پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | موزه اختصاصی هوانوردی در کیلومتر پنجم

تاریخ خبر: // کد خبر: 337157 // // //


موزه اختصاصی هوانوردی در کیلومتر پنجم

هواپیماهایی که روزی چون عقاب بال‌های خود را گشوده و بر فراز آسمان‌ها به پرواز در می‌آمدند، امروزه کنج عزلت گزیده و در نمایشگاه هوایی تخصصی گرد هم آمده‌اند تا مسافرانشان از نزدیک این پرندگان غول‌پیکر آسمان را بر روی زمین نظاره‌گر باشند.


موزه اختصاصی هوانوردی در کیلومتر پنجم

طرح موزه و مرکز نمایش‌های هوایی تهران را وزارت دفاع در سال ۱۳۶۵ ارائه و با گردآوری هواپیماهای اولیه و از رده خارج نیروی هوایی، هسته اصلی نمایشگاه پی‌ریزی شد. در این نمایشگاه، علاوه بر اطلاعاتی گسترده درباره تئوری پرواز و اصول ساخت هواپیما، نمونه هواپیماهای بسیار قدیمی، مانند «داکوتا» و «ب – ۲۶» و قطعات انواع هواپیما و موتور آنها به نمایش گذاشته شده است. فیلم‌هایی مربوط به پرواز با «کایت» و «بالون» نیز برای آگاهی بازدیدکنندگان و جوانان مشتاق پرواز نمایش داده می‌شود.

قدیمی‌ترین هواپیمای این موزه هواپیمای «EP_ TWB» است که در دهه ۷۰ میلادی برای سازمان هواشناسی ایران پرواز می‌کرد. البته هواپیمای شخصی «اشرف پهلوی» نیز در میان غول‌های آهنی واقع شده است. این موزه نخستین و تنها مرکز دائمی نمایش‌های هوایی ایران و خاورمیانه است که با هدف نمایش هواپیماها و آشنایی با پرواز و صنعت هوا فضا راه‌اندازی شد. این مجموعه ۴۰ هکتار وسعت دارد و در بخش‌های متنوع خود از محوطه هواپیماها گرفته تا سالن موزه به ارائه تاریخ و سرنوشت هوانوردی ایران و جهان می‌پردازد. این موزه در کیلومتر ۵ بزرگراه «تهران ـ کرج»، روبه‌روی پارک «ارم»، واقع شده است.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت همشهری


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو