پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | وقتی آیت الله هاشمی ۲۵ هزار دلار برای بنزین و کرایه فرودگاه پرداخت کرد

تاریخ خبر: // کد خبر: 331184 // // //


وقتی آیت الله هاشمی ۲۵ هزار دلار برای بنزین و کرایه فرودگاه پرداخت کرد

مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در کتاب عبور از بحران درباره سفرش به کره شمالی نوشته است:کره شمالی از هیات دیپلماتیک ایران پول بنزین و کرایه حمل و نقل گرفت!


وقتی آیت الله هاشمی ۲۵ هزار دلار برای بنزین و کرایه فرودگاه پرداخت کرد

مرکز اسناد آیت الله هاشمی رفسنجانی خاطره‌ای از سفر آیت الله در ۲۷ شهریور ۱۳۶۰ به کره شمالی را منتشر کرده است. در این خاطره که برگرفته از کتاب عبور از بحران است نوشته شده است:

ساعت هشت صبح، برای حرکت از کره به فرودگاه آمدیم. رئیس مجلس ما را بدرقه کرد. بدرقه رسمی بود و با شکوه. از ما خواستند که حرکت  را دو ساعت تأخیر بیندازیم، تا آنهابتوانند، طبق معمول ساعت خودشان بیایند، ما نپذیرفتیم که برنامه ما به هم نخورد؛ به خاطربرنامه تنظیم شده در مقصد بعدی.

اجازه رفتن به فضای کره جنوبی ندادند. ناچار به شمال رفتیم و سپس به خاک چین و سپس به جنوب و مقداری راهمان دور شد. بیست وپنج هزار دلار بابت بنزین و کرایه فرودگاه و سرویس‌های دیگر پرداختیم. بنزین هر لیتر دو دلار، با اینکه مهمان با دعوت بودیم و معمول نیست از مهمان مدعو بگیرند.

سرزمین چین، طرف جنوب خیلی آباد و پر از مزرعه و آب بند و سد و … از هوا دیده‌ می‌شد. در هواپیما، دیگران  خاطرات می‌نوشتند و من کارهای دیگر داشتم. خدمه هواپیما ازکره خوششان نیامده بود. ساعت یک ونیم بعدازظهر، با هفت ساعت پرواز به کوالالامپور رسیدیم، رئیس مجلس و جمعی دیگر در فرودگاه به استقبال آمده بودند. خیلی گرم گرفتند. به‌ مهمانسرا رفتیم. شهر، پردرخت است و ترافیک شلوغی دارد. هوا گرم است، چون نزدیک خط استواست. باران شدیدی، باریدن گرفت.

عصر، به ملاقات نخست وزیر رفتیم و مذاکرات طولانی داشتیم. درباره جنگ عراق وموضع خودمان، توضیحات قانع کننده‌ای دادیم. شب در هتل هیلتون، مهمان رئیس مجلس ‌بودیم. مهمانی ساده و دوستانه‌ای بود. خواب را به “گست هوس” آمدیم.

 

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از  خبرآنلاین


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو