پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | تعیین کف قیمت بلیط هواپیما برخلاف نص صریح اصل ۴۴ قانون اساسی و به زیان مردم است

تاریخ خبر: // کد خبر: 334370 // // // // // خبر مهم


تعیین کف قیمت بلیط هواپیما برخلاف نص صریح اصل ۴۴ قانون اساسی و به زیان مردم است

به تدریج برخی شرکت‌های هواپیمایی به فکر بالا بردن سود خود از راه‌هایی غیر ‌از افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های ناکارآمدی افتادند.


تعیین کف قیمت بلیط هواپیما برخلاف نص صریح اصل ۴۴ قانون اساسی و به زیان مردم است

مهدی نجفی، فعال صنعت گردشگری درباره دلایل صدور بخشنامه سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص رعایت سقف و کف قیمت مصوب پروازهای داخلی به روزنامه سازندگی گفت:

تا سال ۱۳۹۴ شرکت‌های هوایی به نرخ‌گذاری سازمان هواپیمایی کشوری و الزام به تک‌نرخی بودن قیمت مسیرهای داخلی معترض بودند و تعیین قیمت بلیت هواپیما از سوی دولت را بنابر قوانین رقابت و اصل عرضه و تقاضا درست نمی‌دانستند و این امر را دلیل اصلی افت کیفیت خدمات به مسافران ارزیابی می‌کردند.

با همین دلایل سازمان هواپیمایی کشور را متقاعد به آزادسازی نرخی کردند و تعیین نرخ پروازهای داخلی به شرکت‌های هواپیمایی سپرده شد.به تدریج برخی شرکت‌های هواپیمایی به فکر بالا بردن سود خود از راه‌هایی غیر ‌از افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های ناکارآمدی افتادند.

تعیین کف نرخی در صنعت هوایی در هیچ کجای دنیا سابقه ندارد، چرا که نبود رقابت و تضمین قیمت بدون توجه به تقاضا، مضرات و صدمات بسیاری را به دنبال خواهد داشت. با علم و اطلاع از همین موارد قانون‌گذار در بند اول ماده ۴۴ ذیل فصل نهم قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ نیز به صراحت می‌گوید ارائه‌دهندگان خدمات و کالاها حق ندارند برای تعیین کردن قیمت با هم توافق کرده و هماهنگ شوند.

این مسئله برخلاف نص صریح قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی بوده و با نابود کردن رقابت به زیان مصرف‌کننده خواهد بود.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از عصر خبر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین