پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | شهیدی که در چنگال بعثی‌ها حاضر نشد به امام(ره) توهین کند

تاریخ خبر: // کد خبر: 335985 // // //


شهیدی که در چنگال بعثی‌ها حاضر نشد به امام(ره) توهین کند

سرلشکر شهید غلامرضا چاغروند خلبان بالگردی بود که پس از هدف قرار گرفتن در منطقه دهلران، وقتی فرمانده بعثی‌ها از وی خواست تا به امام خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی توهین کند مقاومت کرد و بر سر همین باور به شهادت ‌رسید.


شهیدی که در چنگال بعثی‌ها حاضر نشد به امام(ره) توهین کند

شهید سرلشکر خلبان غلامرضا چاغروند دوازدهم بهمن سال ۱۳۳۱ در خرم‌آباد متولد شد، سال ۱۳۵۳ به استخدام هوانیروز درآمد و پس از گذراندن آموزش زبان انگلیسی و دوره‌های مختلف نظامی در تهران و مرکز آموزش هوانیروز اصفهان با درجه ستوان سومی مشغول خدمت شد.

در سال ۱۳۵۵ به علت درگیری با رئیس وقت شهربانی اصفهان به مدت یک ماه در بازداشتگاه ارتش محبوس شد.

وی سرانجام در نیمه مهر سال ۱۳۵۹ با یک فروند بالگرد در منطقه دهلران در حال پرواز بود و نیروهای دشمن به محض دیدن بالگرد آن را مورد هدف قرار دادند.

غلامرضا در سال ۱۳۵۷ که عطر انقلاب اسلامی در همه ‌جای کشور پیچید، همراه با انقلابیون در همه راهپیمایی‌ها شرکت می‌کرد. پس از پیروزی انقلاب در سال ۱۳۵۸ همزمان با شورش گروهک‌های معاند در کردستان به پایگاه هوانیروز کرمانشاه منتقل شد و در عملیات‌های مختلفی به مبارزه و درگیری با آنها پرداخت.
او در سال ۱۳۵۸ ازدواج و تا ۳۰ شهریور سال ۵۹ در کردستان خدمت کرد. پس از آن با حمله عراق به خاک جمهوری اسلامی به جبهه ایلام اعزام و در آنجا مشغول خدمت شد.

آخرین مأموریت در بعدازظهر نیمه مهر سال ۵۹

در آخرین مأموریت در بعدازظهر نیمه مهر سال ۵۹، چاغروند و کمک خلبان وی ستوانیار مصری و گروهبان یکم عادل موسوی عازم مأموریت به منطقه دهلران شدند.
کسی دیگر هیچ اطلاعی از هلی‌کوپتر و دیگر سرنشینانش نداشت. تا این‌که خبر مصاحبه چند نفر از سرنشینان بالگرد از رادیو عراق پخش شد و اقوام خلبان چاغروند به کمیته هلال‌احمر مراجعه کردند اما مسئولان از نبودن نام او در آمار اسرا خبر می‌دادند.
در نهایت پس از ۶ ماه از طریق خانواده گروهبان یکم عادل موسوی نامه‌ای به دست خانواده خلبان چاغروند رسید که متن آن این چنین بود «ما در مرز دهلران اسیر شدیم. خلبان چاغروند شهید شد و خلبان حسین مصری را که تیر خورده بود به بیمارستان منتقل کردند. لطفا به خانواده‌های آن‌ها اطلاع دهید.»

بعثی ها هلی‌کوپتر را به محاصره کرده و سرنشینانش را به اسارت درآوردند
دیوان جالیزی پسر پیرمرد دفن‌کننده پیکر شهید غلامرضا چاغروند در خصوص پیدا شدن پیکر شهید گفت:‌ در بعدازظهر نیمه مهر سال ۵۹ یک بالگرد در منطقه دهلران در حال پرواز بود و نیروهای دشمن به محض دیدن بالگرد آن را مورد هدف گلوله‌های خود قرار دادند. بالگرد به ‌سمت کوه‌های اطراف پرواز کرد و به ‌علت اصابت گلوله به هلی‌کوپتر و زخمی شدن کمک خلبان در یک کیلومتری جالیز بر زمین نشست.

بلافاصله نیروهای مهاجم هلی‌کوپتر را به محاصره کردند و سرنشینانش را به اسارت درآوردند. فرمانده بعثی‌ها از خلبان خواست به امام خمینی (ره) توهین کند که با مقاومت چاغروند روبه‌رو می‌شود. این ایستادگی و مقاومت وی تا جایی ادامه داشت که یکی از افسران عراقی با سرنیزه به‌ سمت او حمله می‌کند و وی را به شهادت می‌رساند.

 یادمان خلبان شهید چاغروند

یادمان خلبان شهید چاغروند در زمینی به مساحت دو هکتار در نزدیکی محل شهادت این خلبان شهید، در روستای جلیزی بخش موسیان احداث شده است.

در یادمان شهید چاغروند ماکت بالگرد هوانیروز و تندیس این شهید والامقام نصب شده است.

منبع : ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو