پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | مالکی: تکمیل پروژه شهر فرودگاهی چابهار زمینه‌ساز ایجاد اشتغال می شود

تاریخ خبر: // کد خبر: 331335 // // //


مالکی: تکمیل پروژه شهر فرودگاهی چابهار زمینه‌ساز ایجاد اشتغال می شود

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مجلس شورای اسلامی تکمیل شهر فرودگاهی چابهار را در بهبود وضعیت اقتصادی کشور تأثیرگذار دانست و از رئیس ستاد کل نیروهای مسلح درخواست کرد که به صورت جدی به این مسئله ورود داشته باشد تا شاهد حرکت توسعه‌ای در جهت شکوفایی اقتصاد کشور از طریق چابهار باشیم.


مالکی: تکمیل پروژه شهر فرودگاهی چابهار زمینه‌ساز ایجاد اشتغال می شود

فداحسین مالکی نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی در توضیح ضرورت تکمیل شهر فرودگاهی چابهار گفت: حیات آینده چابهار به فرودگاه بین‌المللی‌اش گره خورده است. در سال ۸۹ بنده به عنوان سفیر ایران در افغانستان در یکی از مجامع بزرگ بین‌المللی شرکت کردم. در آن مجمع مصوب شد که چابهار به عنوان بزرگترین معبر تجاری شناخته شود مجمعی که با حضور کشورهای قدرتمند دنیا تشکیل شده بود. آن زمان آمریکایی‌ها به حمایت از دوستان پاکستانی با این موضوع مخالفت کردند اما علیرغم این کارشکنی در نهایت مصوب شد که چابهار معبر تجاری جهانی باشد منوط به اینکه زیرساخت‌های آن از جمله لایروبی برخی معابر همچون بندر شهید کلانتری و بندر شهید بهشتی در چابهار لایروبی شود.

وی افزود: همچنین مقرر شد که پروژه راه‌آهن مربوط به این بندر تکمیل شود که اکنون این پروژه به کندی در حال پیشروی است. باید از چابهار تا سیستان هم آزادراه ساخته شود چون قرار است حداقل بیش از ۲۰۰۰ کامیون در آن روزانه تردد کنند. آن زمان بعد از تصویب این موضوع هیأت عالی چین با قدردانی با ما گفت که با این کار چین هزار کیلومتر به آب‌های آزاد نزدیک شده است. آن‌ها برای این کار از ما تشکر کردند.

نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به موقعیت چابهار گفت:‌ بندر چابهار تنها بندری است که هم به دریای آزاد و هم به خشکی وصل است. این بندر بهترین مکان برای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی به دلیل داشتن فضای آرام و بدون تنش‌های سیاسی و نظامی است. باید این بندر دارای فرودگاه بین‌المللی باشد چون از این شهر فرودگاهی می‌توان به بهترین شکل برای توسعه اقتصاد کشور استفاده کرد. قطعا تکمیل این پروژه در اقتصاد کشور تأثیرگذار بوده و زمینه‌ساز ایجاد اشتغال خواهد شد حتی می‌تواند علاوه بر اقتصاد کشور به اقتصاد بین‌المللی هم کمک کند. چابهار تنها بندر آزادی است که از یک طرف به دریا و از یک طرف به خشکی وصل است و موقعیتی بسیار عالی برای سرمایه‌گذاری دارد.

مالکی در خصوص روند اجرایی شدن شهرک فرودگاهی چابهار اظهار کرد: خوشبختانه این طرح توسط قرارگاه ظرف چند ماه قبل تحقق پیدا کرد و ساخت آن شروع شد. لذا با توجه به شرایط سخت ناشی از تحریم‎‌ها، امیدواریم این حرکت بزرگ بین‌المللی هر چه سریع‌تر انجام شود تا سرمایه‌گذاری‌ها از طریق منطقه چابهار، صورت بگیرد.

مالکی با اشاره به استفاده از فروگاه نیروی هوایی برای تردد در طی چند سال گذشته گفت: جا دارد از فرمانده پایگاه نیروی هوایی در این منطقه قدردانی کنم که تاکنون پروازها از این فرودگاه انجام شده است. البته تا زمانی که فرودگاه اصلی هم ساخته شود از این باند استفاده خواهد شد. انتظار می‌رود برادران نیروی هوایی که تاکنون زحمات زیادی کشیدند از این به بعد همکاری داشته باشند. از سرلشکر باقری فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح هم انتظار می‌رود به این موضوع ورود جدی داشته تا شاهد حرکت توسعه‌ای در جهت شکوفای اقتصاد کشور از طریق چابهار باشیم.

مالکی با اشاره به رویکرد مجلس نسبت به فرودگاه چابهار یادآور شد: مجلس واکنش مثبتی نسبت به ساخت فرودگاه بین‌المللی نشان داد و حمایت کرد. ان‌شاءالله هر چه سریع‌تر این اقدام صورت بگیرد و خدشه‌ای در مبادلات تجاری و اقتصادی از طریق چابهار به وجود نیاید.

وی در پایان گفت که در همین باره بیانیه‌ای به امضای بیش از ۱۰۰ نماینده مجلس در باب اهمیت ساخت فرودگاه چابهار رسیده که در آن بر لزوم حل مشکلات برای تکمیل این پروژه تأکید شده است.

 

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا/ خبر آنلاین


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو