پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | انتشار تصاویری از موتور شماره ۲ فوکر ۱۰۰ هواپیمایی آسمان + جزئیات

تاریخ خبر: // کد خبر: 339085 // // // //


انتشار تصاویری از موتور شماره ۲ فوکر ۱۰۰ هواپیمایی آسمان + جزئیات

سازمان هواپیمایی کشوری از زمینگیر شدن هواپیما فوکر ۱۰۰ هواپیمایی آسمان خبر داد.این هواپیما طی ۲ روز به دلیل بروز نقص فنی مشابه مجبور به فرود اضطراری شده بود.


انتشار تصاویری از موتور شماره ۲ فوکر ۱۰۰ هواپیمایی آسمان + جزئیات

سازمان هواپیمایی کشوری از زمینگیر شدن هواپیما فوکر ۱۰۰ هواپیمایی آسمان خبر داد.این هواپیما طی ۲ روز به دلیل بروز نقص فنی مشابه مجبور به فرود اضطراری شده بود.

گزارش دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری درباره نقص فنی هواپیمای فوکر ۱۰۰ اسمان به شرح زیر است؛

با احترام؛ در پی دریافت خبر وضعیت اضطراری دو پرواز و تکرار حوادث دست دادن یک موتور هواپیمای فوکر ۱۰۰ شرکت هواپیمایی آسمان در فرودگاههای تهران و اهواز ، نماینده دفتر بررسی سوانح و حوادث سازمان هواپیمایی کشوری ضمن کسب اطلاعات لازم ، جهت بررسی موضوع در محل شرکت حضور یافته که بررسی های اولیه بشرح ذیل ایفاد می گردد:

شرح پرواز:

۱- درساعت ۲۵: ۲۱ به وقت محلی شنبه مورخه ۱۳۹۹/۳/۱۰ هواپیمای فوکر ۱۰۰ به علامت ثبتی EP-ATF و شماره پرواز IRC۶۲۶ با ۷ نفر خدمه پروازی و ۱۱ مسافر از مبدأ تهران به مقصد کرمانشاه ، از باند ۲۹ چپ فرودگاه مهرآباد به پرواز درآمده و خلبان در حین اوج گیری در ارتفاع ۱۳ هزار پایی با مشکل بالا رفتن دمای روغن موتور شماره ۱ مواجه می‌شود و مطابق با رویه‌های مکتوب عملیاتی هواپیما اقدام نموده ولی با توجه به بهبود نیافتن شرایط موتور شماره ۱، آنرا خاموش کرده و ضمن اعلام وضعیت اضطراری به فرودگاه مبدأ بازگشته و بدون هیچگونه صدمه به هواپیما و سرنشینان فرود می آید.

سپس پرسنل فنی گواهینامه‌دار و مجاز شرکت اقدام به بررسی موتور نموده و متوجه ایرادی در اتصالات سیستم نمایش دهنده دمای روغن موتور شده و به منظور اطمینان بیشتر بعضی از قطعات جانبی آن را نیز تعویض می‌کنند.

مطابق رویه‌های تعمیراتی، موتور پس از انجام تعمیرات و رفع عیب توسط پرسنل فنی برروی زمین روشن شده و عملکرد موتور عادی تشخیص داده می‌شود.

همچنین یک پرواز آزمایشی و بدون مسافر نیز توسط معلم خلبان در روز بعد انجام شده و با گزارش ایشان درخصوص پارامترهای عادی موتور ، هواپیما جهت ادامه پروازهای خود ترخیص گردید.

۲- در روز یکشنبه مورخه ۱۳۹۹/۳/۱۰ هواپیما برای انجام پرواز در مسیر پروازی (تهران- تبریز- تهران- اهواز) برنامه شده که سه پرواز آن بدون مشکل خاصی انجام می‌شود.

در پرواز چهارم هواپیما در ساعت ۱۲۳ به وقت محلی با ۷ نفر خدمه پروازی و ۱۹ مسافر از باند فرودگاه اهواز به مقصد تهران پرواز کرده که بار دیگر مشکل بالا رفتن دمای روغن موتور شماره ۱ حادث گردیده و این بار نیز خلبان موتور معیوب را خاموش نموده و ضمن اعلام وضعیت اضطراری به سلامت در فرودگاه اهواز فرود آمده است.

پس از آن یک تیم فنی از شرکت به منظور بررسی اشکال به فرودگاه اهواز اعزام شده و اقدامات اولیه از قبیل بازدید بازدید سیستم‌های خنک‌کننده موتور و تعویض آنها را انجام داده و هواپیما در تاریخ ۱۳۹۹/۳/۱۲ بدون مسافر به تهران بازگردانده شده و هواپیما تا بررسی‌های بیشتر در این خصوص زمینگیر اعلام گردید.

بررسی های اولیه نشان می دهد که آخرین تعمیرات موتور معیوب در یک مرکز تعمیرات خارجی انجام شده بوده و حدود ۵۴۰۰ سیکل از عمر موتور باقی مانده و موتور قبل از حادثه پرواز تهران- کرمانشاه دارای عیوب مرتبط و تکراری نبوده است.

برای تحلیل موضوع یک گروه تخصصی شامل متخصصین عملیاتی، فنی و ایمنی تشکیل شده تا با دسترسی به اطلاعات دستگاه‌های ضبط اطلاعات پروازی ، گزارش خلبانان و سایر اطلاعات لازم به تحلیل این دو حادثه اقدام نمایند.

لازم بذکر است ادامه فعالیت پروازی هواپیما منوط به تحلیل گروه و انجام اقدامات اصلاحی علی الخصوص در بهبود روشهای عیب یابی هواپیما گردیده و در صورت نیاز شرکت هواپیمایی می بایست ضمن ارسال اطلاعات به کارخانه سازنده موتور ( Rolls-Royce)، عیب مستحدثه را مورد بررسی مضاعف قرار داده تا اقدامات پیشگیرانه انجام پذیرد.

در ادامه تصاویری از موتور شماره ۲ فوکر ۱۰۰ هواپیمایی آسمان به رجیستر EP-ATE که امروز هنگام تیک آف از باند ۲۹ چپ فرودگاه مهراباد دچار نقص فنی (احتمالا نقص در کمپرسور) گردید، مشاهده می کنید.

فوکر۱۰۰+آسمان۱

‌بااینکه قطعاتی از موتور جدا و درحاشیه‌ی باند پخش شد ولی خوشبختانه به کسی آسیب نرسید و هواپیما هم اکنون به رمپ منتقل گردید.

فوکر۱۰۰+آسمان

‌تانگو اکوی ۳۰ ساله با موتور رولز رویس Tay-650-15 مدت زیادی بدلیل نداشتن قطعات زمینگیر بود که چند سال پیش با وارد کردن تعدادی فوکر ۱۰۰ بعنوان انبار قطعه این هواپیما نیز اکتیو گردید.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت گسترش


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو