پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | خدمات یکسان در قیمت های متفاوت؛ چرا قیمت بلیط هواپیما متغیر است؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 335483 // // //


خدمات یکسان در قیمت های متفاوت؛ چرا قیمت بلیط هواپیما متغیر است؟

اگر اهل سفر با هواپیما باشید، احتمالا برای شما هم پیش آمده است که سوار هواپیما شده اید و متوجه می شوید افراد کنار شما قیمت های متفاوتی برای استفاده از همین پرواز پرداخته اند اما همه شما خدمات کاملا یکسانی دریافت می کنید.


خدمات یکسان در قیمت های متفاوت؛ چرا قیمت بلیط هواپیما متغیر است؟

بنابر اعلام چمدون، این تفاوت در قیمت بلیط هواپیما ریشه در دلایل متعددی دارد که در این مقاله قصد داریم به آنها بپردازیم.

چه عواملی در تعیین قیمت بلیط هواپیما تاثیر می گذارند؟

به شکل کلی قیمت بلیط هواپیما مثل هر خدمت یا کالایی، بیشتر از هرچیزی تابع میزان عرضه و تقاضاست. عرضه و تقاضا در مورد بلیط هواپیما در گام اول وابسته به مسیر پروازی است. در کشور ما بیش از ۵۶ فرودگاه وجود دارد که به شکل بالقوه بیش از ۳۰۰۰ مسیر پروازی را شکل می دهند. بیشتر این مسیرها به علل مختلف (فاصله، اهمیت شهر، ارتباط بین دو شهر و …) هیچ پروازی ندارند. اما در بین مسیرهای فعال، هم میزان تقاضا و هم میزان عرضه به شدت متفاوت است. مثلا بلیط هواپیمای تهران مشهد هم تقاضای زیادی دارد و هم تعداد پروازهای زیادی دارد.

عامل مهم دیگر تاریخ سفر است. مثلا در شروع تعطیلات بلیط هواپیمای تهران کیش گران تر از پایان تعطیلات است. یا در اکثر مناسبت های مذهبی تقاضای پرواز تهران مشهد زیاد شده و بلیط هواپیمای تهران مشهد گرانتر می شود.

علاوه بر این دوعامل عوامل اقتصادی و اجتماعی هم به شکل طبیعی در قیمت ها تاثیر می گذارد.

چرا قیمت بلیط برای یک مسیر مشخص و تاریخ ثابت، متغیر است؟

حتما مشاهده کرده اید که هر بار که برای تاریخ و مسیر مشخصی جستجو کنید قیمت های متفاوتی می بینید. مثلا در تصویر زیر برای پرواز تهران به مشهد ۲۶ مهر ۵۵ نتیجه با قیمت های متغیر از ۲۲۰ هزار تومان تا ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان پیدا شده است!

دلیل این اتفاق این است که ایرلاین ها و چارترکننده های مختلف با توجه به شرایط و کیفیت خدمات خود قیمت های متفاوتی از بلیط هواپیما ارائه می دهند. همچنین یک ایرلاین ممکن است تعدادی از صندلی های خود را با قیمت کم و تعدادی را با قیمتی بالاتر به فروش برساند. این تفاوت قیمت در پرواز یک ایرلاین به شکل کلاس نرخی خود را نشان می دهد. مثلا در ایرلاین آسمان کلاس نرخی m گرانتر از k  است اما در عوض در صورت درخواست استرداد جریمه کمتری دارد.

این تغییرات قیمت چطور به نفع مسافر می شود؟

شرکت های هواپیمایی همه ی ظرفیت صندلی های خود را یک جا نمی فروشند. مثلا یک سری از کلاس نرخی ها را ۲۰ روز قبل از پرواز و بعضی را ۲ روز قبل از پرواز ارائه می دهند. بدین ترتیب قیمت یک پرواز ثابت، در طول زمان نوسان می کند. مثلا قیمت پرواز ماهانِ تهران به مشهد برای تاریخ ۳۰ مهر، امروز یک قیمت است و دو روز مانده به پرواز قیمتی کمتر یا بیشتر.

اینکه روند این تغییرات به چه شکلی باشد به عوامل متعددی بستگی دارد که معمولا افراد خبره و باتجربه در آژانس ها کم و بیش می توانند تشخیص دهند. بعضی وقت ها بهتر است بلیط هواپیما را خیلی زود خرید کنید و بعضی وقت ها ارزش دارد تا روز پرواز صبر کنید.

این کار را می توان با هوش مصنوعی و یادگیری ماشین هم انجام داد. یعنی در صورتی که به اندازه کافی اطلاعات از پروازها و تغییرات قیمت بلیط در گذشته موجود باشد، یک سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی می تواند روند تغییرات قیمت در آینده را پیش بینی کند.

در ایران استارتاپ چمدون موفق شده با استفاده از هوش مصنوعی تغییرات قیمت بلیط هواپیما را پیش بینی کرده و به مسافران توصیه های هوشمندانه ای کرده و کمک کند در هزینه سفرهای خود صرفه جویی کنند. بدین شکل که هرگاه در چمدون یک پرواز را جستجو کنید علاوه بر لیست کامل همه پروازهای کادری خواهید دید که به شما می گوید الان زمان مناسبی برای خرید بلیط است یا بهتر است برای قیمت بهتر صبر کنید.همین الان می توانید با جستجوی سایت چمدون در گوگل از خدمات این استارتاپ ایرانی بهره مند شوید.

با توجه به اپیدمی کرونا ویروس، برقراری پروازها منوط به قوانین و مقررات اعلامی وزارت بهداشت است.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو