده و پیش می‌برد، مایه تاسف است. این اقدام بسیار نگران‌کننده است و این یکی از دلایلی است که ما مشخصا همکاری نظامی‌مان را با یونان افزایش و ارتقا می‌دهیم. ما حضورمان در خلیج سودا را تقویت می‌بخشیم چرا که حضور ما در ترکیه شدیدا تهدید می‌شود.

با این حال سناتور جانسون هیچ حرفی درباره ۱۵۰ سلاح اتمی ذخیره شده آمریکا در پایگاه اینجرلیک نزد.

 

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری  ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو