پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | سمپاشی مزارع فارس با پهپاد/پهپاد ایرانی به صحنه می‌آید

تاریخ خبر: // کد خبر: 335982 // // //


سمپاشی مزارع فارس با پهپاد/پهپاد ایرانی به صحنه می‌آید

رئیس مرکز کشاورزی مبارک‌آباد شهرستان قیروکارزین در استان فارس، گفت: با استفاده از پهپاد و فناوری‌های نوین، امکان سمپاشی مزارع با هزینه کمتر و در زمان کوتاهتر فراهم شده است.


سمپاشی مزارع فارس با پهپاد/پهپاد ایرانی به صحنه می‌آید

مهدی انصاری دوشنبه ۱۴ مهر به خبرنگاران گفت: سمپاشی با استفاده از پهپاد در مزارع مبارک‌آباد اجرایی و کار به شکل آزمایشی از مزارع کلم در این منطقه آغاز شده است.

انصاری با بیان اینکه، پهپاد استفاده شده در این عملیات سمپاشی، نوع بومی‌سازی شده است، گفت: استفاده از این پهپاد و نمایش توانمندی آن در راستای ترویج به کار گیری فن آوری های نوین در کشاورزی منطقه انجام شده است.

انصاری افزود: صرفه جویی در مصرف آب، کاهش نیروی انسانی مورد نیاز، پیشگیری از آلودگی های زیست محیطی، کاهش خسارت له شدگی ناشی از حذف تردد ماشین آلات کشاورزی و به طور کلی کاهش هزینه تولید محصول از مهم ترین مزایای استفاده از پهپادها است.

وی اضافه کرد: بعضا افزایش اثر بخشی سموم و هدفمند شدن آن، کاهش زمان مورد نیاز و توجه به سلامت کاربران دستگاه سمپاش از دیگر محاسن استفاده از پهپاد در سمپاشی مزارع خواهد بود.

انصاری تاکید کرد: کشاورزان علاقه مند به خرید پهپاد پس از اخذ مشاوره های فنی و با گذراندن دوره آموزشی لازم و سپری کردن مراحل ویژه می توانند از تسهیلات کم بهره برای خرید دستگاه بهره مند شوند.

رونمایی از پهپاد کشاورزی ایرانی تا پایان مهر

نماینده شرکت دانش‌بنیان شریف اگربات در استان فارس نیز گفت: این شرکت به دنبال هوشمند سازی کشاورزی است از این رو پهپاد کشاورزی DJI Agras T۱۶  در این شرکت شبیه سازی شده و تا پایان مهر ماه به بازار می آید.

سجاد جاویدی در حاشیه سمپاشی و محلول پاشی آزمایشی مزارع کلم منطقه مبارک آباد، گفت: پهپاد بومی شده ۴۰ درصد ارزان تر از نمونه خارجی آن است و قیمت تمام شده آن برای یک دستگاه با ظرفیت حمل ۱۶ لیتر حدود ۳۵۰ میلیون تومان بر آورد می شود.

او با بیان اینکه در کشاورزی هوشمند نظارت و مدیریت مزارع با در اختیار قرار گرفتن لحظه‌ای اطلاعات آسان می شود، تصریح کرد: پهپاد T۱۶ از سرعت بالایی برخوردار و اولویت کاربرد آن در مزارع است و می تواند در هر ۱۵ دقیقه یک و نیم هکتار از مزرعه را مورد پاشش کامل قرار دهد.

جاویدی با اشاره به اینکه کاربرد پهپاد در مزارعی که خسارت های ناشی از لهیدگی محصول در آن به واسطه عبور و مرور ادوات سمپاشی زیاد است، بسیار حائز اهمیت بوده، ابراز کرد: امیدواریم با استفاده از این فن آوری نوین، در مزارع هزینه تولید محصولات کشاورزی را کاهش دهیم.

به گفته او؛ هزینه استفاده از پهپاد به منظور سمپاشی یا محلول پاشی در هر هکتار از مزارع و باغ ها به واسطه سطح مورد نظر و عوارض موجود در زمین متفاوت است و مبلغی بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان را در بر می گیرد.

جاویدی گفت: پرواز پهپاد ها ( پرنده هدایت پذیر از دور) با کاربرد کشاورزی تحت نظارت مرکز ساماندهی پهپاد های غیر نظامی کشور و کار گروه پهپاد های اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران است.

شهرستان قیروکارزین در 169 کیلومتری جنوب غربی شیراز واقع شده و از مناطق مهم در تولید محصولات زراعی و باغی استان فارس و کشور است.

 

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو