پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | هرج و مرج در بازارها؛ پرواز قیمت‌ها ادامه خواهد داشت؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 338046 // // //


هرج و مرج در بازارها؛ پرواز قیمت‌ها ادامه خواهد داشت؟

افزایش قیمت‌ها در بازار‌های مختلف با وجود اینکه تبدیل به یک امر عادی شده، اما وضعیت بازار خودرو آنقدر آشفته است که هر روز رکورد‌هایی تازه بر جا می‌گذارد و شگفتی بیشتر خلق می‌کند.


هرج و مرج در بازارها؛ پرواز قیمت‌ها ادامه خواهد داشت؟

روز گذشته شگفتی‌ها در بازار‌های ایران به اوج خود رسید، مردم شاهد پرواز عجیب قیمت‌ها بودند از بازار سکه و دلار گرفته تا بازار خودرو و موبایل. سکه در یک روز بیش از یک میلیون تومان گران شد، دلار از ۳۱ هزار تومان عبور کرد و پراید هم تا بیش از ۱۴۲ میلیون تومان هم قیمت گذاری شد.

افزایش شدید قیمت‌ها در بازار‌ها شاید بیش از هر چیز تحت تاثیر بازار ارز است. بازار دلار در روز یک شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹ را می‌توان به دو نیمه متفاوت تقسیم کرد. در نیمه اول روز قیمت دلار در بازار آزاد تا ۳۲ هزار تومان هم رفت. رشد شدید قیمت دلار، فضایی بی‌نظم و هیجانی را در بازار ایجاد کرده بود و التهاب قیمت‌ها موجب شد که کمتر کسی تمایل به فروش داشته باشد.

کارشناسان معتقدند تحریم ۱۸ بانک جدید توسط آمریکا در ایجاد این وضعیت موثر است.

اما ناگهان ظهر دیروز ورق برگشت. بانک مرکزی اعلام کرد که از روز دوشنبه اقدام به ۵۰ میلیون دلار عرضه به صورت روزانه خواهد کرد.

براساس بیانیه بانک مرکزی با هدف مدیریت و تنظیم بازار ارز کشور مقرر شد سقف خرید کارگزاران (بانک‌ها و صرافی ها) در بازار متشکل ارزی از روز کاری دوشنبه ۲۱ مهر به ۵۰۰ هزار دلار افزایش یابد. این رقم پیش از این ۳۰۰ هزار یورو بود که با تصمیم امروز سقف حدود ۵۰ درصد افزایش یافت. همچنین بر این اساس بانک مرکزی، روزانه از طریق بازار ساز ۵۰ میلیون دلار در بازار یاد شده به صورت اسکناس عرضه خواهد کرد.

با انتشار این خبر، بیشتر معامله گران وارد فاز فروش شدند و قیمت دلارتا ۳۱ هزار و ۲۰۰ تومان پایین رفت. حتی اخباری منتشر شد که بعدازظهر دیروز در معاملات پشت خطی به کانال ۳۰ هزار تومانی عقبگرد کرده است.

اگر وعده بانک مرکزی تحقق یابد احتمالا از امروز دوشنبه شاهد ادامه ریزش قیمت دلار خواهیم بود، از طرف دیگر اگر بانک مرکزی این روند تزریق ارز را ادامه دهد ممکن است، کاهش قیمت دلار ادامه‌دار هم باشد.

همچنین گروهی از خریداران برای پیش‌گیری از ضرر خود سعی کنند در کانال ۳۰ هزار تومانی اقدام به خرید کنند. البته مقاومت این گروه هم می‌تواند در صورت ادامه عرضه ارز شکسته شود.

به هر ترتیب وضعیت بازار ارز بسیار بستگی به ادامه عرضه دلار توسط بانک مرکزی دارد.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فرارو


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو