پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | هفتم مهر ۱۳۵۹/ هواپیماهای متجاوز عراقی به آسمان نخجیر با آتش ضد هوایی ایران گریختند

تاریخ خبر: // کد خبر: 333891 // // //


هفتم مهر ۱۳۵۹/ هواپیماهای متجاوز عراقی به آسمان نخجیر با آتش ضد هوایی ایران گریختند

استان ایلام با دارا بودن ۳۴۰ کیلومتر دارای طولانی‌ترین مرز مشترک با عراق است؛ یکی از نخستین تجاوزهای مرزی از راه هوایی در هفتم مهر ۱۳۵۹ خورشیدی بود که هواپیماهای عراقی بر فراز نخجیر به پرواز درآمدند که با آتش ضدهوایی ایران گریختند.


هفتم مهر ۱۳۵۹/ هواپیماهای متجاوز عراقی به آسمان نخجیر با آتش ضد هوایی ایران گریختند

ایلام یکی از استان هایی است که بیش از  ۳۰۰ بار مورد بمباران هواپیماهای رژیم بعثی قرار گرفت، استانی که ۴۹ عملیات کوچک و بزرگ، ۱۷۲ عملیات زمینی و ۷۰ عملیات هوایی در آن انجام شده است. این استان دارای بیش از ۲ هزار شهید، ۱۰ هزار جانباز و ۳۰۰ تن آزاده پرافتخار است که نسبت به جمعیت استان، ایلام رتبه دوم کشور در تقدیم شهید به انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را دارد. این خود نشان دهنده پایداری و سرافرازی این استان است. حمله هوایی به این استان در واقع ۱۲ روز پیش از آغاز رسمی جنگ انجام شد و آن حمله به ارتفاعات میمک در ۱۸ شهریور بود، دلیل پیش‌دستی عراق برای تصرف میمک یا «سیف سعد» این بود که منطقه مذکور دارای موقعیت سوق الجیشی و تعیین کننده در جنگ بود. به همین دلیل نخستین گلوله شیمیایی دشمن در ۲۱ دی‌ ۱۳۵۹ خورشیدی در میمک شلیک شد. از این استان پس از هشت سال جنگ چیزی جز خرابه ای برجای نماند.

به گزارش برادر خزاعی مسوول اخبار رادیو تلویزیون ایلام، هواپیماهای عراقی امشب بر فراز نخجیر به پرواز درآمدند که با آتش ضدهوایی ایران گریختند. براساس این گزارش جو شایعه سازی در ایلام کم، همکاری مردم زیاد، نظم در شهر برقرار، مدارس و ادارات فعالیت های عادی خود را دارند. کارمندان اداراتی که کار خیلی حساسی ندارند با دریافت اسلحه به مرز اعزام شده‌اند. شهر از نظر آذوقه کمبودی ندارد، وضع بنزین و نحوه کمک رسانی خوب است.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو