پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | وزیر خارجه ترکیه: هنوز اس- ۴۰۰ را فعال نکرده‌ایم

تاریخ خبر: // کد خبر: 330974 // // //


وزیر خارجه ترکیه: هنوز اس- ۴۰۰ را فعال نکرده‌ایم

وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی CNN Turk اعلام کرد سامانه‌های موشکی دفاع هوایی اس- ۴۰۰ که آنکارا از روسیه خریداری کرده، هنوز فعال نشده‌اند.


وزیر خارجه ترکیه: هنوز اس- ۴۰۰ را فعال نکرده‌ایم

چاووش‌اوغلو گفت: “سامانه‌های اس- ۴۰۰  هنوز فعال نیستند. سربازان ما می‌دانند که پس از فعال شدن اس- ۴۰۰‌ها چه کار باید بکنند. ما آنها را خریداری کردیم زیرا به آنها  نیاز فوری داشتیم.”

ترکیه چهار مجموعه اس- ۴۰۰ را از روسیه خریده است. شرکت “روس آبارون اکسپورت” روسیه ۲۳ اکتبر ۲۰۱۹ اطلاع داد که پیش از موعد مقرر، کلیه عناصر این سیستم پدافند هوایی، از جمله موشک‌های مربوطه را به ترکیه تحویل داده است.

اس-۴۰۰ (Triumf) نسل جدید سامانه‌های پدافند هوایی روسیه است که توسط مرکز طراحی “الماس” طراحی شده و به عنوان نوع بهبود یافته از خانواده پدافند هوایی اس-۳۰۰ به‌ شمار می‌رود.

سامانه دفاع موشکی متحرک زمین به هوا اس-۴۰۰ “تریومف” برای نابودی انواع اهداف هوایی دشمن همچون هواپیماهای پارازیت انداز، هواپیماهای رادار محور و کنترل هوایی، هواپیماهای شناسایی و جاسوسی، هواپیماهای استراتژیکی و جنگنده‌های شکاری، موشک‌های بالستیک تاکتیکی و تاکتیکی ـ عملیاتی، موشک‌های بالستیک میان برد، اهداف هوایی مافوق صوت و دیگر اهداف هوایی پیشرفته ساخته شده است.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه همچنین اعلام کرد: طرفین متخاصم در لیبی وارد یک روند سیاسی و آتش بس پایدار شده و ترکیه از این روند حمایت می‌کند.

چاووش‌اوغلو ضمن ارزیابی اظهارات فائز السراج نخست وزیر دولت وفاق ملی لیبی مبنی بر اینکه ماه آینده از سمت خود استعفا خواهد داد، گفت: بین طرفین متخاصم در لیبی مذاکرات آتش‌بس انجام می‌گیرد. ما نیز خواهان آتش‌بس دایمی و راه حل سیاسی به بحران لیبی هستیم. سراج نخست وزیر لیبی نیز گفته‌است که در صورت حصول تفاهم در این زمینه احتمال دارد که از قدرت کناره‌گیری کند. یعنی به خاطر آینده کشورش حاضر به فداکاری شده‌ است.

وزیر امور خارجه ترکیه تاکید کرد: فائز السراج گفته‌است: در صورت توافقنامه متحد کننده طرفین لیبیایی از مقام خود استعفا خواهد داد.

چاووش‌اوغلو به مذاکرات بین ترکیه و روسیه نیز اشاره کرده و گفت: هدف از مذاکرات‌مان با روسیه، اعلام آتش‌بس در لیبی است. آنها در طرف مقابل مساله قرار دارند. ما نیز در کنار دولت مشروع لیبی جای داریم. مذاکرات اخیر در مورد روند سیاسی و اعلام آتش‌بس ما را تا حدودی به یکدیگر نزدیک کرده‌است.

 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو