پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | روند شکل‌گیری و نقش‌آفرینی یگان پهپاد سپاه در دفاع مقدس

تاریخ خبر: // کد خبر: 331474 // // // //


روند شکل‌گیری و نقش‌آفرینی یگان پهپاد سپاه در دفاع مقدس

سومین چاپ کتاب «پهپاد در دفاع مقدس: روند شکل‌گیری و نقش‌آفرینی یگان پهپاد سپاه در دفاع مقدس» توسط انتشارات نیلوفران منتشر شد. روایت‌های این کتاب به صورت داستانی بیان شده‌اند.


روند شکل‌گیری و نقش‌آفرینی یگان پهپاد سپاه در دفاع مقدس

انتشارات نیلوفران سومین چاپ کتاب «پهپاد در دفاع مقدس: روند شکل‌گیری و نقش‌آفرینی یگان پهپاد سپاه در دفاع مقدس» نوشته عبدالرضا سالمی نژاد را با شمارگان هزار نسخه، ۱۸۴ صفحه و بهای ۲۸ هزار تومان منتشر کرد. چاپ نخست این کتاب سال ۱۳۹۵ با شمارگان سه هزار نسخه و بهای ۱۰ هزار تومان و چاپ دوم آن سال ۱۳۹۷ با شمارگان هزار نسخه و بهای ۲۲ هزار تومان منتشر و در دسترس مخاطبان قرار گرفته‌اند. این کتاب زیر نظر فرماندهی پهپاد نیروی هوافضای سپاه تدوین شده است.

سالمی نژاد در این کتاب با روایت‌های کوتاه داستانی از روند شکل‌گیری و نقش‌آفرینی یگان پهباد سپاه در دفاع مقدس سخن به میان آورده است. «ایمان»، «ته مثل جنوب»، «مهاجر»، «خلبان‌های سوم»، «صخره‌های لعنتی»، «تپه مزاحم»، «رخت‌آویز»، «هووی پهپاد»، «خلبان غواص»، «بی ترمز»، «آقای خلاق»، «مقام پاک»، «خود انهدامی» عنوان‌های برخی از داستان‌های این کتاب هستند. این داستان‌ها از زبان افرادی که در دفاع مقدس بودند روایت شده‌اند و در آنها سعی شده نقش پهپاد در دفاع مقدس به‌خوبی برای مخاطبان به‌خصوص نسل جوان روشن شود.

ضرورت بکارگیری پهپادهای شناسایی دقیقاً از روزی مطرح شد که فرماندهان جبهه‌های جنگ با چالشی به نام محدودیت پروازی هواپیماهای شناسایی RF-4 ارتش روبه‌رو شده و از عکس هوایی به عنوان مهمترین و قابل اتکاترین وسیله کسب اطلاعات و شناخت موقعیت دشمن در صحنه نبرد محروم شدند. به دنبال تحریم‌های اقتصادی – تسلیحاتی، نیاز جبهه‌های جنگ به عکس هوایی و نگرانی فرماندهان از نبود وسیله جایگزین؛ نیروهای مؤمن، متعهد و جوان مراکز تحقیقاتی دانشگاهی بر آن شدند تا در جهت تأمین جایگزینی برای آن به فکر چاره باشند. قرار داشتن کشور در تحریم‌های اقتصادی – تسلیحاتی آمریکا و دنیای غرب از یک طرف و تصویب عملیات استانچ علیه جمهوری اسلامی، امکان دستیابی به پهپادهای نظامی را برای سپاهیان اسلام طولانی و یا غیر ممکن ساخته بود که رزمندگان برای تأمین آن هدف مجبور به ساخت و ارتقای هواپیماهای مدل شدند.

در بیانی دقیق‌تر باید گفت که واحد اطلاعات – عملیات قرارگاه خاتم الانبیا (محوری‌ترین قرارگاه عملیاتی سپاه که کار سازماندهی، هدایت و طرح ریزی عملیاتی قوای اسلام علیه نیروهای اشغالگر بعثی را بر عهده داشت) در سال ۱۳۶۲ گرفتار چالشی مهم در زمینه کسب اطلاعات از مواضع دشمن شد. این واحد از روش‌های گوناگون از جمله عکسبرداری هوایی توسط هواپیماهای RF-4 و RF-5 ارتش جمهوری اسلامی، گروه‌های پیاده شناسایی، شنود مخابراتی و تخلیه اطلاعاتی اسرای جنگی به کسب اطلاعات از دشمن اقدام می‌کرد. در سال ۱۳۶۲ پس از جلسه مشترک فرماندهان ارتش و سپاه و اعلام فرمانده نیروی هوایی ارتش مبنی بر وضع محدودیت پرواز برای هواپیماهای RF-4 به دلایل مختلف از جمله کمبود هواپیما و پر مخاطره بودن این نوع پروازها، فرماندهان جنگ را به دنبال یافتن وسیله یا روش جایگزین رهنمون کرد. همه اینها سنگ بنایی شد تا یگان پهپادی سپاه بعدها شکل بگیرد.

 

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از  خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو