پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | پرواز آزمایشی بعدی استارشیپ رفت و برگشت خواهد بود

تاریخ خبر: // کد خبر: 330140 // // //


پرواز آزمایشی بعدی استارشیپ رفت و برگشت خواهد بود

شرکت فضایی خصوصی “اسپیس ایکس”(SpaceX) اعلام کرد پرواز بعدی نمونه اولیه موشک استارشیپ(Starship) موسوم به SN۸ که اولین استارشیپ دارای دماغه است، یک پرواز رفت و برگشت ۶۰ هزار فوتی خواهد بود.


پرواز آزمایشی بعدی استارشیپ رفت و برگشت خواهد بود

به نظر می رسد کار شرکت اسپیس ایکس با پروازهای آزمایشی کوتاه استارشیپ تقریباً تمام شده است و “ایلان ماسک” رئیس این شرکت به تازگی اعلام کرده است که کار ساخت نمونه اولیه جدید استارشیپ موسوم به SN۸  باید تا حدود یک هفته دیگر به پایان برسد و اولین پرواز با ارتفاع زیاد را انجام خواهد داد.

“اسپیس ایکس” پس از آزمایش‌های ایستا و احتراق موتورها، اقدام به انجام یک پرواز رفت و برگشت ۶۰ هزار فوتی(۱۸ هزار و ۲۸۸ متری) خواهد کرد. بنابراین موشک SN۸ تا ارتفاع ۱۸ کیلومتری سطح زمین پرواز خواهد کرد و سپس باز خواهد گشت و روی زمین فرود خواهد آمد.

“ماسک” گفت: این نمونه اولیه برای اولین بار دارای دو باله و دماغه خواهد بود. نمونه‌های اولیه قبلی مانند SN۵ و SN۶ به جای دماغه دارای وزنی مشابه با آن در بالای خود بودند و هیچ باله‌ای نداشتند برای هدایت و جهت دهی پرواز نداشتند.

دقیقا مشخص نیست که نمونه اولیه SN۸ چه زمانی اولین پرواز خود را انجام خواهد داد و ممکن است بسته به موفقیت آزمایش های زمینی مدتی طول بکشد. اسپیس ایکس برای اولین بار در اوایل ماه فوریه اجازه انجام پرواز در ارتفاع زیاد را درخواست کرد.

این پرواز هر زمانی که اتفاق بیفتد، یک نقطه عطف مهم برای اسپیس ایکس محسوب می شود. موشک استارشیپ اکنون که کپسول “کرو دراگون”(Crew Dragon) موفقیت آمیز عمل کرده است، کلید موفقیت این شرکت در آینده است.

در حالی که این پرواز ۱۸ کیلومتری هنوز خیلی با رسیدن به مرز فضا که در ۱۰۰ کیلومتری سطح زمین واقع است، فاصله دارد، اما رسیدن به چنین ارتفاعی نشان می دهد که استارشیپ برای چیزی بیش از پرش های کوتاه آماده شده است. این همچنین نشان دهنده یکی از آخرین مراحل مهم قبل از رسیدن استارشیپ به مدار زمین است تا در نهایت، آرزوهای “ماسک” و “اسپیس ایکس” را در مورد گردشگری فضایی و سفرهای بین سیاره ای محقق کند.

 

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو