پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | امام جمعه زاهدان: موضوع فرودگاه چابهار با عقلانیت حل شود

تاریخ خبر: // کد خبر: 335142 // // //


امام جمعه زاهدان: موضوع فرودگاه چابهار با عقلانیت حل شود

امام جمعه زاهدان گفت: در ماجرای فرودگاه چابهار مسئولان فورا با عقلانیت مانع التهاب‌آفرینی در استان به خاطر لجبازی‌های کودکانه شوند.


امام جمعه زاهدان: موضوع فرودگاه چابهار با عقلانیت حل شود

آیت‌الله مصطفی محامی در خطبه‌های نماز جمعه امروز زاهدان، ضمن عرض تسلیت فرا رسیدن ایام اربعین حسینی، یکی از راه‌های تحصیل تقوا و حفظ دین از وساوس شیطانی را هجرت عنوان کرد و با استناد به آیات قرآن کریم به سفرهایی از جمله سفر حضرت ابراهیم (ع)، حضرت موسی (ع) و پیامبر اکرم (ص) به عنوان هجرت‌های تاریخ‌ساز اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از این سفرها، هجرت حضرت اباعبدالله (ع) از مدینه به مکه و سپس به طرف کوفه بود که در سرزمین کربلا مجبور به اقامت شدند و به همراه اصحاب‌شان به شهادت رسیدند.

امام جمعه زاهدان با اشاره به اینکه چنین قیامی و چنین اصحابی تا قیامت تکرار نخواهد شد، عنوان داشت: این قیام مشعل هدایتی را برافروخت که تا قیامت برای همه انسان‌ها پرتوافشانی کرده و راه حق را از باطل مشخص می‌کند.

وی با اشاره به اینکه خداوند یاد امام حسین (ع) را در دل‌ها زنده نگه خواهد داشت و مصادیق این موضوع دستور به اقامه عزا، زیارت و اشک بر امام حسین (ع) است، بیان کرد: یکی از این مصادیق، زیارت اربعین است که از علامات مؤمن است که هر ساله عده‌ای توفیق این زیارت را پیدا می‌کنند و عده‌ای نیز محروم می‌شوند اما امسال به خاطر شیوع ویروس کرونا این محرومیت مضا نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر قرائت زیارت اربعین از راه دور ابراز امیدواری کرد که خداوند به این گونه زیارات اجر مضاعف بدهد.

آیت‌الله محامی در پایان خطبه اول با اشاره به سالروز هجرت امام خمینی (ره) از عراق به پاریس، این هجرت را نیز یکی دیگر از هجرت‌های تاریخ‌ساز دانست که برکات فراوانی در معرفی انقلاب اسلامی به جامعه بین‌الملل داشت.

وی در ادامه و در خطبه دوم نماز جمعه امروز زاهدان، یکی از راه‌های تحصیل تقوا و مقابله با وسوسه‌ها را شناخت راه‌های نفوذ شیطان برای مقابله با آنها، عنوان کرد و بیان داشت: یکی از وسوسه‌های شیطان، ایجاد دشمنی، عداوت و درگیری بین مردم است و برای رسیدن به این هدف از هر ابزاری استفاده می‌کند مثل مشروب و قمار که خداوند در قرآن کریم آنها را عامل درگیری و بازداشتن از یاد خدا و انجام وظیفه معرفی می‌کند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان سیستان و بلوچستان با اشاره به آیات و احادیث متعددی که بر صلح و سازش تاکید می‌کند، تصریح کرد: البته این به معنای پاسخ ندادن به عوامل شرارت نیست بلکه ما در برابر دشمنان باید از عزت، استقلال، مملکت و امنیت مردم دفاع کنیم.

وی با گرامی‌داشت هفته نیروی انتظامی و تقدیر از عاملان حفظ امنیت از جمله نیروهای انتظامی، مرزبانی، نظامی و اطلاعاتی بیان داشت: در هفته گذشته سه تن از پاسداران رشید اسلام در درگیری با اشرار به شهادت رسیدند و بر سر سفره اباعبدالله (ع) نشستند و از خداوند متعال می‌خواهیم این عزیزان را با شهدای کربلا محشور کند.

نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان در ادامه با اشاره به تلاش دشمن برای ایجاد تقابل میان جامعه اسلامی بر لزوم هوشیاری در برابر این موضوع تاکید کرد.

آیت‌الله محامی با اظهار تأسف نسبت به اتفاقات ناگوار هفته گذشته در چابهار و کنارک و نزاع بر سر یک فرودگاه، اظهار داشت: از مسئولان استانی و کشوری انتظار می‌رود با عقلانیت و تدبیر، اجازه ندهند در کشور و استان به خاطر برخی برخوردها و لجبازی‌های کودکانه التهابی پیش بیاید و باید منافع ملی، امنیت ملی، منافع مردم و توسعه و پیشرفت استان که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است مدنظر قرار بگیرد و فوراً با عقلانیت و نگاه کارشناسی، آثار و نتایج مثبت تأسیس فرودگاه جدید را بررسی کنند و سپس مبنای عمل قرار داده و همه تمکین بکنند.

امام جمعه زاهدان با تاکید بر حفظ آرامش استان و کمک به رشد اقتصادی و عمران و آبادانی و تعالی فرهنگی استان بر ضرورت جذب سرمایه از سایر نقاط کشور تاکید کرد و بیان داشت: ادارات استان باید به دنبال جذب سرمایه‌گذاران خارج از استان و کشور باشند و در جهت تسریع این موضوع، همکاری کافی داشته باشند.

وی با اشاره به ارائه برش استانی سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش در هفته گذشته این اقدام را عالمانه توصیف کرد ولی اجرای دقیق این سند را مهم‌تر از تهیه آن دانست و اظهار داشت: آموزش‌وپرورش و دستگاه‌ها برای اجرای این سند همکاری کنند تا بتوانند زمینه تحصیل خوب، با کیفیت هم از حیث آموزشی و هم تربیتی را فراهم کنند و این گونه از پیاده شدن نقشه شوم دشمنان جلوگیری کنند

امام جمعه زاهدان یکی از اقدامات دیگر هفته گذشته را دعوت از برخی دانشگاه‌های کشوری از جمله دانشگاه ادیان و مذاهب برای همکاری در استان عنوان کرد: دعوت از دانشگاه ادیان و مذاهب که در سفرهای گذشته به قم انجام شده بود مورد قبول واقع شد و در سفر هفته گذشته رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب کشور به استان سفر کرد و ضمن برقراری جلسه با رؤسای دانشگاه‌های سیستان‌وبلوچستان و آزاد اسلامی زاهدان بنا شد دانشکده‌هایی با همکاری دو طرف در استان راه‌اندازی شود.

وی در انتها با اشاره به سفر مدیر حوزه‌های علمیه کشور به سیستان‌وبلوچستان و اخذ تصمیمات مختلف برای حوزه‌های علمیه استان، ابراز امیدواری کرد که این سفر در جهت رشد و اعتلای استان مؤثر باشد و شاهد رشد حوزه‌های علمیه که بزرگ‌ترین بار فرهنگی را باید بر دوش بکشند، باشیم.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو