پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | شکار تصویر باشکوه پرواز یک موشک از مقابل ماه

تاریخ خبر: // کد خبر: 337338 // // //


شکار تصویر باشکوه پرواز یک موشک از مقابل ماه

برای اولین بار طی چند دهه گذشته که پرتاب موشک‌های فضایی به امری رایج تبدیل شده است، یک عکاس خوش ذوق به لطف آمیزه‌ای از شانس، زمانبندی عالی و مهارت، عکس‌هایی کاملاً واضح و باشکوه از پرواز یک موشک که در حال گذر از مقابل ماه کامل است، شکار کرده است.


شکار تصویر باشکوه پرواز یک موشک از مقابل ماه

تصاویر باورنکردنی از پرواز یک موشک مقابل ماه توسط یک عکاس در ایالات متحده ثبت و به اشتراک گذاشته شده است.”استیون رایس” از دیرباز خیال ثبت چنین رویدادی را در سر می پروراند. رویای او در شب ۲ اکتبر حوالی ساعت ۲۱ رنگ واقعیت به خود گرفت.

“رایس” اطلاع یافت که ناسا در حال انجام یک مأموریت برای تأمین مجدد تجهیزات و امکانات برای خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی است که توسط شرکت “نورثروپ گرومن” انجام می‌شود و در این پرتاب، فضاپیمای “Cygnus NG-۱۴” از مقابل ماه عبور خواهد کرد. او می‌دانست که نمی‌تواند این اتفاق را از دست بدهد.

عکاسان حرفه‌ای پرتاب‌های فضایی معتقدند که این اولین بار طی بیست و چند سال گذشته است که چنین تصاویر واضحی از یک موشک در حال پرواز در مقابل ماه گرفته می‌شود.

“رایس” توضیح داد: این موضوع مدتی طولانی به عنوان یک خیال در ذهن من بود، زیرا در جایی زندگی می‌کنم که تعداد زیادی پرتاب گیرم نمی‌آید.

وقتی “رایس” شنید که تا مکان پرتاب این موشک در فیلادلفیا از خانه‌اش با ماشین فقط سه ساعت و نیم راه است، دریافت که آرزویش قابل تحقق شده است.

این موشک حامل ۲۲۶۷ کیلوگرم هوا، غذا، آب، قطعات لباس فضایی و آزمایشات علمی و همچنین یک توالت جدید به ارزش ۲۳ میلیون دلار برای ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) بود.

موفقیت ساده‌ای نیست که بتوان تصاویر واضحی از یک موشک بسیار سریع در حالی که تنها در چند ثانیه از مقابل ماه عبور می‌کند، شکار کرد. برای این کار به ترکیبی از شانس، زمان‌بندی و مهارت لازم است و “رایس” ثابت کرد که هر سه آنها را در آن شب به خوبی داشته است.

بنابراین “رایس” تمام محاسبات را انجام داد، برنامه‌ها و نقشه‌های خاص منطقه اطراف پرتاب را بررسی کرد و فهمید که او بهترین نتیجه را در کنار جاده‌ای در نزدیکی یک مزرعه ذرت در فاصله ۵.۴ کیلومتر دورتر از محل پرتاب خواهد گرفت.

“رایس” می‌دانست که باید تقریباً ۲۲ ثانیه پس از پرتاب، گرفتن تصاویر را شروع کند و این فرصت زیادی نیست.

اما زمانی که فقط ۱۶ دقیقه تا پرتاب، وقت مانده بود، فهمید که در نقطه اشتباهی ایستاده است و با عجله تمام وسایل خود را به نقطه درست که چند 10 متر با آن فاصله داشت، منتقل کرد.

خوشبختانه، برای “رایس” و برای همه ما، وی به موقع توانست به موقع ۹ عکس خیره کننده از این موشک در حال گذر از مقابل ماه و صعود به آسمان شکار و از این رویداد فیلمبرداری نیز کرد. او این عکس‌ها را در حساب کاربری اینستاگرام خود و فیلم را در صفحه یوتیوب خود به اشتراک گذاشته است.

جالب‌تر اینکه “رایس” از یک سه پایه و لنز تله فوتو ۳۰۰ میلی متری(۱۱ اینچی) استفاده کرده است که فقط ۲۰ دلار برای او هزینه داشته است. وی همچنین از یک دوربین دیگر بر روی یک سه پایه دیگر استفاده کرد که با وضوح ۴K از این رویداد فیلم گرفت.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو