پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | هراس آمریکا از دستیابی روسیه به فناوری جنگنده اف ۳۵

تاریخ خبر: // کد خبر: 337090 // // //


هراس آمریکا از دستیابی روسیه به فناوری جنگنده اف ۳۵

برخی سناتورهای آمریکایی از این بیم دارند که امارات فناوری جنگنده اف ۳۵ را با روسیه به اشتراک بگذارد.


هراس آمریکا از دستیابی روسیه به فناوری جنگنده اف ۳۵

شبکه خبری “روسیا الیوم” پنجشنبه شب به نقل از پایگاه “news Row” نوشت: تلاش‌های زیادی در کنگره آمریکا در جریان است تا از فروش جنگنده اف ۳۵ به امارات متحده عربی جلوگیری شود.

براساس این گزارش، فروش این جنگنده چند منظوره که شاید پس از عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل صورت گیرد، ترس زیادی را در خصوص لو رفتن اطلاعات محرمانه این هواپیمای پیشرفته در ایالات متحده به همراه داشته است و برخی سناتورها بیم دارند که امارات فناوری اف ۳۵ را با روسیه به اشتراک بگذارد.

این گزارش می‌افزاید، نگرانی دیگر سناتورهای آمریکایی این است که در صورتی که فناوری اف ۳۵ در دسترس روسیه قرار گیرد، این اطلاعات به تجهیزات نظامی روسیه کمک خواهد کرد تا در شرایط جنگی مختلف بتواند این هواپیما را سرنگون کند.

روسیا الیوم نوشت، قرار است، پیش‌نویس طرحی توسط هر دو طیف جمهوریخواه و دمکرات برای جلوگیری از فروش جنگنده اف ۳۵ به امارات ارائه شود که هدف از آن اعطای حق وتو به اسرائیل علیه تمام معاملات تسلیحاتی است که آمریکا با دیگر کشورهای خاورمیانه منعقد می‌کند.

شایعاتی در آمریکا منتشر شده مبنی بر این که مسکو و ابوظبی آماده همکاری با یکدیگر برای ساخت این جنگنده نسل پنجم هستند.

جنگنده اف۳۵ به منظور نفوذ به عمق دفاعی دشمن، توسط صنایع هوایی لاکهید مارتین آمریکا طراحی و ساخته شده است.
این گزارش پس از آن منتشر می‌شود که “دیوید فریدمن” سفیر آمریکا در فلسطین اشغالی ۲ مهرماه اعلام کرده بود، امارات دستکم تا پیش از هفت سال دیگر جنگنده‌های اف ۳۵ آمریکایی را دریافت نخواهد کرد.

اظهارات فریدمن در این باره بر خلاف گزارش رویترز است که اعلام کرده بود، آمریکا و امارات امیدوارند تا اوایل دسامبر (آذرماه) برای خرید این جنگنده به توافق اولیه برسند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز پیشتر وجود توافق تسلیحاتی در خلال عادی‌سازی روابط بین ابوظبی و تل آویو را تکذیب کرده بود.

دفتر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی چندی پیش در بیانیه‌ای اعلام کرد که او با فروش جنگنده‌های اف۳۵ و دیگر تسلیحات پیشرفته به هر کشوری در خاورمیانه از جمله اعراب که توافق صلح با اسرائیل دارند، مخالف است.

“الی کوهن” وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی نیز پیشتر با بیان این‌که تغییری در سیاست‌های این رژیم مبنی بر نفروختن سلاح‌های پیشرفته به کشورهای عربی ایجاد نشده است، گفت: توافقی برای فروش جنگنده‌های اف۳۵ به امارات وجود ندارد.

اما مقام اماراتی به روزنامه یدیعوت آحارونوت گفته بود که نتانیاهو توافق تسلیحاتی میان آمریکا و امارات را به عنوان بخشی از روابط دیپلماتیک بین ابوظبی و تل آویو پذیرفته است.

آمریکا، رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی نیز ۲۳ مرداد امسال با انتشار بیانیه‌ای مشترک از امضای توافق برای عادی‌سازی روابط میان ابوظبی و تل‌آویو و آغاز روابط دیپلماتیک میان دو طرف خبر دادند.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو