پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ویروس کرونا با صنعت گردشگری ایران چه کرد؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 332021 // // //


ویروس کرونا با صنعت گردشگری ایران چه کرد؟

شیوع ویروس کرونا و طولانی شدن آن بقای صنعت گردشگری را تهدید می‌کند. آمار نشانگر این موضوع است که شیوع بیماری کرونا در کشور تاکنون خسارت‌های زیادی را به کسب وکار‌های حوزه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی وارد کرده است. جمع کل خسارت ناشی از کرونا در حوزه گردشگری و صنایع دستی ۱۱۸ هزار و ۲۹۸ میلیارد ریال برآورد شده است.


ویروس کرونا با صنعت گردشگری ایران چه کرد؟

شیوع ویروس کرونا مشکلات جدی برای صنعت گردشگری به وجود آورد که به مراتب گسترده‌تر از سایر صنایع بود. به ویژه این‌که صنعت گردشگری در ایران به عنوان یک صنعت ناپایدار شناخته شده و فعالان این عرصه هنوز جایگاه شغلی و حمایتی تعریف شده‌ای ندارند.
به گزارش فرارو، شیوع ویروس کرونا و طولانی شدن آن بقای صنعت گردشگری را تهدید می‌کند. آمار نشانگر این موضوع است که شیوع بیماری کرونا در کشور تاکنون خسارت‌های زیادی را به کسب وکار‌های حوزه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی وارد کرده است. جمع کل خسارت ناشی از کرونا در حوزه گردشگری و صنایع دستی ۱۱۸ هزار و ۲۹۸ میلیارد ریال برآورد شده است.
بیشترین برآورد خسارت مربوط به خراسان رضوی با ۱۸۴ هزار و ۵۵۰ میلیارد ریال و کمترین برآورد خسارت هم به استان خوزستان با ۲۴۲ میلیارد ریال تعلق دارد.
چنانچه با توجه به اینکه خراسان رضوی و بویژه شهر مشهد مقدس به‌عنوان یکی از کانون‌های پرخطر بیماری کرونا معرفی شده و سیاستگذاران، بر تعطیلی واحد‌های اقامتی تأکید کردند؛ در حال حاضر ۹۵ درصد از ظرفیت مراکز اقامتی شهر مشهد تعطیل و تنها ۵ درصد از این مراکز با تمهیدات خاص و رعایت پروتکل‌های بین‌المللی و ملی کرونا فعال هستند. فعالیت این هتل‌ها با توجه به نبود میهمان، تعطیل شده است. همچنین خسارت‌های میلیاردی وارد شده به هتل‌ها و سایر مراکز اقامتی باعث شده است بسیاری از واحد‌های مذکور در وضعیت تعطیلی و اخراج یا تعدیل نیرو‌های کاری خود قرار بگیرند.
علاوه براین، علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از خسارت ۱۱۸ هزار میلیارد ریالی کرونا (تا پنج ماه بعد از ظهور آن) به صنعت گردشگری خبر می‌دهد و می‌گوید معلوم نیست کرونا چه زمانی سایه سنگین اش را از روی صنعت گردشگری بر می‌دارد.

همچنین بنابر اعلام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران، با شیوع کرونا نزدیک به ۱۳ هزار راهنمای گردشگری در ایران شغل خود را از دست داده‌اند.

ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز گفته است: ما با گروهی از مشاغل مواجهیم که بیشتر از شش ماه است معیشت و اشتغالشان تحت تأثیر تحولات و حوادث کشور قرار گرفته و با شیوع ویروس کرونا هم رسماً بیکار شده‌اند و بیمه هم ندارند.

این روند این پرسش را ایجاد می‌کند که آیا باید به جایگزینی برای صنعت گردشگری اندیشید یا برای بقای آن به تغییراتی در این صنعت پرداخت آن هم در شرایطی که مکرر اعلام می‌شود سفر یکی از علل شیوع و گسترش کروناست و از سوی مسئولان بهداشتی توصیه می‌شود از سفر‌های غیرضرور خودداری شود.

مرتضی خاکسار استاد دانشگاه و کارشناس گردشگری در این باره اظهار کرد: صنعت گردشگری هیچ جایگزینی ندارد. همه صنایع مثل صنعت نفت، صنت آب و برق و تولید مواد غذایی پاسخگوی نیاز‌های مادی ما هستند فقط چیزی که درهمهمه زندگی شهری ما را برای ساعاتی باز می‌دارد و کمک می‌کند به استراحت و تفریح بپردازیم و ذهنمان را برای چالش‌های آینده آماده می‌کند صنعت گردشگری است.
وی افزود:  طولانی شدن دوره بیماری کرونا موجب می‌شود تا اقداماتی را در حوزه صنعت گردشگری صورت بدهیم. چه باید بکنیم؟ ما باید قبول کنیم ویروس کوید ۱۹ مثل ویروس‌های دیگری، چون آنفلونزا یا مانند سیل و زلزله در کنار ما هستند. ما باید با این ویروس همزیستی مسالمت آمیز کنیم و بتوانیم آن جزییاتی که سازمان بهداشت جهانی و سازمان جهانی گردشگری به عنوان نکات جدید ایمن سازی هتل‌ها و هواپیما می‌دهد رعایت کنیم.
این کارشناس ادامه داد: کرونا ممکن است ده سال دیگر هم یا برای همیشه باشد. کرونا انقلاب بهداشتی بود که مردم را واداشت تا به بهداشت توجه کنند. کرونا مانند هر اتفاقی پیامد مثبتی دارد. پیام خوب کرونا این بود که‌ ای انسانی که می‌خواهی روی کره زمین زندگی کنی اگر می‌خواهی زنده بمانی باید مسایل بهداشتی و زیست محیطی آسیب نزدن به کره زمین را فراموش نکنی.
خاکسار گفت: خشم طبیعت ما را فراگرفته است ما گرم شدن زمین را داشتیم. این بشر است که به محدوده محیط دارد تجاوز می‌کند میکروب‌ها و ویروس‌ها همیشه هستند. ما باید با رعایت موارد بهداشتی و در نظر گرفتن توسعه پایدار محیط زیست، صنعت گردشگری را با برنامه ریزی دقیق‌تر از قبل پیگیری کنیم. با اراده جمعی و برنامه ریزی درست با مسئولان در بدنه دولت و در وزارت گردشگری و وزارت بهداشت هماهنگی‌های خاص داشته باشیم، با سازمان‌های بهداشت جهانی و گردشگری جهانی روابط نزدیک داشته باشیم و جدیدترین تحقیقات و دست یافته‌های پیاده کردن استاندارد‌های گردشگری را در هتل‌ها و پرواز‌های مان و برنامه ریزی‌هایی که می‌کنیم لحاظ کنیم و به زندگی عادی برگردیم. مگر ویروس کرونا زمان تعیین کرده است کی می‌رود.
وی افزود: هنوز روی این واکسن‌هایی که می‌گویند ایمن سازی بدن می‌کنند بحث است. برخی مثل یک کارشناس فرانسوی می‌گویند از این واکسن‌ها استفاده نکنید روسیه می‌گوید ما ساختیم و استفاده کردیم، اما تا به حال بازتاب کلی نداشته است. درست است از حمله ویروس کووید ۱۹ در امان نیستیم، اما می‌توانیم موارد بهداشتی را رعایت کنیم، مواد ضد عفونی داشته باشیم، در جمع ماسک بزنیم و فاصله بهداشتی را رعایت کنیم.
این استاد دانشگاه بیان کرد: باید به این زمینه از آموزش برسیم که باید با ویروس کرونا در گردشگری زندگی کرد. باید ایمن سازی کنیم بدنه ماشین گردشگری باید استاندارد سازی شود و از ورقه‌های ضخیم استفاده شود. یعنی پوشش‌های حفاظتی که همان رعایت نکات بهداشتی عمیق است را به کار گرفت و در بستر گردشگری حرکت کرد.
او تأکید کرد: گردشگری را نمی‌شود حذف کرد. چون ما همانقدر که به صنایع دیگر نیاز داریم در بستر زندگی به صنعت گردشگری هم نیاز اساسی داریم و متابولیسم بدن ما با آن هماهنگ است. آرامش و تفریح در گردشگری یافت می‌شود. برای گردشگری هزینه می‌شود، چون هزینه روحی است و با آن به آرامش روحی می‌رسیم و جایگزینی برای آن نداریم.
خاکسار ادامه داد: در زندگی روزمره گردشگری به این روال است که ۵ روز هفته کار می‌کنند یک روز در ترافیک می‌مانند تا به آرامش برسند. این هیچ جایگزینی ندارد. دولت سفر را ممنوع کرد، اما مردم از بیراهه رفتند پس گردشگری اصلا جایگزینی ندارد باید تمهیدات جدید در اجرای سیاست‌های گردشگری بیندیشیم علی الخصوص پس از تاسیس وزارتخانه گردشگری که این به هزینه‌ای برمی‌گردد که وزارتخانه از دولت و مجلس می‌گیرد همچنین به اجرای مقررات دقیق و استاندارد وابسته است.
وی اضافه کرد: اصلا اساس گردشگری در هر کشوری آموزش گردشگری است. توسعه پایدار گردشگری در هر صنعتی به آموزش برمی‌گردد. ما در بخش گردشگری باید بسیار فعال باشیم به این معنا که در موقعیت کنونی چه باید کنیم و چه تدبیری بیندیشیم.
این کارشناس گردشگری تصریح کرد: ایران کریدور گردشگری و نگین دنیاست. این هم به دلیل موقعیت ژئوپلتیکی، ژئوفیزیکی و ژئواستراتژیکی آن است. سرزمینی چهارفصل است که در یک فصل می‌توان چهارفصل را دید. در زمستان می‌شود به گردنه حیران و دماوند برویم برف ببینیم یا در کویر مرکزی، کویر را تجربه کنیم یا به شمال برویم و جنگل ببینیم یا در جنوب وارد آب و دریا شویم. چنین مواردی موجب شد تا ایران جزء ده کشور مستعد برتر دنیا قرار بگیرد، اما ما از این معادن استفاده نکردیم شاید به خاطر دقیق عمل نکردن یا به خاطر صنعت نفت که اقتصاد ما را تک محصولی کرده است.
او افزود: ببینید کشور مالزی با یک برنامه ریزی کوتاه مدت در ۲۰ سال چه اتفاقی خوبی برایش افتاده است. نرخ تورم صفر است. رفاه آن در بالاترین سطح است. پاسپورتش ار نظر سیاسی از آمریکا و کانادا بالاتر است. این‌ها زیر سایه توسعه پایدار گردشگری رخ داده است. صنعت گردشگری جایگزینی ندارد. ما می‌توانیم با تقویت صنعت گردشگری داخلی و جامعه میزبان به آن استاندارد برسیم که انگیزه سفر را به عنوان جامعه میهمان به جامعه میزبان وگردش پذیر داشته باشیم.
وی تشریح کرد: در شرایط کنونی اول باید نکات بهداشتی در بازنگری قوانین و پروتکل‌های بهداشتی به طور دقیق رعایت شود. همچنین از طریق وزارت گردشگری و وزارت بهداشت و درمان یک استاندارد و لوگویی طراحی شود تا پایانه‌های پذیرش مسافران داخلی و خارجی این لوگو را داشته باشند تا میهمانان راحت‌تر به آن‌ها اعتماد کنند. به جامعه میزبان هم یاد بدهیم با توریست چه طور برخورد کنند.
این کارشناس افزود: معمولا در مسیر سفر افراد سراغ رستوران‌هایی می‌روندکه تمیز باشند پس به صورت غیر مستقیم انگیزه سفر ما را وا می‌دارد به رستوران‌هایی برویم که موارد بهداشتی را رعایت می‌کنند. ما در این فرصت کوتاه که همه صنایع در دنیا متوقف شده اگر می‌خواهیم در سیکل کاری خود فعالیت کنیم باید برنامه ریزی دقیق و جامعی در صنعت گردشگری و راه‌های تقویت آن داشته باشیم. جامعه خود را آموزش بدهیم که خودشان به استان‌ها سفر کنند. با استفاده از رسانه‌های جمعی جامعه را آموزش بدهیم تا زمینه آماده شود. مطمئنا پس از اطمینان به بازار گردشگری، سراغ موارد دیگر هم می‌روند و مهمانان داخلی و خارجی خواهند آمد و صنعت گردشگری در قسمت درآمد‌های ارزی ناخالص دولتی در زمینه داخلی وخارجی پررنگتر خواهد شد.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از فرارو


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو