پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | مستند داستان‌های ناگفته؛ روایت خلبان‌های پیشکسوت نیروی هوایی

تاریخ خبر: // کد خبر: 330318 // // // //


مستند داستان‌های ناگفته؛ روایت خلبان‌های پیشکسوت نیروی هوایی

مجموعه مستند «داستان‌های ناگفته» خلبان‌های پیشکسوت نیروی هوایی در گروه مستند “روایت فتح” تهیه و تولید شده و قرار است در هفته دفاع مقدس از شبکه یک سیما پخش شود.


مستند داستان‌های ناگفته؛ روایت خلبان‌های پیشکسوت نیروی هوایی

به نقل از روابط عمومی ارتش، سید احسان نیکبخت نویسنده و تهیه کننده مستند «داستان‌های ناگفته» گفت: این مجموعه مستند در ۶ قسمت تهیه و تولید شده و موضوع اصلی آن درباره نیروی هوایی و مربوط به چهار عملیات بزرگ در ابتدای جنگ است. راویان این مجموعه مستند نیز خلبان‌های بازنشسته نیروی هوایی ارتش هستند که خاطرات خودشان را تعریف می‌کنند.
وی افزود: هر قسمت از این مجموعه مستند، غ یک بازه زمانی را روایت می‌کند. قسمت اول «داستان‌های ناگفته» نام دارد و نگاهی گذرا دارد به آنچه که در نیروی هوایی اتفاق افتاد. در حقیقت قسمت اول ورود به موضوع و بررسی و طرح موضوع آنچه که در ابتدا رخ داده، است.
این تهیه کننده ادامه داد: قسمت دوم این مجموعه مستند، درباره خوزستان است که تمرکز روی ۱۵ روز ابتدایی جنگ در پایگاه دزفول دارد. قسمت سوم نیز به یک ماه ابتدایی جنگ در جبهه داخل کشور عراق می‌پردازد. در آن زمان نیروی هوایی با تعداد پرواز‌هایی که داشت و ماموریت‌های دقیقی که انجام می‌داد صادرات نفت عراق را از بین بُرد و نیمی از نیروی هوایی عراق در هفته اول از بین رفت.
نیکبخت عنوان کرد: قسمت چهارم این مستند «ارتفاع پست» نام دارد و روز‌های ابتدایی جنگ در داخل جبهه‌های ایران در دشت خوزستان را نشان می‌دهد. همچنین درباره فعالیت نیروی هوایی در آن روز‌ها و غلبه آن‌ها بر دشمن می‌گوید. قسمت پنجم نیز اختصاص دارد به تاثیر عکاسی‌های هوایی در چهار عملیاتی که منجر به خروج کامل دشمن از خاک ایران تا زمان آزادسازی خرمشهر شد.
وی درباره منابعی که برای به تصویر کشیدن این مستند به آن‌ها مراجعه شده نیز گفت: کار، آرشیوی است و مشکلی که ما برای ساخت این مجموعه داشتیم این بود که در حال انجام عملیات، هیچ تصویری از عملیات نداریم لذا سعی کردیم در این مستند از تصاویری استفاده کنیم که با موضوع همخوانی دارد. همچنین از اسناد نیروی هوایی و نیروی زمینی که شامل گزارشهاست نیز استفاده کردیم.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری صدا و سیما


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو