پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | مراسم سالروز عملیات کمان ۹۹ – پایگاه نوژه همدان/ شرح عملیات خلبانان شکاری بمب‌افکن اف-۴

تاریخ خبر: // کد خبر: 332136 // // //


مراسم سالروز عملیات کمان ۹۹ – پایگاه نوژه همدان/ شرح عملیات خلبانان شکاری بمب‌افکن اف-۴

فرمانده پایگاه سوم شکاری شهید نوژه با بیان اینکه افتخارات بی حد و حصری از پایگاه شهید نوژه نصیب کشور شده که از شمارش خارج است گفت: رشادت مردان این پایگاه هوایی و دیگر پایگاه‌های آغشته به خون شهدا فراموش نخواهد شد.


مراسم سالروز عملیات کمان ۹۹ – پایگاه نوژه همدان/ شرح عملیات خلبانان شکاری بمب‌افکن اف-۴

مراسم گرامیداشت عملیات غرور آفرین «کمان ۹۹» با رونمایی از مستند سریالی «نبرد‌های فانتوم» و تجلیل از پیشکسوتان نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران صبح سه شنبه اول مهر ۱۳۹۹ در پایگاه شهید نوژه همدان برگزار شد. عملیات کمان ۹۹ یا عملیات سایه البرز، عملیات هوایی گسترده نیرو‌های مسلح ایران، در اولین روز جنگ ایران و عراق بود، که بزرگترین عملیات نظامی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود. این عملیات در تاریخ ۱ مهر ۱۳۵۹ اجرا شد.

امیر سرتیپ رضا خدایی ظهر امروز در بزرگداشت عملیات کمان و رونمایی از مستند «نبردهای فانتوم» در پایگاه شهید نوژه اظهار کرد: روز یکم تیرماه سال ۵۹ تیزپروازان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و خلبانان قهرمان پایگاه شهید نوژه از عملیات پرافتخار کمان ۹۹ که برهم زننده معادلات، تفکر و استراتژی دشمن بعثی بودند، بازگشتند.

وی گفت: این افتخار و اتفاق تا روزی که دنیا پابرجاست و پرچم پرافتخار میهن عزیز اسلامی بر فراز آسمان‌ها به اهتزاز درمی‌آید ماندنی است و نام و خاطره آن قهرمانان رشید و فرزندان برومند ایران اسلامی فراموش نخواهد شد.

فرمانده پایگاه سوم شکاری شهید نوژه با بیان اینکه فقط خدا می‌داند چه در دل آن خلبانی بود که در دل شب به جنگ دشمن می‌رفت افزود: فقط خدا می‌داند نفری که هواپیما را در اوج تحریم‌ها با دلسوزی آماده می‌کرد تا ثانیه‌ای در جواب دادن به دشمن تاخیری صورت نگیرد چه حالی داشت.

وی با بیان اینکه رزمندگان دفاع مقدس و خلبانان نیروی هوایی ارتش جمهوری ایران مصداق بارز قهرمانانی هستند که یادشان همیشه زنده است گفت: رشادت مردان پایگاه شهید نوژه و دیگر پایگاه‌های آغشته به خون شهدا در دفاع از وطن فراموش نخواهد شد.

امیر خدایی بیان کرد: اینجا مکان پرواز ققنوس‌ها، پرنده‌ها و سیمرغ‌های واقعی ایران بوده و جایی است که آیندگان خواهند گفت پروازهایی از اینجا انجام شد که اجازه نداد سر سوزنی خاک کشور مورد تعرض قرار گیرد و جدا شود.

وی با بیان اینکه افتخارات بی حد و حصری از پایگاه نوژه نصیب کشور شده که از شمارش خارج است افزود: بهترین شیوه تقدیر دستخط مبارک و نورانی و کلام عرفانی امام (ره) است که بلافاصله بعد از خاتمه جنگ تقریظ می‌فرمایند و خطاب به نیروهای هوایی متنی می‌نویسند.

فرمانده پایگاه سوم شکاری شهید نوژه با بیان اینکه امیدوارم افتتاح مستند «نبردهای فانتوم» بستری باشد برای نشان دادن ارزش‌های دفاع مقدس گفت: باید تا همیشه ارزش‌های دفاع مقدس را در جامعه جاری و ساری کنیم.

رونمایی از مستند «نبردهای فانتوم» در همدان

 

سالار بی‌باک در مراسم رونمایی از مستند «نبردهای فانتوم» در پایگاه شهید نوژه اظهار کرد: تقریبا ۱۰ سال پیش مستندی را در شبکه یک با عنوان «نبردهای تامکت» از روایت خلبان‌های اف ۱۴ پخش شد که بازخورده خوبی داشت و بعد از آن تصمیم گرفتیم مستندی از خلبان‌های پرواز اف ۴ بسازیم.

وی بیان کرد: «نبردهای فانتوم» مستندی است در سه قسمت ۴۲ دقیقه‌ای که به شرح ماموریت‌ها و عملیات‌های خلبانان شکاری بمب افکن اف-۴ (ملقب به فانتوم) در جنگ هشت ساله می‌پردازد.

نویسنده و تهیه‌کننده مستند «نبردهای فانتوم» گفت: این مستند پس از معرفی مختصر خصوصیات فنی و پروازی این هواپیما که ستون فقرات نیروی هوایی در جنگ را تشکیل می‌داد به تاریخچه ورود این جنگنده به کشور اشاره می‌کند.

وی با اشاره به ساخت این مستند با همکاری سازمان اوج افزود: در این مستند قرار شد خلبان‌های اف ۴ صحبت کنند و آنها را بازسازی کنیم، سه قسمت از آن تهیه شده که امروز رونمایی از فاز یک را در برنامه داریم.

بی‌باک با اشاره با اینکه فاز دوم به موضوع حمله به مناطق حساس بغداد، بمباران بغداد و آخرین نبردها می‌پردازد افزود: بناست عمده کار ما به صورت انیمیشن باشد که باید چهار مدل هواپیما می ساختیم که این کار انجام شده است.

وی با بیان اینکه با نرم‌افزارهای سه بعدی به هواپیماها حرکت داده شد که به مدت ۳۰ دقیقه انیمیشن ساخته شده است بیان کرد: کار بزرگی در این زمینه صورت گرفته و سعی کرده‌ایم که آرشیوهای زیادی به دست آوریم.

نویسنده مستند «نبردهای فانتوم» با بیان اینکه از عملیات‌های نیروهای هوایی آرشیوهایی به دست آورده‌ایم افزود: برخی از نماها در فیلم هنوز جایی پخش نشده که امیدوارم کار مورد قبور واقع شود.

وی با بیان اینکه سعی شده کار کم اشتباهی را تحویل دهیم تاکید کرد: البته قطعا کار اشتباهاتی خواهد داشت اما سعی ما به کم اشتباه بودن آن بوده است.

بی‌باک با بیان اینکه دفتر مطالعات نیروهای هوایی در ساخت این مستند کمک کرده است گفت: در حال حاضر سازمان اوج چند کار ایجاد کرده که یکی از کارهای بزرگ ساخت فیلم سینمایی اوج ۱۱۰ یا آذرخش است که به زندگی شهید ستاری می‌پردازد و قرار است در جشنواره فجر پخش شود.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس ( لینک 1 ) ؛ ( لینک 2 ) / باشگاه خبرنگاران جوان


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو