پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | آیا آواکس های KJ-600 چین «اف-22 رپتور» را ردیابی می کنند؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 329773 // // //


آیا آواکس های KJ-600 چین «اف-22 رپتور» را ردیابی می کنند؟

یک نشریه آمریکایی به گزارشهای تازه در باره موفقیت چین در ساخت آواکسهایی که جنگنده های پیشرفته آمریکا را ردیابی میکنند پرداخت و آنرا محتمل دانست.


آیا آواکس های KJ-600 چین «اف-22 رپتور» را ردیابی می کنند؟

چین در حالی در روزهای گذشته از ساخت آواکس های جدید خود خبر داد که اعلام کرده آنها قادر به شناسایی جنگنده های نسل پنجم آمریکا از جمله «اف-22 » و  حتی «اف-35 » هستند.

هفته نامه «نشنال اینترست» به نقل از وبگاه یوراسیا نوشت، آواکس KJ-600 اوائل ماه جاری میلادی  رویت شد و قادر است توانایی های ناوهای هواپیمابر ارتش چین را افزایش دهد.«لی جی» کارشناس نظامی  چین گفته است که این آواکس های جدید حتی می توانند جنگنده های رادار گریز ساخت شرکت لاکهید مارتین آمریکا را شناسایی کنند. این در حالی است که برخی اخبار حکایت از آن دارد رادارهای چینی هم اینکنمیز اف -22 های آمریکا را رهگیری میکنند.

نشنال اینترست در بخشی دیگر نوشت، در حالی که این ادعا تایید نشده، اما باید توجه داشت  که پنهان کاری هواپیما را حتی برای رادار نیز نامرئی نمی کند ، بلکه هدف این فناوری پنهانکاری تاخیر در شناسایی و ردیابی است. بنابراین این احتمال وجود دارد که رادارهای چین بتواند اف-22 رپتور ردیابی کنند.

این نشریه در خاتمه از گزارش های اخیر در مورد ردیابی جنگنده های اف-35 آمریکا از سوی سامانه های راداری  ایران خبر داد.

رسانه‌های چینی چندی قبل از استقرار نسخه تازه هواپیماهای آواکس چین در جنوب این کشور جهت محافظت از قلمروی هوایی و دریایی چین برابر تهدیدهای محتمل آمریکا در منطقه خبر دادند. این آواکس‌ها در پایگاه دریایی ارتش چین در جنوب این کشور مستقر شده‌اند. به گفته  تحلیلگران، در بحبوحه اقدامات تحریک کننده آمریکا در دریای چین جنوبی از جمله پروازهای جاسوسی، آواکس‌های جدید این امکان را به ارتش چین می‌دهند تا با افزایش دامنه ماموریت و قابلیت‌ها‌ از قلمروی هوایی و دریایی این کشور محافظت کنند.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین