پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | داستان مزایده هواپیماهای ایران‌ایر به کجا رسید؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 329599 // // // // // خبر مهم


داستان مزایده هواپیماهای ایران‌ایر به کجا رسید؟

درحالی که ایران‌ایر ۱۲ فروند هواپیمای اسقاطی خود را برای مزایده عمومی به فروش گذاشته بود که قیمتی حدود ۱۰ میلیارد تومان داشت، در پی واکنش برخی فعالان این حوزه مدیر روابط عمومی این شرکت هواپیمایی اعلام کرد به دستور مدیرعامل یکی از این هواپیماها در راستای حفظ و صیانت از تاریخ هوانوردی ایران از مزایده خارج شده است و در صورت جانمایی به نمایشگاه هوایی به صورت رایگان واگذار می‌شود.


داستان مزایده هواپیماهای ایران‌ایر به کجا رسید؟

ایران‌ایر روز گذشته ۱۲ فروند هواپیمای اسقاطی از رده خارج شده خود را در قالب جدولی به مزایده گذاشت اما این هواپیماها به گفته فعالان صنعت هوانوردی بعضا گویای سرگذشت تاریخی صنعت هوانوردی ایران هستند و نباید به مزایده گذاشته شوند.

به عنوان مثال سری بوئینگ ۷۴۷ به سفارش ایران‌ایر و ایرلاین پانامریکن تولید شده و با پرواز این هواپیما ایران رکورد جهانی برای پرواز بدون توقف بین آسیا و آمریکای شمالی برای خود به ثبت رساند.

پس از طرح این مسائل تغییراتی در شرایط و مشخصات مزایده عمومی هواپیماهای اسقاطی هما اعمال شد.

حسین جهانی – مدیرکل روابط عمومی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران – در این باره اظهار کرد: هواپیماهایی که در لیست مزایده قرار گرفتند سال‌هاست از رده خارج شده و سیکل پروازی‌شان تمام شده است و در پارکینگ‌های فرودگاه مهرآباد و امام خمینی (ره) خوابیده‌اند.

وی ادامه داد: با توجه به اظهارات برخی اهالی و دوستداران صنعت هوانوردی با دستور مدیرعامل ایران‌ایر هواپیمای بوئینگ ۷۴۷-SP با علامت ثبتی EP-IAA از مزایده خارج شد و در صورتی که نمایشگاه هوایی جانمایی آن را تقبل کند به صورت رایگان در اختیار این نمایشگاه قرار می‌گیرد.

مدیرکل روابط عمومی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که برخی معتقد هستند ایران‌ایر برای جبران بخشی از ضرر و زیان خود این مزایده را انجام داده و باید همه این هواپیماها را در موزه نگهداری کند، گفت: این هواپیماها با یکدیگر تفاوتی ندارند و همه آنها که به مزایده گذاشته شده‌اند، در مقابل هزینه‌ها و درآمدهای این شرکت هواپیمایی بسیار ناچیز به شمار می‌آید اما مدیرعامل ایران‌ایر به خاطر حفظ و صیانت از تاریخ هوانوردی ایران دستور داد که یکی از این هواپیماها که بیشترین پرواز را برای ایران‌ایر انجام داده است از مزایده خارج شود.

 

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری  ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو