پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | بزرگترین موتور جت جهان مجوز پرواز گرفت

تاریخ خبر: // کد خبر: 334128 // // //


بزرگترین موتور جت جهان مجوز پرواز گرفت

بزرگترین موتور جت جهان که برای هواپیماهای تجاری طراحی شده و جی ای ۹ ایکس نام دارد، مجوز نصب بر روی هواپیما برای پرواز را دریافت کرد.


بزرگترین موتور جت جهان مجوز پرواز گرفت

موتور یادشده که توسط شرکت جنرال موتورز طراحی و ساخته شده به طور رسمی تاییدیه پرواز را از مقامات اداره فدرال هوانوردی ایالات متحده دریافت کرد.این مجوز بعد از هزاران ساعت آزمایش بر روی این موتور صادر شده است. دو موتور از این نوع بر روی هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ ایکس نصب خواهد شد.

برنامه ریزی جنرال موتورز برای تولید این موتور به سال ۲۰۱۶ باز می‌گردد. موتور یادشده سه متر عرض دارد و مقدار نیروی پیشران تولید شده توسط آن بالغ بر صد هزار پوند نیرو است.

جنرال موتورز با اعمال تغییراتی در طراحی این موتور، تعداد پره های فن آن را از ۲۲ به ۱۶ عدد کاهش داد تا موتور یادشده را سبک تر کند و قطر این موتور را نیز در نهایت به ۳.۴۱ متر افزایش داد.

جنرال موتورز حتی قبل از نهایی شدن طراحی و تأیید موتور مذکور نیز صدها سفارش برای تولید آن دریافت کرده بود. اولین پرواز آزمایشی با موتور نهایی جی ای ۹ ایکس با هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ ایکس در بهمن ماه انجام شد. این هواپیما ظرفیت حمل ۴۲۶ مسافر را دارد.

گفتنی است طول بال‌های این هواپیما در مجموع به بیش از ۷۱ متر می‌رسد و قابلیت تاشوی بال‌های یادشده موجب می‌شود که این طول حداکثر به میزان ۶ متر کاهش یابد. این هواپیما ظرفیت حمل ۴۲۶ مسافر را دارد. قیمت هر یک از این هواپیماها ۴۲۲.۲ میلیون دلار بوده و بوئینگ تا به حال سفارش خرید ۳۴۴ واحد از آنها را دریافت کرده که بیشترین میزان سفارش خرید مربوط به هواپیمایی امارات است.

جنرال موتورز علیرغم حدود ۵۰۰۰ ساعت آزمایش زمینی این موتور قصد دارد آن را برای ۳۰۰۰ ساعت دیگر نیز مورد آزمایش قرار دهد. افزایش ده درصدی بهره وری و کاهش ۵ درصدی مصرف سوخت در مقایسه با موتور GE۹۰ از جمله مزایای این موتور است.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو