پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | دومین شهر فرودگاهی کشور در اصفهان احداث می‌شود

تاریخ خبر: // کد خبر: 332398 // // // // خبر مهم


دومین شهر فرودگاهی کشور در اصفهان احداث می‌شود

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان از ساخت دومین شهرک فرودگاهی کشور در جوار فرودگاه شهید بهشتی، تصویب احداث ۱۶۲ کیلومتر قطار حومه‌ای و ایجاد اولین شیمی پارک تخصصی تبدیلات گازی در این استان خبر داد.


دومین شهر فرودگاهی کشور در اصفهان احداث می‌شود

علیرضا قاری‌قرآن، مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه این استان، سهم قابل‌‌توجهی از میزان راه‌ها و  تردد در بستر راه‌های کشور را به خود اختصاص داده است، اظهار کرد؛ به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه و واقع شدن در چهارراه ترانزیت کشور، دو کریدور از کریدورهای پیش‌بینی شده در طرح جامع حمل ونقل کشور از استان اصفهان عبور می‌کند.

وی افزود؛ براساس طرح جامع حمل ونقل کشور، کریدور هفت به‌‌‌طول دو هزار و ۸۹۳ کیلوکتر از تهران آغاز شده و پس از گذشتن از شهرهای، قم، کاشان، نائین، یزد، شهربابک و سیرجان به بندرعباس می‌رسد؛ این کریدر در محور مرکزی ایران برای تسهیل جابه‌جایی کالا و مسافر، اهمیت زیادی دارد و یکی از پرترددترین مسیرها برای عبور وسایل نقلیه به شمار می‌رود. کریدور هشتم نیز به‌‌طول هزار و ۴۸۳ کیلومتر، از قم آغاز می‌شود و با عبو از شهرهای، اصفهان، شیراز، فسا و سیرجان به بندرعباس می‌رسد؛ این کریدور نیز که به دالان منطقه مرکزی کشور معروف است، نقش مهمی در حوزه حمل‌ونقل کالا و مسافر دارد.

مدیرکل راه‌وشهرسازی استان اصفهان از دیگر طرح‌های مطالعاتی به ایجاد دومین شهرک فرودگاهی کشور در جوار فرودگاه شهید بهشتی اصفهان اشاره کرد و اذعان داشت مطالعات ایجاد این شهرک فرودگاهی از سال ۱۳۹۴ آغاز شده و در حال نهایی شدن است.

وی افزود: فاز اول شهرک‌فرودگاهی اصفهان با مساحت دو هزار و ۳۰۰ هتکار شامل؛ مجموعه انبارها، سردخانه‌های زیر صفر وبالای صفر، مجموعه‌های اداری ومجموعه‌های بانک‌ها، تالارهای بورس، فضاهای نمایشگاهی، کارگاه‌های صنایع مونتاژو خدمات مربوطه، کارگو ترمینال، انواع فضاهای اقامتی و… است. ‬‬‬

قاری‌قرآن در ادامه به مبحث کاهش ترانزیت جاده‌ای و افزایش حمل‌ونقل لوله‌ای اشاره کرد و گفت: در این راستا، اولین شیمی‌‌‌پارک تخصصی تبدیلات گازی به مساحت حدود دو هزار هکتار در جوار منطقه صنعتی “پاتله” شهرضا ایجاد می‌شود.

وی افزود؛ در استان اصفهان برای ایجاد این شهرک، چندین مکان مورد مطالعه وبررسی قرار گرفت که در نهایت این نقطه برای ایجاد شهرک‌ تخصصی تبدیلات گازی به دلیل مزیت‌های فنی، اقتصادی و زیست‌‌محیطی مشخص شد. همچنین عبور لوله‌های نفت و گاز، وجود دانشگاه‌های متعدد در شهرضا، پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های استان و حضور متخصصان و بخش خصوصی، سبب شد تا این منطقه در پاتله شهرضا مصوب شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان خاطرنشان کرد؛ ایجاد شیمی‌‌‌پارک بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مبنی بر تبدیل نفت به ثروت مورد تأکید قرار گرفته است تا با تبدیل فراورده‌های نفت و گاز، کشور از فروش نفت خام بی‌نیاز شویم و بودجه نیز از نفت جدا شود. طبق مطالعات جامع انجام گرفته در استان چهار شیمی‌‌‌پارک دیگر نیز در شاهین شهرهای، میمه، گلپایگان و دو منطقه در شرق اصفهان ایجاد می‌شود‬‬‬.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری وزارت راه


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو