پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | لغو ویزا قفل گردشگری را می شکند؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 334906 // // //


لغو ویزا قفل گردشگری را می شکند؟

مجید حسینی‌نژاد رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران عنوان کرد: وزارت امورخارجه باید برای تسهیل ویزای توریست‌های ورودی هرچه زودتر تصمیم‌گیری کند، زیرا دیگر بخش‌خصوصی حاضر در بازار گردشگری ایران بیشتر از این نمی‌تواند در رکود فعلی باقی بماند.


لغو ویزا قفل گردشگری را می شکند؟

بررسی‌های فعالان حوزه توریسم نشان می‌دهد یکی از مباحث مهم برای رونق بازار گردشگری ایران «لغو روادید» است. در واقع این امر می‌تواند ورود گردشگر به یک کشور را تسهیل کند و همین امر می‌تواند مشوقی برای توریست‌های خارجی که قصد سفر به ایران را دارند باشد.
 علاوه بر آن تقویت مراودات اقتصادی و ایجاد یک دیپلماسی قوی در بازار گردشگری میان کشورهایی که در حوزه توریسم با یکدیگر در ارتباط هستند نیز می‌تواند از دیگر محرکات جذب توریست به کشور و توسعه بازار گردشگری محسوب شوند.
آمارها نشان می‌دهد بازار گردشگری ایران در سال ۹۷ در حوزه گردشگر ورودی با افزایش ۵۲ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه بود که این امر نشان‌دهنده روند رشد این بازار در کشور بوده است. بنابراین متولیان بازار توریسم به ارزیابی مجدد مقاصد و ظرفیت بازار پرداخته و طرح «لغو روادید» برای برخی کشورهای دوست و توریست‌فرست را تعریف کردند.

درحال‌حاضر که به علت شیوع ویروس کرونا با کاهش ورود گردشگر به کشور مواجه بوده‌ایم اجرایی کردن این طرح می‌تواند به جذب بیشتر توریست خارجی کمک کند. در همین راستا رضا جمیلی فعال گردشگری عنوان کرد: با توجه به رکودی که شیوع ویروس کرونا برای بازار گردشگری ایجاد کرده است. اگر مشکلات مربوط به روادید گردشگران ورودی تا حداکثر دو ماه آینده برطرف نشود، کسب‌وکارهای گردشگری که روی توریست ورودی کار می‌کنند از بین خواهند رفت.

درحال‌حاضر که با شروع دوباره درخواست‌های سفر به ایران از سوی کشورهایی مانند عمان، قطر، کویت و امارات برای درمان و از کشورهای اروپایی برای سیاحت مواجه هستیم نیازمند تصمیم‌گیری سریع در این خصوص هستیم تا راه ورود را برای گردشگران خارجی تسهیل کنیم.

وی افزود: با توجه به پیگیری‌های انجام‌شده از شرکت‌های مختلف گویا اختلاف‌نظرها و مشکلاتی میان وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و وزارت امورخارجه وجود دارد که برای برطرف کردن آن اقدام جدی صورت نگرفته است و تاکنون متولیان بازار گردشگری کشور تنها با وعده به فعالان بخش‌خصوصی آنها را در این حوزه حفظ کرده‌اند که همین امر موجب شده بخش قابل‌توجهی از سرمایه‌های بخش‌خصوصی از بین برود.

هادی شجاری یکی دیگر از فعالان بازار گردشگری در این باره گفت: از سر گرفته شدن سفرهای بین‌قاره‌ای در دنیا، افزایش درخواست ویزا و تولید محتوای دوباره از سمت شرکت‌های گردشگری می‌تواند از نشانه‌های شروع دوباره سفر در جهان باشد. علاوه بر آن شروع برخی کمپین‌های پلت‌فرم‌ها که درسطح شهرها قابل دیدن است نیز می‌تواند بیانگر رونق گرفتن مجدد بازار گردشگری باشد. تعداد توریست‌هایی که به‌منظور انجام خدمات درمانی درخواست سفر به ایران را دارند درحال‌حاضر نسبت به دوران قبل از شیوع کرونا افزایش داشته است. اغلب این گردشگران به‌منظور درمان مشکلاتی همچون چشم‌، قلب، جراحی‌های زیبایی و طب سنتی تقاضای سفر به ایران را دارند. به‌طوری که در یک ماه گذشته هر کدام از شرکت‌های معتبر گردشگری سلامت حدودا ۱۰ بیمار از کشوری همچون عراق داشته‌اند.

وی عنوان کرد: تغییرات مجدد نرخ ارز موجب شده تا ایران برای توریست‌های خارجی ارزان‌تر از قبل شود و همین امر باعث قرارگیری ایران در مقاصد انتخابی گردشگران سلامت شده است. اما یکی از مشکلات مهم در این خصوص بلاتکلیفی روادید است به‌طوری‌که توریست‌های اروپایی نمی‌دانند آیا می‌توانند به ایران سفر کنند یا خیر؟

مجید حسینی‌نژاد رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران عنوان کرد: وزارت امورخارجه باید برای تسهیل ویزای توریست‌های ورودی هرچه زودتر تصمیم‌گیری کند، زیرا دیگر بخش‌خصوصی حاضر در بازار گردشگری ایران بیشتر از این نمی‌تواند در رکود فعلی باقی بماند. شکی نیست کسی که در این شرایط قصد سفر بین‌المللی دارد آن‌هم از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و اروپا که توریست‌های مرفه محسوب می‌شوند استانداردهای سلامت و کرونا را به شکل حداکثری رعایت می‌کند. شرکت‌ها و استارت‌آپ‌هایی هم که درحال جذب این توریست‌ها هستند از نخبه‌های اکوسیستم استارت‌آپی و فضای گردشگری هستند و ملاحظات داخلی در زمینه پروتکل‌ها را حتما رعایت خواهند کرد.


منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از تین نیوز


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو