پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | اولین پرتاب مداری استارتاپ فضایی “آسترا” شکست خورد

تاریخ خبر: // کد خبر: 329808 // // //


اولین پرتاب مداری استارتاپ فضایی “آسترا” شکست خورد

اولین پرتاب موشک مداری استارتاپ فضایی “آسترا”(Astra) زودهنگام به پایان رسید و اگرچه انتظار رسیدن به مدار از آن نمی‌رفت، اما دست اندرکاران امیدوار بودند که عمکلرد بهتری داشته باشد.


اولین پرتاب مداری استارتاپ فضایی “آسترا” شکست خورد

صنعت نسبتا کوچک موشک‌های خصوصی اگر کاملاً وارد عصر تازه‌ای نشده باشد، می توان گفت که کمی بزرگتر شده است.استارتاپ آمریکایی “آسترا”(Astra) روز گذشته اولین تلاش مداری خود را با یک پرتاب موفقیت آمیز و بلند شدن موشک از سکوی پرتاب شروع کرد، اما موتور مرحله اول موشک “راکت ۳.۱”(Rocket ۳.۱) به سرعت دچار مشکل شد.

شرکت “آسترا” گفت: سیستم هدایت موجب نوسان جزئی شد و تیم عملیات را مجبور به خاموش کردن موتورها در مرحله سوختن مرحله اول کرد.نتیجه این پرتاب تا حدودی چشمگیر بود و موشک در فاصله نه چندان دور از سکوی پرتاب خود در نزدیکی کودیاک آلاسکا به زمین اصابت کرد.”آسترا” تأکید کرد که انتظار ندارد با اولین موشک خود به مدار زمین برسد و پیش از رسیدن به این هدف، سه پرواز را پیش بینی کرده است.

به هر حال این ماموریت زودتر از آنچه انتظار می‌رفت، به پایان رسید و شرکت “آسترا” این پایان زودرس را فرصتی برای کسب یک تجربه ارزشمند و داده های پروازی قلمداد کرده و اطمینان دارد که می تواند طبق برنامه ریزی به مدار زمین برسد.

موشک “راکت ۳.۲”(Rocket ۳.۲) که نسخه بعدی موشک این شرکت خواهد بود، در حال حاضر تکمیل شده است و انتظار می‌رود که تا چند هفته دیگر شاهد پرتاب آن باشیم.

شرکت “آسترا” مستقر در آلامدا در واقع رقیب شرکت “راکت‌لب”(Rocket Lab) است و هدف مشابه آن پرتاب محموله‌ها به مدار زمین با هزینه کمتر از حد معمول است.

لازم به ذکر است که موشک “راکت ۳.۱” که با موفقیت پرتاب شد، تنها ۶ نفر در سکوی پرتاب مستقر شده بودند. اگرچه این مورد لزوماً در پرتاب‌های آینده صادق نخواهد بود، اما نشان می‌دهد که همیشه هم به خدمه زیاد برای انجام پرتاب‌های فضایی احتیاج نیست.

منابع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایسنا / کانال تلگرامی مهندسی ترافیک هوایی ایران


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو