پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | رئیس مجلس:موزه‌های دفاع مقدس نشان می‌دهد جنگ تمام شده اماجهاد ادامه دارد

تاریخ خبر: // کد خبر: 332696 // // //


رئیس مجلس:موزه‌های دفاع مقدس نشان می‌دهد جنگ تمام شده اماجهاد ادامه دارد

نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت امروز (چهارشنبه) همزمان با تهران در ۸ استان کشور از سوی محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی و با حضور سردار باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح و سایر مسوولان لشکری و کشوری در باغ موزه دفاع مقدس افتتاح شد.


رئیس مجلس:موزه‌های دفاع مقدس نشان می‌دهد جنگ تمام شده اماجهاد ادامه دارد

نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت امروز (چهارشنبه) همزمان با تهران در ۸ استان کشور از سوی محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی و با حضور سردار باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح و سایر مسوولان لشکری و کشوری در باغ موزه دفاع مقدس افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران؛ مراسم افتتاح نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت و افتتاح همزمان ۸ موزه دفاع مقدس در ۸ استان از طریق ویدئو کنفرانس با حضور محمدباقر قالیباف، ریاست مجلس شورای اسلامی، سردار باقری، امیر سرتیپ علیرضا صباحی‌فرد، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص)، عزیز نصیرزاده، فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، سردار علی فضلی، جانشین معاونت هماهنگ کننده سپاه و سایر مسئولان و امیران و فرماندهان ارتش و سپاه در محل باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.
در  افتتاح این نمایشگاه، ۵۶ طرح کلان تحقیقاتی و مطالعاتی حوزه دفاع مقدس که بعد از ۱۳ سال کار به اتمام رسیده است، رونمایی شد. همچنین در این نمایشگاه که به «اقتدار۴۰» معروف است، بخش‌های مختلفی از وزارت راه و شهرسازی، معاونت ها و سازمان‌ها، شرکت های تابعه، سازمان هواپیمایی کشوری، شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، هواپیمایی جمهوری اسلامی، هواپیمایی آسمان، شهر فرودگاهی امام (ره )، حضور فعال دارند.
رئیس مجلس شورای اسلامی: موزه‌های دفاع مقدس نشان می‌دهد که جنگ تمام شده اما جهاد ادامه دارد
 محمدباقر قالیباف در مراسم افتتاح موزه‌های دفاع مقدس در 8 استان کشور و افتتاح نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت اظهار داشت: بعد از عزل بنی صدر مردم با مدیریت وارد عرصه دفاع شدند و عِده و عُده خود را به هر شکلی که بود جمع کردند تا بر دشمن متجاز بتازند.
وی ادامه داد: باور داشتن به سنت‌های الهی منجر شد تا در مدت زمان کوتاهی حصر آبادان شکسته شود و شاهد آزادی بستان، موفقیت عملیات فتح‌المبین و بیت‌المقدس همچنین آزادی خرمشهر باشیم که عمده اینها در چند ماه رخ داد البته سختی‌هایی را نیز داشتیم. گاهی پشت کانال ماهیگیری و در مواردی مانند عملیات رمضان و کربلای 4 با تلخی‌هایی مواجه می‌شدیم و زیر آتش سخت دشمن فقط از خدا می‌خواستیم فرصت پیدا کنیم تا پیکر شهدا را برگردانیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: سنت الهی این است که خداوند در برخی موارد جان‌ها را به گلو می‌رساند تا صف مومنین از صف مشرکین جدا شود و تا این موضوع محقق نشود از پیروزی خبری نیست.
وی با بیان اینکه سنت‌های الهی ماندگار هستند، افزود: ما در مجلس هر روز قانون می‌نویسیم و در برخی موارد قوانین را نسخ می‌کنیم یا بر آنها تبصره وارد می‌کنیم اما در دستگاه الهی، سنت‌های الهی تا ابد هستند، نه نسخ می‌شوند و نه بر آنها تبصره وارد می‌شود.
قالیباف ادامه داد: گرچه خاطره گفتن از دوران دفاع مقدس خوب است و نمادی از شکوه و عزت ملت ایران تلقی می‌شود اما این موزه‌ها محل نمایش تحقق سنت الهی است. این موزه‌ها نشان می‌دهد جنگ تمام شده اما جهاد ادامه دارد.
رئیس قوه مقننه گفت: سنت الهی فقط نظامی و امنیتی نیست بلکه در حوزه‌های اقتصاد، فرهنگ، مسائل اجتماعی و آسیب‌های آن و محیط زیست این سنت‌های الهی قابل مشاهده هستند.
سردار باقری: تمام ارکان کشور در طول دفاع مقدس ذره‌ای از حاکمیت خود کوتاه نیامدند
در ادامه نیز سردار سرلشکر محمدحسین باقری طی سخنانی اظهار داشت: زمانی ایران در همه جنگ‌ها به خاطر شکستی که متحمل می شد سرافکنده بود، اما به پشتوانه دفاع مقدس امروز جمهوری اسلامی در منطقه و جهان سرافراز است زیرا تمام ارکان کشور در طول دفاع مقدس ذره‌ای از حاکمیت خود کوتاه نیامدند و مانند جنگ های جهانی اول و دوم مقابل دشمن تسلیم نشدند.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: رژیم بعث عراق به ریاست صدام می‌خواست به انقلاب نوپا آسیب بزند اما کشور نه تنها در مقابل دشمن ایستاد بلکه روز به روز به حیات خود به بهترین شکل ادامه داد.
وی با گرامیداشت یاد شهدای دفاع مقدس به ویژه سپهبد سردار سلیمانی یادآور شد: موزه به عنوان یک پایگاه و سنگر مهم در دفاع مقدس بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند پلی میان پیش پیشکسوتان و نسل جوان باشد.
سردار باقری افزود: سردار سلیمانی برای نخستین بار در کرمان اولین موزه دفاع مقدس را در کشور و با دستان خالی ایجاد کرد که در آن عملیات والفجر هشت به بهترین شکل ممکن بازنمایی شد؛ آقای قالیباف هم مجموعه‌ای بسیار ارزشمند را در زمان تصدی شهرداری تهران به عنوان مجموعه دفاع مقدس در تهران بنا نهادند و جایگاه خاصی در کشور ایجاد کرد که در آن بخشی از رشادت‌های سپاه پاسداران، نیروی انتظامی، بسیج و ارتش به نمایش گذاشته شده است.
رئیس ستادکل نیروهای مسلح تاکید کرد: استان ها باید به گنجاندن آثار مهمی در موزه‌ها همت کنند؛ جوانان باید بدانند که پدران و برادران آنها در نیروهای هوایی و زمینی و در جبهه‌ها چگونه مقابل دشمن ایستادند. پژوهشگران هم باید در این باره همت کنند زیرا روایت درستی از دفاع مقدس از هرگونه دروغ و تحریف جلوگیری می‌کند.
حضور شرکت فرودگاه ها در نمایشگاه دستاوردهای وزارت راه در دوران دفاع مقدس/ نمایش گوشه هایی از نقش و دستاوردهای فرودگاهیان در قالب عکس و اینفوگرافی
در این نمایشگاه، شرکت فرودگاه ها به عنوان زیرمجموعه یی از وزارت راه و شهرسازی با نمایش گوشه یی از عملکرد خود در دوران دفاع مقدس، آخرین توانمندی ها و دستاوردهایش و نیز گوشه هایی از اقدامات موثر انجام شده در فرودگاه ها طی دوران دفاع مقدس را در قالب عکس، بنر، پوستر و اینفوگرافی به نمایش گذاشته است.
مجید قدیریان، فرمانده بسیج صنعت هوانوردی کشور در گفت‌وگو با روابط عمومی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، هدف از برپایی غرفه صنعت هوانوردی در این نمایشگاه را معرفی نقش صنعت هوانوردی در هشت سال دفاع مقدس و نیز نشان دادن دستاوردهای صنعت هوانوردی در چهار دهه انقلاب اسلامی عنوان کرد.
وی با اشاره به حضور شرکت ها و سازمان های مختلف نقش آفرین در دوران دفاع مقدس در غرفه صنعت هوانوردی گفت: در این غرفه برای نخستین بار  یک قطعه از هواپیمای پرواز 655 شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی که 12 تیر 67 توسط ناو جنگی آمریکا مورد هدف قرار گرفت و 290 مسافر آن به شهادت رسیدند به نمایش گذاشته شده است.
همچنین بخشی از غرفه به فرمایش گرانبهای امام راحل(ره) خطاب به فعالان صنعت هوانوردی مزین شده که فرمودند: « تشکر می کنم از شما که این طور فعالیت می کنید و این طور به پیش بردید قضیه هواپیمایی را این طور با خوبی و با عظمت دارید به پیش می برید و امیدواریم که بیش از این باشد.».
غرفه همچنین به تصویری از شهید حاج جواد محمدی مفرد (نخستین شهید مدافع حرم وزارت راه و شهرسازی و صنعت هوانوردی) مزین شده است.
قدیریان اظهار داشت: در این غرفه تمثال تمام شهدای هوانوردی در شرکت ها و سازمان های تابع از جمله 14 شهید شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران به نمایش گذاشته شده و همچنین پنج مجلد کتاب درباره شهدای شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ارایه شده است.
به گفته وی؛ از دیگر بخش های قابل توجه در این غرفه می توان به اینفوگرافی های نقش شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران در هشت سال دفاع مقدس و دستاوردهای این شرکت در دوران انقلاب اسلامی اشاره کرد که در آن راه اندازی مرکز کنترل ترافیک هوایی کشور از سال 1380 و ارایه خدمات هوانوردی به پروازها با استفاده از سیستم های رادار، بهره برداری از شبیه ساز کنترل هوایی رادار مرکز کنترل ترافیک هوایی، بهره برداری و تجهیز مرکز تجسس و نجات در مرکز کنترل فضای کشور و فرودگاه های زاهدان، بندرعباس، اصفهان و کرمانشاه، بومی سازی ساخت تجهیزات با فراخوان شرکت های داخلی فعال در این حوزه، تدوین و اجرای فرایند نظام اجرای رتبه بندی کیفیت خدمات فرودگاهی بر اساس استانداردهای بین المللی، قرار دادن دو فرودگاه مشهد و مهرآباد در رنکینگ جهانی ACI و کسب رتبه های قابل قبول در عرصه های جهانی در این حوزه و برنامه ریزی در خصوص فرودگاه های اصفهان و شیراز، تجهیز 80 درصد فرودگاه های مراکز استان ها به سیستم کمک ناوبری هدایت و فرود هواپیما، ارتقا و نوسازی زیرساخت های ناوبری کشور، تجهیز فرودگاه های بین المللی به سامانه های راداری و تقرب پرواز، قطع وابستگی کامل از کشورهای بیگانه در زمینه نرم افزارهای سوئیچینگ داده های هوانوردی، راه اندازی مرکز مدیریت عملیات اضطراری و کنترل کیفی با تجهیزات مخابراتی و کامپیوتری، پیاده سازی ممیزی و کسب گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت در تعدادی از فرودگاه ها به چشم می خورد.
همچنین ماکت ترمینال زیارتی سلام و موتور فوکر 100 اورهال شده توسط متخصصان ایرانی به نمایش گذاشته شده است.
قدیریان در پایان گفت: به برکت انقلاب اسلامی صنعت هوایی کشور دچار تحولات مثبتی شده که از جمله آنها می توان به افزایش تعداد فرودگاه ها از 42 به 80 فرودگاه اشاره کرد.
گفتنی است؛ این نمایشگاه از 31 شهریور تا 7 مهر ماه از ساعت 8:30 تا 21 در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس واقع در بزرگراه شهید حقانی برگزار می شود.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از  شرکت فرودگاه ها


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو