پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | شهر فرودگاهی چابهار ضرورت انکارناپذیر سواحل مکران است

تاریخ خبر: // کد خبر: 331074 // // // خبر مهم


شهر فرودگاهی چابهار ضرورت انکارناپذیر سواحل مکران است

نماینده چابهار در مجلس با بیان ” وجود فرودگاه کنارک و فرودگاه چابهار برای سواحل مرکران ضروری است، گفت: هیچ تردیدی در ایجاد شهر فرودگاهی چابهار وجود ندارد.


شهر فرودگاهی چابهار ضرورت انکارناپذیر سواحل مکران است

در هفته‌ای که گذشت شرکت فرودگاهی ع-ع طی نامه‌ای به سازمان هواپیمایی کشوری از تعطیلی فرودگاه چابهار (کنارک) به دلیل تعمیر سطوح پروازی، سیستم ناوبری و … تا اطلاع ثانوی خبر داد.

این اقدام در کنار عدم توجه ایرلاین‌های داخلی باعث سرگردانی مسافران شد و در نهایت رئیس سازمان هواپیمایی کشوری چند روز بعد در بازدیدی از این فرودگاه اعلام کرد فرودگاه چابهار موقتا بازگشایی می‌شود. مسئله‌ای که نشان داد ادعای شرکت فرودگاهی ع-ع درخصوص وجود مشکلات مربوط به سیستم‌های ناوبری و سطوح پروازی واقعیت ندارد.

در این بین برخی نمایندگان مجلس نیز به ماجرای تعطیلی و بازگشایی فرودگاه کناک واکنش نشان داده‌اند. معین‌الدین سعیدی نماینده چابهار، کنارک نیکشهر ، دشتیاری و قصرقند در مجلس با تاکید بر ضرورت شهر فرودگاهی چابهار می‌گوید: ذره‌ای تردیدی در ضرورت وجود شهر فرودگاهی چابهار وجود ندارد.

وی با قدردانی از تدبیر نیروی هوایی ارتش، وزارت راه و شهرسازی و استانداری در برقراری دوباره پروازهای فرودگاه کنارک، افزود: سواحل مکران هم به فرودگاه نظامی کنارک و هم به شهر فرودگاهی چابهار نیاز دارد.

وی با اشاره به ضرورت ایجاد یک شهر فرودگاهی در محدوده منطقه آزاد چابهار گفت: کسانی که با جایگاه ویژه چابهار به عنوان کانون و محور توسعه سواحل مکران آشنا باشند که مقام معظم رهبری تاکید موکد بر توسعه این منطقه دارند و کلیدواژه گنج پنهان را برای سواحل مکران به کار می‌برند، می‌دانند که قطعا برای شکوفایی این گنج پنهان به یک شهر فرودگاهی با تمام کارکردها و ظرفیت‌هایش نیاز است.

وی ادامه داد: یک شهر فرودگاهی که در شأن سواحل مکران به عنوان یک هاب بزرگ تجاری و اقتصادی باشد. بنابراین معتقدم در بحث ضرورت وجودی این مجموعه هیچ تردیدی وجود ندارد و هیچ کارشناسی نیاز سواحل مکران به این شهرک فرودگاهی را رد نمی‌کند.

سعیدی با بیان این‌که کماکان به فرودگاه کنارک به عنوان یک فرودگاه نظامی نیاز داریم و این نیازی نه فقط برای منطقه که برای کل کشور است، اضافه کرد: فرودگاه کنارک نیز باید از حمایت‌های لازم برخوردار باشد. اما برای مباحث اقتصادی و توسعه‌‌ای که در افق چابهار و سواحل مکران دیده می‌شود، نیاز به یک شهر فرودگاهی داریم که با ظرفیت‌های بالا بتواند نیاز بخش‌های مختلف اقتصادی اعم از تولید و ترانزیت و تجارت تا مباحثی مانند توسعه گردشگری و ترانزیت مسافری را پاسخگو باشد.

وی یادآور شد: افق و چشم‌انداز چابهار یک نقطه کانونی در کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب است. یعنی یک کانون تکرار ناپذیر در ایران و خاورمیانه. حال بدون تردید چنین کانونی برای شکوفایی ظرفیت‌هایش نیاز به یک مجموعه عظیم و توانمند فرودگاهی دارد که در تمام منطقه پیشرو باشد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تاکید کرد: این دو فرودگاه یعنی فرودگاه کنارک به عنوان یک فرودگاه نظامی و فرودگاه جدید چابهار به عنوان یک شهر فرودگاهی هر دو برای سواحل مکران و البته کل کشور ضرورت وجودی دارند. اما هر کدام کارکردی جداگانه داشته و وجود یکی، نافی دیگری نیست.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو