پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | خبرساز شدن فرودگاه کنارک/ معاون گردشگری در گرجستان

تاریخ خبر: // کد خبر: 331070 // // //


خبرساز شدن فرودگاه کنارک/ معاون گردشگری در گرجستان

دردسر تعطیلی فرودگاه کنارک، سکوت متولیان گردشگری در وزارت میراث فرهنگی، سفر معاون گردشگری به گرجستان و چالش جدید آژانس ها از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی وگردشگری در این هفته بود.


خبرساز شدن فرودگاه کنارک/ معاون گردشگری در گرجستان

در این هفته پس از آنکه اعلام شد فرودگاه نظامی کنارک تعطیل شده بسیاری از مسافران و مردم شهرستان کنارک و چابهار که از این مسیر منتقل می‌شدند سرگردان بودند. مسافران از راه شهر زاهدان و یا ایرانشهر خود را به چابهار می‌رساندند. قضیه اینجاست که سازمان منطقه آزاد چابهار اعلام کرد تا پایان سال ۱۴۰۰ فرودگاه بین المللی چابهار را در خود منطقه افتتاح می‌کند به همین دلیل نیروی هوایی فرودگاه نظامی کنارک را تعطیل کرد و به گفته استاندار سیستان و بلوچستان شرط بازگشایی، را لغو پروژه شهر فرودگاهی چابهار دانست.

این درحالی است که بسیاری از افراد و مسئولان همواره بر محرومیت زدایی چابهار با ایجاد شهر فرودگاهی و راههای بین المللی هوایی تاکید می‌کردند در واقع این شهر فرودگاهی بر توسعه گردشگری این منطقه نیز تأثیرگذار بود.

علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی نیز که چند باری ادعا کرده بود روی مناطق محروم کار کرده و استان سیستان و بلوچستان را جز استان‌های با ظرفیتی می‌داند که حتی می‌تواند در منطقه سواحل مکران آن نیز منطقه آزاد ایجاد کرد، در گفتگوی تلویزیونی خود در جریان تعطیلی فرودگاه کنارک حضور پیدا کرد اما مانند همیشه نسبت به این موضوع واکنشی نداشت و این وزارتخانه طبق معمول سکوت اختیار کرد.

دو چالش دستورالعمل جدید دفاتر مسافرتی/ با سفته آژانس‌دار شوید

چالش جدید دفاتر مسافرتی

دفاتر خدمات مسافرتی در ایران تا کنون برای ایجاد و فعالیت در حوزه گردشگری می‌بایست در کنار مدارکی که وزارتخانه برای ارائه مجوز لازم دارد، ۲۵ میلیون تومان ضمانت‌نامه بانکی و ۲۵ میلیون تومان سفته نیز ارائه می‌کردند، اما طبق دستورالعملی که به تازگی صادر شده، آژانس‌ها می‌توانند ضمانت‌نامه خود را به سفته تغییر دهند.

در این صورت آژانس داران می‌توانند ۵۰ میلیون تومان سفته به معاونت گردشگری اداره‌های کل میراث فرهنگی استان‌ها ارائه کنند. این درحالی است که اگر کمیسیون‌های رسیدگی به شکایات در استان‌ها درباره یکی از آژانس‌ها رأی صادر کند، اداره کل میراث فرهنگی تنها می‌تواند سفته‌ها را به اجرا بگذارد و دیگر ضمانت‌نامه ای در اختیار برای اعمال فشار به آن آژانس مسافرتی را ندارد.

طبق آئین نامه می‌بایست هر آژانس مسافرتی در مکانی اداری مستقر می‌شد اما اکنون در دستورالعمل جدید معاونت گردشگری آمده که این دفاتر مسافرتی می‌توانند در امکانی با موقعیت اداری استقرار داشته باشند. یعنی اگر یک واحد مسکونی با موقعیت اداری در اختیار مدیر آژانسی باشد او می‌تواند از محل فعلی خود به این مکان منتقل شود.

«سفر هوشمند بروید» جایگزین«سفر نروید» شود

سفر هوشمند بروید را جایگزین سفر نروید کنید

علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با حضور در برنامه تلویزیونی درباره وضعیت صنعت گردشگری گفت: در شرایطی که کشور با شیوع ویروس کرونا مبارزه می‌کند، در کشور، ما هیچ‌وقت هتل‌ها را تعطیل نکردیم بلکه پروتکل‌های سختگیرانه به همه هتل‌ها ابلاغ شد ولی بسیاری از آنها مشتری نداشتند و خودشان تعطیل کرده‌اند چون هزینه باز ماندن هتل‌ها زیاد است. در هماهنگی با ستاد مبارزه با کرونا گشایشی ایجاد شد. در برهه‌ای از زمان، حجم زیادی از سفر اتفاق افتاد و گردشگری نفس کشید اما با آمدن موج دوم بیماری، سفرها متوقف شد و به حالت قبل برگشت. الان احساس می‌کنیم این زمان زیادی طول کشیده است. سرمایه‌گذاری‌های زیادی در گردشگری شده که اگر شکست بخورد، غیرقابل برگشت است. بسیاری از افراد هر چه داشتند، جمع کردند و یک بوم‌گردی راه انداخته‌اند. الان نه تنها مهمان ندارند بلکه با فشار مالیات، قسط و … مواجه هستند.

وی از جلسه مشترک با وزیر بهداشت در هفته آینده خبر داد و گفت: ما می‌خواهیم که راه‌های ورود گردشگران خارجی به ایران باز شود. نه ما کرونا به آنها بدهیم و نه از آنها کرونا بگیریم. در بحث گردشگری داخلی هم می‌خواهیم مسئولان به جای آنکه بگویند «سفر نروید» اعلام کنند «سفر هوشمند یا سفر ایمن بروید». ما می‌دانیم که اگر سفرها در قالب تور گردشگری اتفاق بیفتد، می‌توان رعایت بهداشت را در طول سفر کنترل کرد چون هم‌اکنون ناوگان حمل و نقل نیز پروتکل‌های بهداشتی دارد و اتاق هتل‌ها اگر توسط یک نفر استفاده شود، تا ۲۴ ساعت امکان پذیرش فرد دیگری در آن اتاق وجود نخواهد داشت.

معاون گردشگری به گرجستان رفت

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی در یکصد و دوازدهمین نشست شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) از ۲۵ تا ۲۷ شهریورماه جاری در شهر «تفلیس» کشور «گرجستان» برگزار می‌شود؛ حضور یافت.

در صد و دوازدهمین نشست شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری که با حضور «ولی تیموری» معاون گردشگری وزارت به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران برگزار شد؛ موضوعات اساسی صنعت گردشگری از سوی وزرای گردشگری بیش از ۳۰ کشور مطرح شد.

مباحثی از جمله آغاز فرآیند انتخاب دبیرکل جدید سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در بازه زمانی سال‌های ۲۰۲۲ الی ۲۰۲۵، ارائه راهکارهای اجرایی کشورهای عضو در چارچوب شعار سازمان جهانی گردشگری شامل «گردشگری و توسعه روستایی» با رویکرد اصلی حفظ و احیای سنت‌ها، بهبود شرایط اقتصادی و نیز ایجاد فرصت‌های شغلی برابر برای روستاییان از جمله مهم‌ترین موضوعاتی است که در این نشست مطرح شد.

همچنین در حاشیه این نشست معاون گردشگری کشور با مقامات گردشگری کشورهای عضو شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) دیدار و گفتگو داشت. پیرو این اقدام، تیموری در دیدار با «زوراب پلولیکاشویلی» دبیرکل سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)، پیگیری مصوبات تفاهم‌نامه سال ۲۰۱۸ را در دستور کار قرار داد که از مهم‌ترین بندهای آن می‌توان به تداوم همکاری مشاور سازمان جهانی گردشگری در بازنگری طرح توسعه گردشگری کشور اشاره کرد.

ارائه پیشنهادهای میراث‌فرهنگی برای درج درلایحه اصلاح قانون مالیات

وزارت میراث‌فرهنگی پیشنهادش را برای درج در لایحه اصلاح قانون مالیات ارائه کرد

این هفته علیرضا ارجمندی مدیرکل دفتر مناطق نمونه گردشگری وزارت میراث فرهنگی با تأکید بر لزوم حمایت از تولیدات صنایع‌دستی و توسعه گردشگری که از دغدغه‌های مهم این وزارتخانه است گفت: «این لایحه در کمیسیون اقتصادی هیئت دولت بررسی می‌شود.»

مدیرکل دفتر مناطق نمونه گردشگری معاونت سرمایه‌گذاری و امور مجلس تصریح کرد: «پس از بررسی‌های تخصصی و تصویب مواد لایحه در کمیسیون اقتصادی هیئت دولت به مجلس شورای اسلامی ارسال و پس از تصویب نهایی در مجلس به‌منظور اجرای مواد آن به دولت و سایر مراکز ذی‌ربط ابلاغ می‌شود.»

او با اشاره بر حساسیت حوزه گردشگری و صنایع‌دستی و لزوم توسعه زیرساخت‌های این بخش، افزود: «وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی پیشنهادهایی از جمله ابقای معافیت مالیاتی در حوزه‌های ساخت و بهره‌برداری از تأسیسات گردشگری، حوزه تولیدات صنایع‌دستی و لحاظ کردن معافیت مالیاتی در هر نوع نقل و انتقال قطعی املاک و حق واگذاری آثار تاریخی‌فرهنگی، اجاره آثار تاریخی‌فرهنگی، حقوق دریافتی کارگران شاغل در حوزه صنایع‌دستی، فرش دستبافت و هنرهای سنتی را ارائه کرده است.»

تمام فعالیت ها و عملیات اجرایی در محدوده ژئو پارک قشم متوقف شد

توقف فعالیت اجرایی در ژئوپارک

بالاخره این هفته از قشم خبر رسید که رئیس کل دادگستری هرمزگان گفت: طبق مصوبه شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان، هرگونه عملیات اجرایی و فعالیت در محدوده ژئو پارک قشم متوقف شد.

علی صالحی در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت ژئو پارک قشم به عنوان تنها ژئو پارک منطقه خاورمیانه و همچنین غار نمکدان به عنوان بزرگترین و طولانی‌ترین غار نمکی جهان افزود: طبق مصوبه شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان هرمزگان، با اکثریت، آرا، هرگونه عملیات اجرایی و فعالیت در محدوده ژئو پارک و غار نمکدان قشم متوقف می‌شود و از همین امروز این مصوبه به دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قشم جهت اجرا ابلاغ خواهد شد.

رئیس شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان هرمزگان در ادامه تأکید کرد: دستگاه قضائی استان هرمزگان در راستای حمایت از تولید اقدامات مؤثری را در دستور کار قرار داده است و حمایت از سرمایه گذاری مشروع و در چارچوب قانون را با جدیت دنبال خواهد کرد.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو