پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | نقره داغ شدن ۲۰ مسافر قطر ایرویز / پیگیری سازمان هواپیمایی؛ صدور بلیط برای مسافران جامانده

تاریخ خبر: // کد خبر: 336706 // // // // خبر مهم


نقره داغ شدن ۲۰ مسافر قطر ایرویز / پیگیری سازمان هواپیمایی؛ صدور بلیط برای مسافران جامانده

شب گذشته پرواز تهران دوحه با ایرلاین قطری به دلیل ناهماهنگی و عدم اطلاع رسانی صحیح، باعث جاماندن ۲۰ مسافری شد که بلیت های چند ده میلیون تومانی خریداری کرده بودند.


نقره داغ شدن ۲۰ مسافر قطر ایرویز / پیگیری سازمان هواپیمایی؛ صدور بلیط برای مسافران جامانده

شب گذشته پرواز شماره ۴۹۹ ساعت ۲۲:۴۰ تهران-دوحه ۲۰ تن از مسافران شرکت هواپیمایی قطر ایر ویز، به دلیل عدم اطلاع‌رسانی این شرکت هواپیمایی مبنی بر لغو مجوز یکی از آزمایشگاه‌های داخل لیست این شرکت، اجازه پرواز نیافتند.

یکی از مسافران این پرواز اظهار داشت: باوجود گرانی بلیت‌ها، شرکت هواپیمایی قطر ایر ویز، لغو مجوز آزمایشگاه «ک…» برای دریافت تست منفی کرونا را اطلاع‌رسانی نکرده بود و بسیاری از مسافران که تاییدیه این آزمایشگاه را داشتند، ساعت‌ها بلاتکلیف در فرودگاه امام خمینی (ره) منتظر پیگیری وضعیت خود بودند. ما ۵ اکتبر (۱۴ مهر) تست کرونا داده بودیم حال آنکه ایرلاین قطری ۶ اکتبر آزمایشگاه را از لیست خارج کرده است و لذا همه آزمایش‌های ماقبل این اطلاعیه قطر ایر ویز، معتبر بوده اند.

وی افزود: این ایرلاین مدعی است موضوع حذف یکی از آزمایشگاه‌های طرف قرارداد را در وبسایت خود اعلام کرده اما نه به مسافران ایمیل زده شده بود نه پیامکی از طرف دفتر نمایندگی این شرکت هواپیمایی در ایران به مسافران زده شد.

این مسافر پرواز تهران-دوحه-آنکارا ادامه داد: به هیچ‌یک از این مسافران، ایمیل یا پیامی در این خصوص ارسال نشده بود. شرکت هواپیمایی قطر ایر ویز هم در واکنش به شکایات مسافران اعلام‌کرده، حذف این آزمایشگاه از لیست این شرکت را به آزمایشگاه اعلام کرده تا از مسافران، تست کرونا نگیرند، اما از سویی دیگر، این آزمایشگاه نیز در جریان حذف از لیست در ابتدای روز نبوده و اواسط روز پس از انجام تست‌های مسافران، به این آزمایشگاه اطلاع‌رسانی شده است.

در حال حاضر حدود ۲۰ نفر از مسافران که به این آزمایشگاه مراجعه کرده بودند، اجازه سوار شدن به هواپیما نیافتند و شرکت هواپیمایی قطر ایر ویز نیز، زیر بار عدم اطلاع‌رسانی نمی‌رود.

یکی دیگر از مسافران تاکید می‌کند که اکنون شرکت هواپیمایی قطرایرویز، بلیت این مسافران را noshow تلقی کرده و به این ترتیب، هزینه ابطال بلیت از مسافران، در صورت عدم پیگیری سازمان هواپیمایی کشوری، از آنها کسر خواهد شد.

نکته آن است که در غیاب ایرلاین‌های ایرانی در مسیر تهران-استانبول و عدم برقراری پروازهای ترکیش‌ایرلاینز، شرکت هواپیمایی قطر ایر ویز، انحصار پرواز به مقاصد آنکارا و استانبول را با هزینه‌های بالا در دست گرفته و پاسخگو نیست.

گفته می‌شود در پرواز شب گذشته، تعدادی از مسافرانی که بلیت پرواز قطری گرفته بودند، قصد داشتند تا از دوحه به سایر مقاصد مانند فرانکفورت، تورنتو، استانبول، آنکارا و دیگر فرودگاه‌های دنیا پرواز کنند که هزینه آن را کامل و تا مقصد نهایی پرداخت کرده بودند؛ به عنوان مثال یکی از مسافران دیشبِ قطر ایر ویز، بلیت سفر تهران-دوحه-آنکارا را ۲۸ میلیون تومان خریداری کرده بود.

تعدادی از مسافرانی که دیشب از پرواز جا ماندند، در خواست کردند تا سازمان هواپیمایی کشوری برای حل این مشکل و جایگزینی پروازی دیگر، هر چه سریع‌تر اقدام کند.

قطر ایر ویز روزانه سه پرواز از تهران به دوحه در ساعات ۱۴:۴۰، ۲۲:۴۰ و ۴:۴۰ دقیقه دارد که ظاهراً این مشکل برای مسافران ۴:۴۰ بامداد امروز نیز تکرار شده و تعدادی از مسافران از پرواز جا مانده اند.

پیگیری  سازمان هواپیمایی برای حل مشکل ایرانی‌های پیاده شده از هواپیمای قطر

تورج دهقانی زنگنه رئیس سازمان هواپیمایی در خصوص این خبر اظهار کرد: شب گذشته حدود ۲۰ مسافر ایرانی قطرایرویز به مقصد ترکیه از هواپیما پیاده شدند چرا که آزمایش PCR آن‌ها از نظر قطری‌ها معتبر نبود و به گفته آن‌ها نام این آزمایشگاه چند روز پیش از فهرست آزمایشگاهای مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خارج شده است.

وی افزود: این مسافران با وجود تهیه بلیت حدود ۵۰ میلیون تومانی و داشتن پاسخ منفی تست PCR از هواپیما پیاده شده و از پرواز جا ماندند.

رییس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: به سرعت مشکل این مسافران از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هواپیمایی قطر پیگیری شد و امیدواریم که این شرکت‌ هواپیمایی با توجه به قول مساعدی که داده بدون جریمه مسافران را با پرواز بعدی اش به مقصدشان برساند.

زنگنه گفت: مقرر شده تا مسافران جا مانده با انجام آزمایش PCR دیگری از آزمایشگاه معتبر مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بتوانند پروازشان را با قطر ایرویز انجام دهند و این مسئله از شنبه از طریق دستگاه‌های متولی از جمله مسئولان بهداشتی پیگیری می‌شود.

قطرایرویز عقب نشینی کرد/ به همه مسافران جا مانده، بلیت داده شد

 مسئولان نمایندگی دفتر ایرانِ شرکت هواپیمایی قطر قطرایرویز با مسافران جامانده از پرواز دیشب تهران – دوحه به دلیل ناهماهنگی در اعلام پروتکل های جدید کرونایی، تماس گرفت و قرار شد برای این مسافران، بلیت جدید و بدون هزینه اضافه صادر شود.

مسافران جا مانده از این پرواز اطلاع دادند که شرکت هواپیمایی مذکور (قطرایرویز) اعلام کرده اند: این تعداد از مسافران می‌توانند پرواز جایگزین در هر زمان که مد نظر آنها باشد را بدون پرداخت هزینه اضافه، انتخاب کنند.

******
اطلاعیه جدید شرکت هواپیمایی قطر ایرویز درباره گواهی آزمایش کرونا

شرکت هواپیمایی قطر ایرویز ارائه گواهی منفی آزمایش کرونا RT-PCR برای مسافرین در زمان عزیمت را ضروری اعلام و تصریح کرد: زمان آزمایش باید ۹۶ ساعت قبل از پرواز باشد مگر اینکه مقامات محلی کشور مبدا یا مقصد زمان کوتاه تری را اعلام کنند.

سفارت ایران در رم هم در راستای اعلام این شرکت هواپیمایی در اطلاعیه ای نوشت: به آگاهی آن دسته از هموطنانی که از هواپیمایی قطر ایرویز برای سفر از/به ایران استفاده می‌کنند، می رساند ارایه گواهی منفی آزمایش کرونا RT-PCR برای مسافرین در زمان عزیمت ضروری می باشد. زمان آزمایش باید ۹۶ ساعت قبل از پرواز باشد مگر اینکه مقامات محلی کشور مبدا یا مقصد زمان کوتاه تری را اعلام کنند.

محل انجام آزمایش در ایران نیز باید یکی از مراکز معرفی شده در بخش ایران از سایت این شرکت باشد.
این اطلاعیه می افزاید: همچنین مسافرین باید نسبت به تکمیل و امضا فرم رضایتمندی در مقابل گیشه تحویل باربه همراه گواهی آزمایش منفی اقدام کنند، ارایه گواهی منفی آزمایش برای کودکان زیر دوازده سال که بدون همراه سفر می کنند نیز الزامی است، گواهی می‌تواند به زبان فارسی یا انگلیسی باشد. اطفال دو سال یا کمتر و کودکان زیر دوازده سالی که به همراه خانواده سفر کرده و خانواده ایشان گواهی مذکور را دارند از این موضوع مستثناء است.
در پایان این اطلاعیه می خوانیم: بر اساس مقررات فرودگاهی ایران، مسافرینی که از مبدا شیراز پرواز می‌کنند علاوه بر گواهی منفی آزمایش کرونا باید گواهی سلامت اخذ شده از یکی از مراکز مورد اشاره در سایت این شرکت را قبل از ورود به فرودگاه همراه داشته باشند. برای مسافرین ورودی به ایران بار دیگر توجه هموطنان عزیز را به اطلاعیه های قبلی جلب می‌کند.

منابع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر (لینک 1)، (لینک 2)/ ایسنا / ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو