پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | سه خلبانی که با چهار بالگرد مانع سقوط پادگان ابوذر شدند

تاریخ خبر: // کد خبر: 332084 // // // //


سه خلبانی که با چهار بالگرد مانع سقوط پادگان ابوذر شدند

۳۱ شهریورماه سال ۱۳۵۹ ارتش بعثی به دستور صدام حمله سراسری خود به خاک ایران را آغاز کرد، در نوشتار حاضر گزارش روز دوم جنگ تحمیلی روایت می‌شود.


سه خلبانی که با چهار بالگرد مانع سقوط پادگان ابوذر شدند

سقوط سومار توسط سپاه غرب اعلام می‌شود و از ساعت ۱۰ به بعد گزارش‌های رسیده از این محور در تأیید این خبر است. سپاه یاد شده ساعت ۱۱ گزارش داد: «شهر قصرشیرین در حال سقوط است و نیروهای عراقی تا پشت پمپ بنزین قصرشیرین پیش آمده‌اند. علاوه بر قصرشیرین، امروز سرپل ذهاب نیز بمباران شد و زیر آتش توپخانه قرار گرفت.

سقوط قطعی سومار در اوایل روز تأیید شد و ژاندارمری در ساعت ۷:۴۰ روز دوم جنگ اطلاع داد که یگان مستقر در سومار حدود ۳۰ کیلومتر عقب‌نشینی کرده است، اما پاسگاه‌های «ژاله‌پناه»، «سلمان‌کُشته»، «نفت‌شهر»، «کانی‌شیخ»، «سانواپا»، «چقاشیرگه»، «تپه‌بازرگان»، یگان مستقر در مواضع تپه‌های «اسماعیل‌خان» و «قلعه‌جوق» واقع در منطقه سومار هنوز به مقاومت ادامه می‌دهند. اطلاع دقیقی از وضعیت اغلب پاسگاه‌ها در دست نیست. در این گزارش ژاندارمری اضافه کرده بود که در منطقه نبرد قصرشیرین نیز وضعیت نیروهای مدافع چندان مطلوب نیست.

تلاش دشمن در روز دوم نبرد، بیشتر برای اشغال سرپل ذهاب صرف شد، زیرا سومار سقوط کرده بود، نفت‌شهر در حال سقوط بود و چنانچه نیروهای بعثی موفق می‌شدند سرپل ذهاب را اشغال کنند، سقوط قصرشیرین نیز خودبه‌خود عملی می‌شد.

بنابراین رژیم بعث تلاش کردند هرچه سریع‌تر سرپل‌ذهاب را تصرف کنند. ضمن اینکه ستونی از نیروهای دشمن، که از محور خسروی- قصرشیرین پیشروی می‌کرد، تلاش کرد سریعاً سه‌راهی گیلانغرب- قصرشیرین را نیز اشغال کند و بدین‌وسیله، محور قصرشیرین به گیلانغرب را نیز تحت کنترل درآورد. در ساعت ۹:۰۰ تانک‌های دشمن به ۲ کیلومتری سرپل‌ذهاب رسیدند و تلاش کردند وارد شهر شوند. ظاهراً، با اشغال سرپل‌ذهاب می‌توانستند بدون مواجهه با مقاومت نیروهای ایرانی تا اسلام‌آباد غرب پیشروی کنند.

نیروهای ارتش بعث پس از محاصره قصرشیرین، به‌سرعت به‌طرف پادگان ابوذر در حرکت بودند. در آن لحظه‌ها، خبرهای خوشی به پادگان نمی‌رسید. در یک جمع‌بندی، فرمانده پادگان دستور تخلیه پادگان ابوذر را صادر کرد و از هوانیروز برای انتقال نفرات و تجهیزات و نیز انهدام مهمات موجود در پادگان، تقاضای هلی‌کوپتر کرد.

سرهنگ خلبان نریمان شاداب می‌گوید: «پس از رسیدن به منطقه، مورد استقبال شهید شیرودی و شهید سهیلیان قرار گرفتیم که قبل از ما رسیده بودند و به اتفاق، به ستاد پادگان رفتیم. پس از گفتگو با فرمانده پادگان، مطلع شدیم به‌علت سقوط شهر قصرشیرین و حمله سراسری نیروهای بعثی و عدم آمادگی پادگان ابوذر برای مقابله با دشمن، دستور تخلیه پادگان داده شد. لحظات سختی بود.

در طول عمرم، چنان افسرده و ناراحت نشده بودم. وقتی از من، که تنها خلبان بالگرد موشک‌انداز بودم، خواستند انبارهای مهمات را هدف قرار بدهم تا سالم به‌دست نیروهای بعثی نیفتد، حال عجیبی به من دست داد. پس از مشورت با شیرودی و سهیلیان در یک لحظه حساس با هم تصمیم گرفتیم در پادگان بمانیم و با همان چهار فروند بالگرد جلوی پیشروی تانک‌های دشمن را بگیریم. این موضوع را با سرهنگ غیاثی در میان گذاشتیم. او هم، که مثل ما ناراحت بود، قبول کرد. در حالی که اشک شوق و انتقام در چشمان همه ما موج می‌زد، پرواز را شروع کردیم.

تانک‌های بعثی یکی پس از دیگری با موشک، منهدم می‌شدند. خیلی عجیب بود، طی ۱۲ ساعت پرواز که در آن روز انجام دادم، به حول و قوه الهی توانستم تعدادی تانک بعثی را منهدم کنم. در زمان پرواز، نیروهای بعثی با همه توان به‌سمت بالگرد شلیک می‌کردند و موشک‌های زمین به هوا یکی پس از دیگری به‌سمت ما شلیک می‌شد؛ ولی عجیب بود که حتی یکی از گلوله‌های دشمن به بالگرد ما اصابت نکرد. گویا دستی آهنین ما را به خط اول می‌برد و در مقابل گلوله‌های آتشین دشمن حفاظت می‌کرد. اکنون، پس از چند سال، هر وقت به آن صحنه‌ها فکر می‌کنم درمی‌یابم که خلبان خوب و ماهر بودن در آن روز، عامل حفظ ما نبود؛ بلکه این رحمت خدا بود که یاری‌دهنده و حافظ ما بود».

در این روز، امام‌خمینی (ره) طی ابلاغیه مهمی درباره جنگ، ابهامات را روشن و بر لزوم اطاعت از فرماندهان تأکید کردند و بیان کردند:

۱- باید اطاعت از شورای فرماندهی بدون کوچک‌ترین تخلف انجام بگیرد و متخلفین با سرعت و قاطعیت تعیین و مجازات شوند.

۲- اشخاص غیرمسئول از دخالت در امر فرماندهی خودداری کنند. فرمانده کل قوا به نمایندگی اینجانب و شورای فرماندهی، مسئول امور جنگ هستند.

۳- اقدام دادگاه‌های ارتش در اموری که شورای فرماندهی صلاح نمی‌داند، بدون اطلاع اینجانب ممنوع است.

۴- رادیو و تلویزیون موظف‌اند اخباری را نقل کنند که صد درصد صحت آن ثابت می‌باشد… اخبار از غیر منابع موثق نقل ننمایند.

۵- نیروهای انتظامی موظف هستند کسانی را که دست به شایعه‌سازی می‌زنند، از هر قشر و گروهی که باشند، فوراً دستگیر و به دادگاه‌های انقلاب تسلیم و دادگاه‌های مذکور آنان را در حد ضد انقلابیون مجازات نمایند.

۶- روزنامه‌ها از نشر مقالاتی که قوای مسلح را تضعیف می‌نماید، خودداری نمایند.

۷- اکیداً، همه قشرهای ملت و ارگان‌های دولتی موظف شرعی هستند که دست از مخالفت‌های جزئی که دارند، بردارند و با مخالفت خود کمک به دشمنان اسلام ننمایند.

نخست‌وزیر، محمدعلی رجایی، نیز اعلام کرد: «رژیم بعث از شرق اسلحه و از غرب پول دریافت می‌کند و حقوق مزدوران خود را از ۱۸ دینار به ۸۰ دینار افزایش می‌دهد تا کسانی را که معتقد هستند، بکشد».

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از  خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو