پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | استفاده ارتش آمریکا از موشک حامل تیغ‌های پران برای ترور در سوریه

تاریخ خبر: // کد خبر: 333346 // // //


استفاده ارتش آمریکا از موشک حامل تیغ‌های پران برای ترور در سوریه

ارتش آمریکا هر چه بیشتر در سوریه در حال استفاده از یک موشک پهپادی غیرانفجاری محرمانه و بیرحمانه است که برای کشتن اهدافش از تیغهای پران استفاده می‌کند.


استفاده ارتش آمریکا از موشک حامل تیغ‌های پران برای ترور در سوریه

این موشک تحت عنوان “بمب نینجا” از ۱۰۰ پوند مواد متراکم و شش تیغ منضم به آن استفاده می‌کند و برای ترورهای هدفمند به کار گرفته شده است.

آن طور که توصیف شده این موشک با احتمال کمتری منجر به قتل غیرنظامیان می‌شود و به کارگیری از این به اصطلاح بمب نینجا نخستین بار سال گذشته میلادی فاش شد. به گزارش گاردین، از این بمب چند باری در سال گذشته برای کشتن شبه نظامیان در سوریه از جمله شبه نظامیان مرتبط با القاعده استفاده شده و جدیدترین مورد استفاده از آن اوایل ماه جاری میلادی بوده است.

نام رسمی این موشک، هلفایر از مدل AGM-۱۱۴R۹X یا به طور خلاصه R۹X بوده و گاهی نیز از آن با نام “Flying Ginsu” یاد می‌شود و از سوی فرماندهی عملیات های ویژه مشترک آمریکا هر چه بیشتر برای ترورهای هدفمند استفاده شده است. گمان برده می‌شود از این موشک نخستین بار در سال ۲۰۱۷ برای کشتن ابوخیر المصری، رهبر شماره دو سابق القاعده در استان ادلب سوریه استفاده شده است. اما سال گذشته میلادی وقتی وال استریت ژورنال در مقاله‌ای وجود آن را فاش ساخت هر چه بیشتر توجهات را به خود جلب کرد.

این سلاح از ترکیب نیروی ۱۰۰ پوند مواد متراکم حین پرواز در سرعت بالا و شش تیغ ضمیمه شده به آن که قبل از چند تکه کردن قربانیان به کار گرفته می‌شوند، استفاده می‌کند.

در ژوئن امسال ویدیویی از سوی دیده‌بان حقوق بشر سوریه منتشر شد که باقی‌مانده‌های یکی از موشک های مورد استفاده برای حمله به یک خودرو در ادلب سوریه که منجر به کشته شده شدن دو عضو اردنی و یمنی گروه حراس‌الدین وابسته به القاعده شد را نشان می‌داد.

گمان برده می‌شود این سلاح در دولت باراک اوباما در زمان بالا گرفتن انتقادها از تعداد بالای تلفات غیرنظامیان در ترورهای هدفمند پهپادی آمریکا تولید شده است. به نوشته نیویورک تایمز جدیدترین مورد استفاده از این سلاح در ۱۴ سپتامبر برای کشتن یک شبه نظامی تونسی به نام سیاف التونسی استفاده شده است.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو