پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | آمریکا به چین درخصوص هرگونه اقدام برای تصرف تایوان هشدار داد

تاریخ خبر: // کد خبر: 336736 // // //


آمریکا به چین درخصوص هرگونه اقدام برای تصرف تایوان هشدار داد

مشاور امنیت ملی آمریکا به چین نسبت به هرگونه تلاش برای تصرف تایوان با زور هشدار داد و گفت که لشکرکشی خاکی و آبی، به طرز مشهودی دشوار است و در خصوص اینکه آمریکا چطور واکنش نشان دهد، ابهام زیادی وجود خواهد داشت.


آمریکا به چین درخصوص هرگونه اقدام برای تصرف تایوان هشدار داد

رابرت اوبرایان در رویدادی در دانشگاه نوادا در لاس‌ وگاس، اظهار کرد که چین درگیر در افزایش گسترده نیروی دریایی است که احتمالاً از زمان تلاش آلمان برای رقابت با نیروی دریایی سطلنتی انگلیس پیش از جنگ جهانی اول، دیده نشده است.

وی گفت: بخشی از این افزایش نیروها به خاطر این است که آن‌ها را قادر سازد ما را از اقیانوس آرام غربی بیرون برانند و به آن‌ها اجازه لشکرکشی آبی و خاکی به تایوان دهد.

اوبرایان با اشاره به مسافت ۱۰۰ مایلی (۱۶۰ کیلومتری) بین چین و تایوان و کم بودن سواحل قابل ورود در این جزیره، افزود: مشکل این امر این است که لشکرکشی آبی و خاکی به طرز مشهودی دشوار است.

مشاور امنیت ملی آمریکا در پاسخ به اینکه در صورت تلاش چین برای تصرف تایوان، گزینه‌های آمریکا چه خواهد بود، گفت: این کار آسانی نیست و درباره اینکه آمریکا در پاسخ به حمله چین به تایوان چه کاری انجام دهد، ابهام زیادی وجود دارد.

اوبرایان در حال ارجاع به سیاست بلندمدت “ابهام استراتژیک” آمریکا در مورد این سؤال بود که آیا این کشور برای حفاظت از تایوان – که چین آن را قلمروی خود می‌پندارد و وعده داده در صورت لزوم آن را با زور به تصرف درآورد- مداخله خواهد کرد یا خیر.

آمریکا به لحاظ قانونی ملزم به این است که وسایل دفاع تایوان از خود را فراهم کند، اما مشخص نکرده که در صورت حمله چین به صورت نظامی مداخله خواهد کرد یا خیر، امری که احتمالاً می‌تواند به درگیری بسیار گسترده‌تر با پکن بیانجامد.

اظهارات اوبرایان زمانی مطرح می‌شود که چین به طرز قابل توجهی فعالیت نظامی خود در نزدیکی تایوان را افزایش داده و روابط چین و آمریکا، در آستانه رقابت دونالد ترامپ برای انتخاب مجدد در ۳ نوامبر (۱۳ آبان)، به نازل‌ترین سطح خود در دهه‌ها رسیده است.

اوبرایان خواسته آمریکا از تایوان مبنی بر صرف هزینه بیشتر برای دفاع از خود و انجام اصلاحات نظامی، به منظور اینکه خطرات تلاش برای یورش را به چین بفهماند، تکرار کرد.

وی گفت: شما نمی‌توانید فقط ۱ درصد تولید ناخالص داخلی خود- ۱.۲ درصد- را برای دفاع هزینه کنید- کاری که تایوانی‌ها در حال انجامش هستند- و امیدوار باشید که جلوی چین را که مشغول گسترده‌ترین افزایش نظامی خود در عرض ۷۰ سال است، بگیرید!

وی خاطرنشان کرد: تایوان باید از نظر نظامی “خود را به جوجه تیغی بدل کند”، زیرا “معمولاً شیرها علاقه‌ای به خوردن جوجه تیغی ندارند”.

روز سه‌شنبه، مقام ارشد دفاعی آمریکا برای آسیای شرقی، برنامه تایوان برای افزایش بودجه دفاعی تا ۱.۴ میلیارد دلار در سال آینده را ناکافی خواند.

وی گفت که این دولت‌شهر نیازمند سرمایه‌گذاری در ظرفیت‌های نظیر موشک‌های کروز دفاع ساحلی بیشتر، مین‌های دریایی، هواپیمای حمله سریع، توپخانه سیار و ابزاری‌های پیشرفته نظارت است.

وزارت دفاع تایوان نیز در پاسخی که به رویترز اعلام کرد، گفت که آن‌ها “برای یک بودجه کافی” مطابق با نیازهای خود برای ایجاد یک نیروی دفاع ملی مستقل تلاش خواهند کرد.

 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو